DomácnosťZáhrada

Ako postaviť udiareň?

domáca udiareň a návod ako postaviť udiareň na záhradePostaviť udiareň na záhrade! Prečo nie? Budete potrebovať menšiu plochu, trochu zručnosti a údená saláma alebo údené mäso začnú obohacovať náš jedálniček. Ukážeme si krok po kroku, ako postaviť udiareň.

Návrh udiarne

Urobíme si plánik našej budúcej udiarne.

Základy na udiareň

údené mäsoNa záhrade vykopeme základy. Prakticky existujú dva typy udiarní. Buď je ohnisko umiestnené hneď pod udiacím priestorom (kubická udiareň), alebo k údenému mäsu vedie rúra odvádzajúca dym (v tvare L).

Druhý typ je výhodnejší, pretože budeme mať istotu, že údime skutočne len dymom, avšak stavba tejto udiarne je náročnejšia.

Použite starý kovový regál

Postavíme kostru udiarne – napríklad kovový regál, zbavený laku a hrdze. Ten nemusíme kupovať, stačí požiadať firmu, ktorá práve modernizuje svoje vybavenie. Kovových regálov sa nájde určite dosť.

Podlaha udiarne

Podlahu urobíme z betónu. Vymurujeme tehlami a dobre škárujeme. Dovnútra umiestnime tyč, ktorá bude údené držať.

Všetok materiál sa snažíme použiť miestny. Napríklad kamene, ktoré máme v okolí a pod.

Strecha a komín

komínTeraz je potrebné vytvoriť striešku a komín. K tomu použijeme opäť tehly, rúru na komín zakúpime. Dnes používame lepenkovú krytinu, takzvaný kanadský šindeľ.

Ide o pomerne kvalitný materiál, avšak teplu málo odolný a horľavý. S týmto problémom je vhodné sa poradiť s odborníkom, napríklad v hobby markete.

Komín opatríme strieškou, aby do neho nepršalo. Vytvoríme odkvap, aby kondenzát z komína nekvapkal na údené mäso.

Čim v udiarni kuriť?

Kúrime drevom, Čím tvrdšie, tým lepšie – napr. hrab, buk, jelša.

Varovanie

Tento postup je všeobecný. Čitateľom má slúžiť najmä k pochopeniu náročnosti stavby udiarne na záhrade.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button