Recepty

Ako upiecť čučoriedkové buchty?

recept na čučoriedkové buchty Čučoriedkové buchty sú typickým českým letným pečivom. Čučoriedkové buchty sa pripravujú ako hlavný chod letného obeda. Avšak, nie len to. Čučoriedkové buchty si mnoho ľudí s chuťou dá aj na raňajky, desiatu alebo ako iné malé jedlo. Čučoriedkové buchty nie sú žiadnou diétou, ale v lete je príležitostí k výdaju energie dosť, takže si ich môžete dopriať. Ako upiecť čučoriedkové buchty? Skúste to napríklad podľa nášho receptu.

Čo budete potrebovať na čučoriedkové buchty:

  • čučoriedky
  • suroviny na cesto podľa rozpisu
  • kuchynské vybavenie
  • pečúca rúra

Čučoriedkové buchty sú pečivo zo sladkého kysnutého cesta z pšeničnej múky. Čučoriedkové buchty sú plnené čerstvými čučoriedkami, ale je možné plniť ich aj čučoriedkami mrazenými alebo zavarenými. Čučoriedkové buchty majú klasický tvar „českej buchty“. Pečú sa na plechu alebo v pekáči. Dobre skladované vydržia aj niekoľko dní.

Príprava čučoriedkových buchiet krok za krokom

Príprava čučoriedok

čučoriedkyAsi liter čučoriedok preberte a zbavte nečistôt – lístočky, ihličie alebo plesnivé či poškodené plody. Čučoriedky nepreplachujte (plody sú trhaním narušené a vytiekla by z nich šťava).

Preto je ideálne, keď si môžete čučoriedky sami nazbierať a alebo ich dostanete od blízkych ľudí.

Čučoriedky spracujte pokiaľ možno hneď, v chladničke ich nechajte maximálne do druhého dňa, inak plesnivejú.

Príprava cesta na čučoriedkové buchty

Do misy preosejte 750 gramov polohrubej múky, do ktorej primiešajte malú rovnú lyžičku soli a 150 gramov pieskového (kryštálové) cukru.

Z potrebných štyroch decilitrov mlieka odoberte asi dve deci, mierne ohrejte, aby bolo vlažné, rozmiešajte v ňom lyžicu múky a lyžičku cukru a rozpustite balíček pekárenského droždia.

Do misy s múkou a cukrom rozklepnite dve celé vajíčka, prilejte pol štvrťlitrového hrnčeka zmesi tuku (Héra, olej, masť) a vzídený kvások z droždia (musí sa v ňom tvoriť bubliny a zväčší svoj objem).

Vareškou alebo ručným hnetačom začnite spracovávať cesto a prilievajte pritom zvyšok mlieka. Alebo cesto vložte do robota či iného prístroja určeného pre spracovanie kysnutého cesta.

Vypracovanie cesta

Ručné miesenie cesta trvá asi 15 minút, prístroje prácu urýchlia a uľahčia. Na vypracovaní cesta veľmi záleží, aby bol výsledok dobrý, nie je možné túto prácu nejako „odbiť“.

Správne vypracované cesto musí byť mäkké, hladké, lesklé a pri miesení sa musí hladko odlepovať od stien nádoby.

Vypracované cesto prikryte čistou utierkou a dajte na vlažné miesto kysnúť (napríklad na plochu, kam svieti slnko).

Ochucovanie čučoriedok

Nastrúhajte pol tabuľky perníka na strúhanie, ktorý budete pridávať k čučoriedkam. Čučoriedky pri pečení púšťajú veľa šťavy a nastrúhaný perník ju bude zachytávať.

Perník je v niektorých regiónoch možné kúpiť aj nastrúhaný. Keď nemôžete perník na strúhanie zohnať, môžtme si vypomôcť nastrúhaním rumových perníkov.

Príprava buchiet

Z vykysnutého cesta pomúčenou lyžicou vykrajujte rovnako veľké dieliky, veľké asi ako golfová loptička. Klaďte ich na pomúčenú dosku alebo inú vhodnú pomúčenú pracovnú plochu. Rukou kúsky cesta vytvarujte do guľôčok.

Každú guľôčku potom dlaňou roztiahnite na obdĺžnik. Na cesto poukladajte lyžicou čučoriedky, s dvoma lyžičkami perníka a lyžičkou cukru (čučoriedky sú po upečení kyslé). Náplň nedávajte k okrajom cesta.

Príprava na pečenie

čučoriedkové buchtyVoľné okraje cesta spojte, dobre pritlačte. Pokladajte na tukom dobre pomazaný plech, a to spojom nadol.

Na plechu buchtičku jemne dotvarujte, aby mala obdĺžnikový tvar a bola plochá, nie príliš vysoká.

Buchty klaďte tesne vedľa seba, až zaplníte celý plech (dávka vydá na dva plechy). Potom buchty maslovačkou potrite tukom, hlavne v miestach, kde sa dotýkajú.

Dajte piecť do vopred vyhriatej rúry. Pečieme pri 180 stupňoch, až sú zlatohnedé.

Čučoriedkové buchty máte hotové

Ešte horúce buchty preklopte aj s plechom na čistú veľké doštičku (určenú len na múčniky). Preklopením docielite toho, že budú buchty z oboch strán ploché a vrchná aj spodná strana budú rovnako nasiaknuté šťavou.

Ak nemáte vhodnú doštičku (alebo iný plát), nechajte čučoriedkové buchty vychladnúť na plechu.

Cukrujte len tesne pred podávaním a necukrujte buchty, ktoré sú určené „do zásoby“ – cukrom čučoriedková buchta vlhne.

Ďalšie odporúčané recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button