Ako pestovať africkú fialku?
Návod ako správne pestovať africkú fialku. Je to nenáročná, no krásna kvetina, pestovanie africkej fialky zvládne aj úplný záhradnícky začiatočník. Prišla k nám až z ďalekej Južnej Afriky, kde fialku objavil pred viac ako 100 rokmi diplomat a barón von Saint Paul, ktorý ju doviezol aj k nám. V súčasnej dobe poznáme až 12 000 jej kultivarov. Množenie africkej fialky je tiež prekvapivo jednoduché.
Pestovať africkú fialku zo semien alebo zo sadenice?
Pestovanie africkej fialky zo semien je v domácom prostredí celkom náročné, obzvlášť keď vezmete do úvahy, že si malé fialky môžete kúpiť už za pár korún.
Ak sa napriek tomu rozhodnete pestovať africkú fialku zo semien, semená fialiek tipujte do skleníka, kde udržujte po dobu dvoch mesiacov teplotu pohybujúcu sa okolo 25 stupňov Celzia a substrát udržujte stále vlhký.
Pamätajte si však, že takto získané rastlinky sú ale veľmi krehké.
Pôda pre africkú fialku
Africké fialky sa vyskytujú vo vlhkých tropických lesoch v skalných štrbinách či previsoch, preto rastlinky tipujte do ľahšej dobre priepustnej zeminy, najlepšie rašeliny s vyššou kyslosťou.
Na dno nádoby dajte perlit alebo piesok, aby boli korienky dobre prevzdušnené.
Vhodné stanovisko pre fialku
V interiéroch sa bude africkým fialkám dobre dariť najmä na okenných parapetoch. Osvedčené sú severné, severovýchodné, čiastočne aj východné okná, nevhodné naopak okná južné.
Dôležité je, aby miesto bolo svetlé, najlepšie s rozptýleným svetlom, nie priame slnko. Príliš slnečné miesta na okenných parapetoch, hlavne v lete treba zatieňovať.
Nadmerné slnko totiž spôsobuje v spojení s okennou tabuľou nepekné a nápadné hnedé škvrny na listoch a blednutie listov.
Pestovať africkú fialku môže byť vhodné aj na polotienistých miestach, tienisté sú ale už nevhodné. Okrem okenných parapetov sa bude tejto kráske z Afriky dobre dariť aj na poličkách, stolíkoch a skrinkách, ideálne umiestnených čo najbližšie k oknu.
Na okenných parapetoch často vidno malé črepníky s nahustenými listami a množstvom kvetov. Pri senpólii platí, že čím menší má črepník, tým lepšie kvitne. Preto sa príliš neponáhľajte s presádzaním rastliny ak je jej už viditeľne tesno v črepníku.
Odporúčaný článok: Ako pestovať púštnu ružu?
Presádzanie africkej fialky
Presádzať stačí raz za dva – tri roky, vždy na jar. Použiť však treba len o niečo väčší, najlepšie plastový črepník. Substrát sa hodí ten, ktorý je určený na pestovanie izbových rastlín. Na dno črepníka treba vždy dať drenážnu vrstvu.
Ak sa rozhodnete pre vlastnoručné namiešanie substrátu, obsahovať by mal listovku, rašelinu a piesok, pridať sa vyplatí aj trochu perlitu.
Zálievka
Pestovanie africkej fialky nie je príliš náročné na vlhkosť, sucho jej príliš nevadí, ale rosenie teplou vodou vezme s vďakou. Africké fialky znášajú oveľa lepšie sucho ako nadbytok vody.
Časté zalievanie a premokrená pôda môže viesť k uhinutiu rastliny.
V zime fialku príliš nezalievajte. V priebehu vegetácie ju zalievajte stredne výdatne mäkkou odstátou vodou.
Hnojenie
Rastlinu hnojte 1x za 14 dní polovicou dávky špeciálneho tekutého hnojiva pre izbové rastliny.
Nadbytok alebo nedostatok živín spôsobujú poruchy metabolizmu rastliny, preto musí byť výživa afrických fialiek vyvážená. V období plnej vegetácie hnojte rastlinu častejšie ako v čase odpočinku.
Základnými živinami sú draslík, dusík a fosfor.
Množenie
Fialky sa množia veľmi ľahko, aj keď množenie semenami nie je príliš jednoduché. V prípade množenia fialky odrezkami je to naozaj hračka. Uštipnite stopku z materskej rastliny, skráťte ju do tvaru trojuholníka a tipujte do rašeliny zmiešanej s pieskom.
Skúste fialku nechať zakoreniť vo vode, je to ešte jednoduchšie. Takto ich nechajte v oboch prípadoch po dobu 6 až 8 týždňov pri teplote 20 až 25 stupňov.
Občas je dobré cez fialku pretiahnuť fóliu a občas rosiť. Takto vypestované fialky vám zakvitnú za 5 až 9 mesiacov.
Prečítajte si aj tieto návody ako pestovať: