KuchyňaRecepty

Ako uchovať ligurček na zimu – recept na domáce polievkové korenie?

ligurček - recept na domáce polievkové korenieLigurček je trváca rastlina vysoká asi 2 metre. Pochádza zo Stredomoria a po Európe ho rozšírili ako liek kresťanskí mnísi. V súčasnosti je ligurček ozdobou mnohých vidieckych záhradiek. Darí sa mu na slnku aj v polotieni, vyžaduje výživnú, dostatočne vlhkú pôdu a hlavne dostatok miesta. Ligurček obsahuje veľa éterických olejov, ľudovo sa mu hovorí maggi korenie (polievkové korenie). V kuchyni sa pridáva do polievok, k strukovinám, zemiakom a mäsu. Koreň a semená ligurčeka sa používajú v ľudovom lekárstve. Vňať ligurčeka podporuje dobré trávenie. Je ale veľmi aromatická a dávkujte ju opatrne. V tehotenstve sa ligurček nemá používať, môže dráždiť obličky. Ako si ligurček uchovať na zimu?

Čo je potrebné na domáce polievkové korenie:

  • vňať ligurčeka
  • zelerová vňať
  • žihľavové vršky
  • morská soľ
  • rastlinný olej
  • poháre

Sušenie ligurčeka

sušený ligurček na domáce polievkové korenieLigurček určený na sušenie žnite čoskoro dopoludnia, ako náhle rastliny uschnú od rannej rosy. Listy by ste mali zberať v slnečných dňoch, kedy je obsah hodnotných látok v rastline najvyšší.

Listy odstráňte z rastliny, ktorá ešte nevykvitli. Odstráňte celý stvoly, lístky otrhajte a stvol môžete použiť napr. na výrobu domáceho polievkového korenia (náhradu maggi).

Rastline musí zostať stred, aby mohla znovu obraziť. Lístky sušte pri teplote do 40 ° C, len tak si zachovajú farbu a vôňu.

Sušte v prievane v tieni, alebo v elektrickej sušičke. Celé kostrnky môžete zviazať do tenkých zväzkov a sušiť na dobre vetranej tmavej povale. Po usušení listy uchovávajte v nepriehľadnej nádobe. Vydrží jeden rok.

Mrazenie ligurčeka

Lístky zbierame za rovnakých podmienok, ako by sme ich sušili. Vytrepeme ich od drobných mušiek, opláchneme, osušíme a nadrobno pokrájame.

Natlačíme ich do prázdneho obalu od krabicového mlieka (alebo iného). Mrazená bylinka sa dá pekne z obalu vyklopiť a ostrým nožom odrežeme požadované množstvo pri varení. Uchovávanie byliniek v hranatých krabiciach šetrí miesto v mrazničke.

Zmrazený ligurček pridávame do jedál až na záver, nevaríme ho. Kvalitou sa vyrovná čerstvo pozbieranej a drží si aj arómu a chuť.

Polievkové korenie – domáca náhrada maggi

Z vňate ligurčeka si môžete ľahko vyrobiť náhradu maggi korenia, bude zdravšia a bez „éčok“. Na polievkové korenie potrebujete 4 objemové diely ligurčeka a 1 objemový diel zelerovej vňate s žihľavovými vrcholkami.

Všetko nasekáme na kúsky, premiešame s morskou soľou. Na 4 hrnčeky ligurčeka (4 x 0,25 l) a 1 hrnčeka zelerovej vňate so žihľavou pridajte 5 polievkových lyžíc soli. Vňať so soľou postláčajte, aby sa ľahšie uvoľnila tekutina.

Nechajte ju 15 minút odpočívať a potom silou natlačíme do pohárov.

Vrch každého pohára zalejte 2 lyžicami chuťovo neutrálneho oleja, najlepšie slnečnicovým alebo repkovým. Nehodí sa olivový. Bylinky pustia šťavu, ktorú používajte ako pravé maggi korenie. Poháre vydržia v chladničke rok bez zavárania.

Bylinkový olej z ligurčeka

K aromatickému ligurčeka pridajte cibuľu, cesnak, chilli (kto má rád ostrejšie), červenú papriku, rascu, soľ, olej, tymian a rozmarín. U tymiánu arozmarínu použite iba lístky. Bylinky ľahko nasekajte ostrým nožom, osoľte a pridajte ďalšie koreniny.

Môžete použiť také, ktoré máte radi. Nádobu naplňte iba do polovice a riadne postláčajte drievkom. Potom zalejte olejom a nechajte dôkladne rozležať. V oleji sa uvoľní všetky vône a chute. Skladujte v suchu a tme.

Ďalšie výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button