Ako zavariť mäso na dovolenku?
Chystáte sa na dovolenku do kempu, k vode alebo pod stan a budete si sami zabezpečovať stravu? Potom si môžete už doma pripraviť dostatok jedla a zavariť si napríklad aj mäso. Nielenže nijako nestratí na chuti, ale ušetrí vám veľa času, takže namiesto dovolenky pri sporáku si budete môcť užívať zaslúžené voľno.
Ako pripraviť mäso na dovolenku?
Zavárať možno mäso surové, pečené i dusené. Najčastejšie sa zavára mäso bravčové a hydinové.
Surové mäso
Ak sa rozhodnete zavárať surové mäso, je potrebné ho nakrájať na kúsky. Malo by byť plané a bez kosti. Veľmi tučné mäso by mohlo mať časom nežiaducu pachuť.
Dusené mäso
Ak zavárate dusené mäso, nepoužívajte pri príprave cibuľu, ktorá rýchlo kysne a mäso tak dlho nevydrží.
Mäso nakrájajte na kúsky, mierne osoľte a duste do polomäkka. K mäsu pridajte korenie ako ste zvyknutí – rasca, majorán, nové korenie, atď.
Počas dusenia veľa podlievajte, aby ste získali dostatok šťavy, ktorú budete neskôr nalievať do pohárov k mäsu. Keď bude mäso pripravené, odstráňte korenie a šťavu dôkladne preceďte.
Pečené mäso
Ak budete zavárať mäso pečené, mierne ho nasoľte a okoreňte podľa svojho obľúbeného receptu. Potom ho v rúre rýchlo upečte do polomäkka.
Ak pečiete hydinu, použite na zaváranie len mäsité časti.
Ako pripraviť poháre?
Poháre na zaváranie riadne umyte a opláchnite ich pod tečúcou horúcou vodou a nechajte ich uschnúť na čistej utierke.
Rovnako tak umyte viečka a červené gumičky, ktoré sú určené pre zaváranie mäsa.
Ako zavariť mäso?
Správne zavarené mäso by nám malo vydržať až tri mesiace, preto je potrebné zaváraniu venovať dostatočnú pozornosť. Vždy dbajte na dôkladnú hygienu.
Plníme mäso do pohárov
Ak chystáte na zaváranie surové mäso, nakrájajte ho na kúsky, ktoré vložíte do zaváracieho pohára, pridajte kávovú lyžičku soli a 1,5 dcl vody.
Môžete tiež navrch pridať kúsok kože, ktorá vytvorí chutný rôsol, ale nie je to podmienkou.
Či budete zavárať mäso predpečené alebo dusené, naplňte poháre do troch štvrtín ešte teplým mäsom a zalejte ho šťavou, ktorá vám vznikla pri pečení alebo dusení.
Zaváranie mäsa
Ak máte pripravené mäso v pohároch, je čas na zaváranie. Čistou handričkou riadne očistite horný okraj pohára, priložte červenú gumičku, priklopte viečkom a uzavrite ich.
Pohár vložte do zaváracieho hrnca alebo do obyčajného hrnca s drevenou podložkou, aby sa poháre nedotýkali dna hrnca.
Zalejte ich vodou, tak aby voda siahala asi centimeter a pol pod okraj pohára a môžete začať zavárať.
Veď predsa počas celého roka je čo zavárať: kompóty, marmelády, džemy, uhorky, huby, mäso, paštéty a ďalšie rôzne pokrmy.
Závarací hrniec dokáže ušetriť množstvo práce či už pri sledovaní teploty počas zavárania, tak aj pri kontrole či je v hrnci dostatok vody a aj ako dlho zavárate.
Zavárať môžete dvoma spôsobmi. Buď budete mäso sterilizovať 2-2,5 hodiny na 100 ° C – čas upravte podľa druhu mäsa.
Druhou a častejšie používanou variantou je sterilizovanie na dvakrát. Najprv poháre varte 1,5 hodiny na 100 ° C, potom ich nechajte vychladnúť a na druhý deň (tj. Za 24 hodín) znovu sterilujte 1 hodinu tiež na 100 ° C. Voda musí po celý čas zavárania stále mierne prebublávať.
Poháre popíšte
Poháre si nakoniec riadne popíšte dátumom kedy ste zavárali a tak, aby ste vedeli aké mäso v nich je. Pred použitím mäsa, ho vždy riadne skontrolujte. Mäso, ktoré bude divne zapáchať alebo javiť nejaké odchýlky od normálu, nejedzte. Rovnako tak, ak bude pohár zle uzavretý.
Teraz už máte mäso nachystané a môžete vyraziť na dovolenku.
velmi dobri recept ja to robim uz vela rokov a som nevihodil ani jednu konzervu,ahoj.
JOJO zavaraci hrnec je super vecička. Nechcelo by sa mi zavarať bez neho 😀 a tiež sa mi ešte nestalo za dlhé roky že by som musel niečo vyhodiť, lebo by to bolo pokazené
ja by som bez zaváracieho hrnca uz nezavaral, pametam si ako kedysi som zavaral pomalicky aj do1 v noci a to kazdy den kym som vsetko nezavaril, potom sme kupili hrniec a donho sa to iba v pohode pouklada a zavara to samo
Suhlasím, aj pre mna je zavárací hrniec veľký pomocník a navyše možem zavárať aj vonku. Nerobim neporiadok vo vnútri, ani cez leto zbytočne nezvyšujem teplotu v kuchyni, kde je už tak teplo…Páči sa mi, že v ňom môžem aj polievku variť – vo veľkom, na oslavy.