Recepty

Ako upiecť tradičné judáše – pašiové pečivo?

veľkonočné judáše Recept na veľkonočné pašiové pečivo – judáše. Tradičné judáše patria k najstarším veľkonočným obradným pokrmom. Piekli sa v stredu a na Zelený štvrtok. Pred východom slnka, sa podľa tradícií malo toto pečivo pomazané medom zjesť. Kto ho zjedol, mal byť po celý rok chránený pred žihadlami ôs a hadím uštipnutím. Tradičné judáše sú z kysnutého cesta a pečú sa v tvare špirály. Tá má symbolizovať povraz, na ktorom sa obesil Judáš. My si judáše pečieme nielen na Veľkú noc a netradične ich plníme pudingom. Poďte si s nami teda upiecť toho tradičné pašiové pečivo.

Čo budete potrebovať na tradičné judáše:

Na pašiové pečivo si pripravte nasledovné suroviny:

  • 500 g polohrubej múky
  • 100 g masla alebo Hery
  • 1 celé vajce
  • 42 g droždia
  • 70 g práškového cukru
  • 250 ml mlieka
  • štipka soli
  • citrónová kôra
  • vajce na potretie
  • med a maslo na potretie hotového pečiva.

Postup prípravy tradičných judášov krok za krokom

Príprava cesta na tradičné judáše

recept na veľkonočné judášeDo hlbšej misy preosejte múku s cukrom a soľou a všetko spoločne premiešajte.

Nastrúhajte citrónovú kôru z chemicky neošetreného citróna a kto chce, pridá štipku strúhaného muškátového orieška.

Muškátový orech cesto príjemne zaromatizuje, ale do tradičných judášov nepatrí.

Príprava kvásku na cesto

Nechajte rozpustiť maslo alebo Heru a potom, keď je vychladnutý, do tuku rozšľahajte celé vajce.

Mlieko ohrejte, aby bolo vlažné, pridajte lyžičku premiešanej sypkej zmesi z misky, droždie a necháajte v teple 10 minút vzísť kvások.

Pracovanie s cestom

Vzídený kvások a tuk pridajte do misky k ostatným surovinám a vymiešajte cesto. Je možné, že ho bude potrebné podsypávať múkou, to záleží na obsahu lepku v múke. Podsypávajte hladkou múkou.

Spočiatku cesto spracovávajte vareškou, potom ho vyklopte na pracovnú dosku a ešte ho premieste rukami. Správne cesto sa nechytá misky ani rúk. Potom cesto vráťte späť do misky a misku s cestom prikryte utierkou a odložte na teplé miesto kysnúť.

Kysnutie cesta na tradične judáše

Po 45 minútach kysnutia cesto znovu prepracujte a nechajte kysnúť ešte ďalších 45 minút. Vykysnuté cesto bude mať približne dvojnásobnú veľkosť.

Príprava judášov

Z vykysnutého cesta utvorte valček a pokrájajte ho na rovnaké dieliky. Z každého dielika potom rukami na podložke vymodelujte „hada“ a stáčajte voľne do špirály. Cesto príliš neuťahujte, pečivo by vybehlo do výšky.

Z cesta nemusíte modelovať len špirály, obľúbené sú aj iné tvary, záleží na vás. Cesto je vláčne, netrhá sa a pekne sa s ním pracuje. Hotové tvary pokladajte na plech vyložený papierom na pečenie a potierajte rozšľahaným vajíčkom. Pred vložením do rúry ho nechajte odpočívať ešte asi 15 minút.

Pečenie tradičných judášov

tradičné judášePripravené tradičné judáše pečte vo vopred vyhriatej rúre pri teplote 180 ° C. Hotové pečivo krásne zozlatne. Však pomocou špajlí vyskúšajte, či je upečené tiež vo vnútri.

Ak je cesto hotové a dobre upečené, tak sa na špajľu neprilepí a špajľa ostane suchá a čistá, bez zvyškov po vytiahnutí. Ak je na špajli po vytiahnutí nalepené cesto, znamená to, že cesto nie je hotové a treba mu ešte čas.

Máte hotovo!

Hotové tradičné judáše sa zvyknú jesť namazané maslom a pokvapkané medom. Výborné sú rozkrojené a naplnené pudingom alebo medovým maslom.

Prajem dobrú chuť a krásne prežitie Veľkej noci.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button