Záhrada

Ako pestovať oxalis?

oxalis pestovanieDnes si na našej stránke ukážeme ako pestovať oxalis. Táto rastlina sa vyskytuje v mnohých druhoch. Väčšina z nich pripomína tvarom svojich listov našu ďatelinu. Na rozdiel od typického zeleného trojlístku však bývajú listy oxalis rôzne sfarbené. Jedná sa o veľmi nenáročné a odolné trvalky, ktoré sú atraktívne aj vďaka svojim kvetom. Domovinou oxalis je južná Afrika a tropické a subtropické oblasti Ameriky, Ázie ale aj Európy. Pestrofarebný oxalis možno pestovať na záhrade aj v byte.

Je možné pestovať oxalis aj v našich podmienkach?

pestovať oxalisOxalis, alebo kyslička, si získali veľkú obľubu medzi pestovateľmi, pretože sa môžu využívať ako ich pôvodné botanické druhy, tak aj vyšľachtené verzie.

Veľa druhov je plne mrazuvzdorných, takže sa dajú pestovať bez problémov celoročne aj vonku v našich podmienkach.

Základná charakteristika rastliny oxalis

U nás sa pestujú väčšinou bylinné hľuznaté druhy kysličky (iný názov). Oxalis sú byliny, alebo tiež menšie kríky.

Listy sa vyskytujú vo farbách od čisto tmavo či svetlo zelenej, cez žltozelenú, kombináciu zelenej s červenou kresbou, až po rôzne odtiene červenej až takmer fialové.

Kvety sa vyskytujú od bielej, cez ružovú až po červenú farbu. Väčšina druhov kysličky kvitne od začiatku mája do konca augusta. Druhy pestované ako izbové rastliny niekedy kvitnú aj po celý rok.

V akých podmienkach treba pestovať oxalis

pestovanie oxalisPre zdarný rast je potrebné rastline zabezpečiť dostatok svetla.

Na plnom slnku bez problémov kvitnú a listy sa krásne sfarbujú.

Oxalis je nenáročný na zloženie pôdy.

Optimálna je piesočnatý ílovitý substrát napríklad zo zmesi piesku, záhradného kompostu a rašeliny v pomere 3:2:1.

Zalievanie

Zalievať oxalis treba podľa počasia, pretože príliš vody nepotrebuje. Stačí raz za niekoľko dní, pokiaľ teda neprší. Zvlášť hľuznaté druhy znášajú lepšie suchšie prostredie, než príliš zamokrenú zeminu.

Presádzanie

Mrazuvzdorný oxalis ponecháme na záhone po celý rok. Druhy, ktoré neznášajú mrazy môžeme na jeseň vybrať zo zeme, presadiť do kvetináča a pestovať ich ako izbové rastliny v chladnejšej miestnosti s obmedzením zálievky.

Ďalšie články ako správne pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button