Záhrada

Ako na pestovanie prvosienky?

Ako na pestovanie prvosienkyPostup ako správne pestovanie prvosienky. Prvosienka je jednou z najobľúbenejších kvetín, ktoré nás sprevádzajú jarou. Jej pestovanie nie je nijako zložité, a ak si kúpite základ (teda malú rastlinku), tak jej pestovanie v domácom prostredí zvládne aj úplný začiatočník. Existuje už viacero kultivarov, a tak si môžeme vyberať medzi nemrazuvzdorným a aj rôznymi farebnými prvosienkami.

Na pestovanie prvosienky si kúpte sadenice

Prvosienku si kúpte v špecializovanej predajni, kde máte väčšiu záruku, že dostanete kvalitné, ničím nenapadnutú a dobre ošetrovanú kvetinu.

Vhodné stanovisko pre prvosienku

Pestovanie prvosienkyPrvosienku umiestnite na svetlé miesto, nie však na priame slnko a rozhodne nie blízko radiátora.

Aby vám dlho kvitla, potrebuje teplotu, ktorá sa pohybuje okolo 15 stupňov Celzia.

Pôda na pestovanie prvosienky

Kvetinu vsádzajte do humóznej pôdy (rašeliny) alebo do substrátu pre izbové rastliny s pH 6,5-7. Sadenicu prvosienky saďte do malého kvetináča s dobrou drenážou.

Zálievka

Kvetinu v čase kvitnutia zalievajte hojne, na jeseň a počas zimy zálievku obmedzte. Zalievajte mäkkou, odstátou vodou do misky pod kvetináčom.

Nikdy nezalievajte priamo do kvetináča, pretože by vám mohli začať opadávať listy.

Pozor na premokrenie. Aj tu platí, lepšie menej a častejšie. Pestovanie prvosienky vyžaduje väčšiu vlhkosť, a preto do misky vložte kamienky, ktoré ju pomôžu udržať.

Hnojenie

Hnojte v čase vegetácie vždy raz za 14 dní hnojivom pre izbové rastliny (roztok 0,1-0,3%).

Základná starostlivosť o prvosienku

Rôznofarebné odrody prvosienkyV priebehu pestovania prvosienky odstraňujte odkvitnuté stonky, podporíte tak ďalšie kvitnutie.

Odstraňujte staré zažltnuté listy.

Po odkvitnutí môžete prvosienku presadiť na záhradu, kde vám potom pokvitne ďalší rok.

Množenie prvosienky

Množte rastlinu vždy na jar delením väčších trsov. Množenie semenami v domácich podmienkach je veľmi náročné, ak nie nemožné.

Na pestovanie prvosienky v záhrade tipujte mrazuvzdorné kultivary koncom leta alebo na jeseň. Na zimu rastlinu chráňte čečinou.

Ďalšie návody ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button