Recepty

Ako zavariť jahody? Výroba jahodového kompótu a marmelády

ako zavariť jahodyMáte radi jahodový kompót alebo marmeládu a radi by ste si vyrobili vlastný z čerstvo nazbieraných plodov? V dnešnom článku vám predstavím niekoľko návodov, ako zavariť jahody a urobiť z nich lahodný kompót alebo marmeládu. Ako zavariť jahody?

V článku sa dozviete:

  • Prečo zavárať jahody
  • Postupy zavárania jahôd
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Prečo zavárať jahody?

Jahody sú mimoriadne lahodným ovocím. Ich zber prebieha v závislosti na počasí obvykle od júna po celé leto.

Konzumácia jahôd je vrelo odporúčaná najmä vďaka tomu, že obsahujú významné množstvo vitamínu C. Okrem toho v nich možno nájsť aj ďalšie vitamíny.

Aké látky jahody obsahujú:

  • Vitamíny C, D, E, B6
  • Minerálne látky – draslík, bór, fosfor, fluór

Vzhľadom k tomu, že sú jahody sezónnym ovocím, je vhodné ich zavárať, aby ste ich mali k dispozícii po celý rok

Postupy zavárania jahôd

Jahodový kompót

Na jahodový kompót si pripravte 2 kilogramy jahôd, 500 gramov práškového cukru a 1 liter vody.

jahodový kompótVodu zmiešajte s cukrom, priveďte do varu a krátko povarte. Medzitým si jahody, ktoré musia byť dostatočne zrelé a zároveň pevné na stisk, vložte do čistého pohára.

Potom ich zalejte pripraveným nálevom a pevne uzavrite. Na zhruba 20 – 30 minút ich potom vložte do rúry predohriatej na 85 stupňov Celzia.

Alternatívou je príprava jahodového kompótu bez nálevu. Opäť budete potrebovať na 2 kilogramy jahôd zhruba 500 gramov cukru. Jahody očistite a posypte ich cukrom. Následne zmes nechajte približne 24 hodín oddýchnuť. Ovocie počas tejto doby vypustí šťavu.

Zmes nechajte zhruba 2 minúty zľahka povariť a následne vychladiť. Vychladený kompót naplňte do pripravených čistých pohárov, uzavrite a opäť nechajte sterilizovať v rúre pri teplote 85 stupňov Celzia.

Zaváranie jahôd je veľmi jednoduché a vďaka tomu budete mať veľmi zdravé kompóty prichystané aj na zimu.

Jahodová marmeláda

jahodová marmeládaNa jeden kilogram jahôd budete potrebovať 500 gramov cukru, 1 vrecúško želírovacieho prípravku a cca 2 gramy kyseliny citrónovej.

Umyté jahody zbavte stopiek a roztlačte ich. Potom ich priveďte na platni k varu a rozvarte.

Pridajte asi štvrtinu pripravenej dávky cukru a stále varte. Po pár minútach prisypte želírovací prípravok, ktorý si predtým zmiešate s niekoľkými lyžicami cukru. Celú zmes potom varte asi 10 minút. Tesne pred vypršaním tejto doby pridajte na záver ešte kyselinu citrónovú.

Povarenú zmes nalejte do pohárov, tie utesnite a umiestnite do chladu v špajzi či na inom mieste.

Ako dlho zaváranie jahôd potrvá?

Príprava jahodového kompótu s nálevom vám celkovo zaberie asi jednu hodinu. Bez nálevu trvá príprava o poznanie dlhšie, je totiž potrebné nechať jahody rozpustiť v cukre, čo zaberie jeden deň.

Výroba jahodovej marmelády potrvá takisto asi 1 hodinu.

Aké budú pri zaváraní jahôd náklady?

Za 250 gramov čerstvých jahôd dáte v obchode asi 0,50 – 1 Euro. Lacnejšie vás samozrejme vyjde ich vlastnoručný zber na plantážach. Najlepšie sa majú tí z vás, ktorým jahody rastú priamo na ich záhradke.

Želírovacia zmes na výrobu jahodovej marmelády stojí okolo 50 centov. Jeden kilogram kryštálového cukru stojí od 1 Eura a vyššie.

Prečítajte si aj článok ako si vypestovať jahody doma na balkóne a ako jahody zazimovať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button