Ako si vybraťZáhrada

Ako vybrať drevený záhradný nábytok?

sedacia súpravaSlastné leňošenie na záhradke, to je niečo, čomu každý z nás naozaj rád podľahne. Než však budeme mať na čom leňošiť, čaká nás dosť zložitá úloha, a to je vybrať ten správny záhradný nábytok. Rozhodujúcim kritériom pre výber obvykle býva cena, pre iného zase voľba materiálu. Ohľad pri výbere berieme aj na to, kde máme záhradu, či uprostred mesta, alebo neďaleko lesa, prípadne kúsok od rieky. V tomto článku sa dozviete ako si správne vybrať záhradný drevený nábytok.

Čo budete na správny výber dreveného záhradného nábytku potrebovať

  • prírodný materiál – drevo

Najčastejšie drevený

Snáď najvyhľadávanejším nábytkom všetkých čias je drevo. Je to prírodný materiál, ktorý sprevádza človeka od nepamäti.

Človek sa ho naučil spracovávať – ​​vyrezávať z neho, obrábať ho, rezať, chrániť proti vlhkosti, natierať, lakovať, …

Treba si len vybrať

Pre výrobu dreveného záhradného nábytku sa hodí ako vŕbové prútie, tak ratan, alebo teak. My sa dnes zameriame na čisto drevené kusy záhradného nábytku. Drevený záhradný nábytok patrí k tým najelegantnejším, hodiacim sa takmer do všetkých priestorov.

Je stabilný, pevný a dokonale korešponduje s prírodou v našich záhradách. Voľba dreveného záhradného nábytku je zároveň aj voľbou ekologickou.

Ratanové drevo

ratanSvojho času bol veľmi obľúbený ratanový záhradný nábytok, ktorý sa vyrába z plazivých popínavých lián z čeľade arekovitých, čo sú vo svojej domovine mnohometrové parazitujúce, burinaté rastliny.

Nábytok z ratanu je ľahký, ľahko prenosný, neznesie však dlhé státie vo vlhku.

Teakové drevo

Teak, ktorý sa pre svoju vysokú odolnosť dlhodobo používal na výrobu lodí, je záležitosťou veľmi finančne náročnou. Záhradný nábytok z neho vyrobený však spoľahlivo znesie celoročný pobyt na záhrade. Hodí sa takmer kamkoľvek.

Trendom sa stal drevený záhradný nábytok z neupraveného teakového dreva, ktoré pobytom vonku a vplyvom najrôznejších poveternostných podmienok získava zaujímavú patinu.

Nielen vyrobiť, ale aj ochrániť

záhradný nábytokAk sa pustíme do výroby dreveného sedacieho nábytku, dbáme na to, aby drevo malo dostatočnú nosnosť, konštrukcia bola pevná a povrch bol hladký, bez triesok a výčnelkov.

Potom, čo výrobu dreveného záhradného nábytku dokončíme, pripravíme ho na dlhodobý pobyt na záhrade tak, že ho nalakujeme. A

k má totiž zostať zachovaná štruktúra dreva, ak má byť drevo chránené na dlhé roky, použime niektorý z bezfarebných lakov. Tie môžu byť matné alebo lesklé, predovšetkým sa však používajú lazúrovacie laky, ktoré prírodný materiál chránia aj pred pôsobením UV žiarenia.

Každý podľa svojho vkusu…

Najčastejšou kombináciou pri výbere záhradného dreveného nábytku je obvykle kombinácia: lavica, stôl a potrebný počet stoličiek. Na výrobu dreveného záhradného nábytku sa používa najčastejšie borovicový alebo smrekový masív.

Niekto však môže preferovať dubové drevo. Všetky tieto druhy dreva majú naozaj dobré úžitkové vlastnosti. Vyrába sa v najrôznejšom dizajne a každý si môže zvoliť a vybrať podľa svojho vkusu a nárokov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button