Záhrada

Ako pestovať Prýštec (vianočnú ružu)?

Ako pestovať Prýštec (vianočnú ružu)Prýštec je u nás veľmi obľúbenou krátkodobou rastlinou, ktorú si ľudia u nás najviac zaobstarávajú v období vianoc. Tento kvet k nám dorazil z Madagaskaru a v súčasnej dobe si u nás môžete vybrať z celej rady rôznych druhov. Prýštec sa teší veľkej obľube aj preto, že jeho pestovanie nie je nijako náročné. Pestovať prýštec nemusíte však iba krátkodobo, existujú aj viacročné odrody. Príležitostne sa prýštec používa v ľudovom liečiteľstve, napríklad prýštec chvojka.

Prýštec najkrajší

Je to rastlina pochádzajúca z Mexika. Kvety sú nenápadné, žltozelené, veľké ako hrášok. Najkrajšie sú listy okolo kvetov. Môžu byť červené, žlté, biele alebo ružové. Kupujeme ju práve pre jej kvetenstvo, ale mnohým z nás ani nenapadne, že to, čo na nej najviac obdivujeme, nie sú ani tak maličké žlté a pomerne nenápadné kvietky, ale vyfarbené listene, ktoré ich obklopujú.

Pestovanie vianočnej ružeNajčastejšie sa stretávame s červenými, ale môžu byť tiež ružové, lososové až krémové alebo čisto biele.

V poslednej dobe sa už objavujú aj štvorfarebné odrody. Listy bývajú sýto, často až tmavo vyfarbené, väčšinou kopijovitého tvaru hladko zaoblené alebo s menšími lalokmi.

Nápadnejšie rozdiely ďalej môžu byť v tvare a celkovej veľkosti. Väčšina črepníkových rastlín je stredne veľká, má jeden či viac výhonkov.

Do závesných nádob sa často dávajú rastliny rozložené. Predávajú sa aj väčšie kultivary na kmienku alebo tiež miniatúry.

Dá sa pestovať prýštec zo semien

V našich podmienkach pestovať prýštec zo semien bohužiaľ nie je možné, vyberte si a následne si aj kúpte rastlinu druhu, ktorý sa vám páči, a umiestnite ho na svetlé miesto s dostatkom nepriameho svetla.

Pozor, ak chcete, aby vám kvitol, vyberte také miesto, kde má minimálne 12,5 hodín svetla.

Vhodné stanovisko pre vianočnú ružu

Prýštec pestujte v miestnosti, kde sa pohybuje teplota okolo 17 až 18 stupňov. Väčšie teplo je pre rastlinu vražedné.

Pôda

Prýštec vsádzajte do ľahšej dobre priepustnej zeminy (s kyslým pH), vytvorenej zmiešaním z rašeliny s ornicou, kompostom a pieskom.

Zálievka

Kvetinu zalievajte do misky pod kvetináčom odstátou vodou izbovej teploty. Nikdy nenechajte vyschnúť zeminu.

Hnojenie

Prýštec pestovanieRastlinu hnojte pravidelne od začiatku jar až do jesene (marec-koniec septembra), vždy raz za 3 týždne, 0,1-0,2% roztokom plného hnojiva.

Do zeminy ďalej pridávajte tiež dusík.

Presádzanie

Viacročný prýštec presádzajte na jar (koncom marca) vždy raz za dva roky.

Rozmnožovanie

Rastlinu môžete rozmnožovať prostredníctvom vrcholových odrezkov o veľkosti cca 10 cm, ktoré odštipneme v júli alebo v auguste, a dajte do vody, tam vám v priebehu cca troch týždňov zakorenia.

Varovanie

Krátkodobé druhy, ako napr. Euphorbia pulcherina, po sezóne vyhoďte, pretože samy uhynú.

Prečítajte si aj ďalšie podrobné návody ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button