Rozhodli ste sa, že budete pestovať višne? Višne spolu s čerešňami a jahodami patria k prvému zrelému letnému ovociu. Višne dozrievajú v júni až júli. Na rozdiel od čerešní sú však višne viac kyslé a strom je viac odolný. Tiež by ste radi mali na svojej záhrade višne? S pestovaním višní vám radi pomôžeme na našej stránke.
Čo je potrebné ak chcete pestovať višne:
- Rýľ
- Kravský hnoj, kompost
- Superfosfát
- Liadok
- Nožnice záhradné
- Vhodnú pôdu
- Veľkú záhradu
- Vápno a draselnú soľ
Doba výsadby
Stromčeky višne vsádzajte na záhradu buď na jeseň alebo na jar. Ak sa rozhodnete pre jarnú výsadbu, majte na pamäti, že táto akcia je spojená aj s orezaním stromčeka a zálievkou.
Umiestnenie
Višňa sa na Slovensku obvykle pestuje na juhu, juhovýchode a západe. Neviete, či višňa prežije aj u vás? Riaďte sa marhuľami. Ak tam, kde bývate, ľudia pestujú tiež marhule, tak tam môžete pestovať aj višne.
Ak ste sa rozhodli, že zasadíte viac ako jednu višňu, zasaďte ich v optimálnom rozmedzí ktoré je 4 x 2,5 metra. Nezabudnite na to, aby ste višne sadili na slnečné stanovište.
Vhodná pôda
Sadenice višne vsádzajte do humóznej pôdy bohatej na živiny a minerály (draslík, fosfor a vápnik). Rozhodne višňu nesaďte do ťažkej premokrenej pôdy s kyslým pH. Nevhodné na pestovanie višní je aj také stanovište, na ktorom presakuje spodná voda.
Orezávanie
Pri výsadbe višňu orežte buď do dutej koruny, alebo tak, že jej zostane iba 4 až 5 kostrových konárov spolu s tou hlavnou ústrednou.
Po dvoch rokoch opätovne višni skráťte kostrové konáre o jednu tretinu až polovicu. Režte ju ideálne v čase pučania (v júni, v čase kvitnutia).
Hnojenie
Višňa raz za 4 až 5 rokov prihnojte klasickým kravským hnojom alebo kompostom, do ktorého pridajte tiež draselnú soľ a Superfosfáty. V čase, keď nehnojíme organickými hnojivami, do zeminy pridávajte liadok, superfosfáty a draselné soli. Do chudobnej pôdy dodávajte ešte aj vápno.
Zber
Zber višní prebieha na začiatku leta v období 8 týždňov, kedy postupne višne dozrievajú (jún-júl).
Varovanie
Ak chcete pestovať višne, dodávanie živín do pôdy je veľmi dôležité. Len s nimi môže višňa dobre rodiť, rásť a byť odolným stromom voči rôznym plesniam, baktériám a ďalším chorobám.
Ďalšie návody ako pestovať:
- domácu kapustu
- hrach
- čierne ríbezle
- figovník
- brusnice
- jazmín
- mandarinku
- maliny
- zemiaky
- rakytník rešetliakový
- kurkumu
- ačokču
- kamčatskú čučoriedku
- kanadské čučoriedky
- majoránku
- pohánku
- kiwi
- kukuricu
- tymián
- brokolicu