Ako liečiťAko si vybraťZdravie a krása

Ako vyberať liečivé byliny v lete?

V júli a auguste je možné zbierať liečivé byliny, ktorých blahodarné účinky nám napomáhajú pri mnohých zdravotných nepríjemnostiach. Liečivé bylinky nám môžu pomôcť napríklad pri pálení záhy, klimakterických a tráviacich ťažkostiach, bolestivej menštruácii, ale pôsobia aj ako úľava pri chorobách z prechladnutia, horúčke, bolestiach hlavy či liečbe kožných neduhov. V tomto článku vám stručne predstavíme letné liečivé byliny a uvedieme niektoré zdravotné ťažkosti, pri ktorých sa najčastejšie používajú.

Čo potrebujete, ak chcete zbierať liečivé byliny v lete:

  • plátenné vrecúško alebo tašku
  • nožnice
  • miesto na sušenie
  • bylinársky herbár

Alchemilka obyčajná

Alchemilka obyčajná sa na liečebné účely používa odpradávna. Najznámejšie je jej použitie pri chorobách ženských orgánov. Nie nadarmo sa jej ľudovo hovorí „pláštik panny Márie“. Pitie odvaru sa odporúča pri silnej menštruácii, klimakterických problémoch. Je súčasťou oficiálnych gynekologických bylinných zmesí.

Alchemilka sa ďalej používa pri chorobách žalúdka a tráviaceho ústrojenstva.

Ďalej pri chorobách močového ústrojenstva a obličiek, vrátane obličkových kameňov. Zrýchľuje metabolizmus, a tým napomáha pri redukčnej diéte.

Skorocel kopijovitý

Skorocel kopijovitý patrí medzi liečivé byliny, ktoré nielen „celia rany“. Jeho použitie je oveľa širšie a na liečbu je využívaný – podľa záznamov – minimálne od antiky.

Odvar sa používa na uvoľnenie hlienov pri kašli z nachladnutia, zápaloch priedušiek, zápalových a vredových chorobách zažívacieho ústrojenstva.

Skorocel priaznivo pôsobí na vylučovanie. Tlmí silnú menštruáciu a pošvový výtok. Čistí krv. Z listov sa pripravuje známy detský sirup tlmiaci kašeľ (listy sa posypú cukrom, ktorý jednak spôsobí uvoľnenie liečivej šťavy z listov, a zároveň konzervuje).

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný patrí medzi základné liečivé byliny rodinnej „zelenej lekárničky“. Býva radená medzi prírodné antidepresíva, pretože priaznivo ovplyvňuje psychiku. Je odporúčaná pri nervovom vyčerpaní, nespavosti, úzkostiach. Ale to by bolo málo.

Nálev z ľubovníka je osvedčený pri zažívacích problémoch, bolestiach žalúdka, zlej funkcii žlčníka a pečene.

Pôsobí dezinfekčne a močopudne (choroby močových ciest). Ovplyvňuje látkovú výmenu a zrýchľuje metabolizmus. Priaznivo pôsobí na cievy.

Zvonka sa používa pri liečbe hemoroidov (sedacie kúpele) a na kožné problémy (vrátane ekzémov). Z ľubovníka naloženého v oleji sa získava ľubovníkový olej, ktorý hojí spáleniny.

Pri užívaní ľubovníkových produktov sa ale musíme vyhýbať slnku. Zbierame vrcholky kvitnúcej vňate a sušíme najlepšie zavesenú.

Ďatelina lúčna

Ďatelina lúčna je veľmi zaujímavou bylinkou, ktorá sa navyše veľmi príjemne zbiera a bez problémov suší. Ďatelina lúčna má širšie spektrum účinkov. Predovšetkým je jej užívanie odporúčan ženám s problémami v menopauze. Uvádza sa, že ďatelina lúčna obsahuje fytoestrogény, mierni klimakterické návaly tepla, nespavosť a nevoľnosti.

Ďalšie využitie ďateliny je pri domácej liečbe ochorení dýchacích ciest. Má dezinfekčné účinky, ktoré hubia pôvodcu chorôb, čo skracuje dobu liečby. Dezinfekčné účinky sa využívajú aj pri vonkajšom použití odvaru na kožné neduhy.

Pri ďateline sú tiež uvádzané účinky detoxikačné, a preto sa odporúča pre úľavu pri dne, reumatizme, ale aj diabete. Patrí medzi liečivé byliny, ktoré nemajú vedľajšie účinky. Pre príjemnú chuť a vôňu môže byť súčasťou zmesí na denné pitie.

Materina dúška (obyčajná)

Materina dúška rastie na medziach a suchých stráňach. K jej zberu potrebujeme nožnice, pretože ju ľahko môžeme vytrhnúť aj s korienkami. Zbierame vňať, nech kvitne alebo nie. Odvar z materinej dúšky používame pri plynatosti, zažívacích ťažkostiach, hnačkách, pri bolestiach hlavy, bolestivej menštruácii, psychickom vyčerpaní, nespavosti.

Ďalej materina dúška pomáha pri chorobách z prechladnutia, angíne a prieduškovej astme. Pri nádche môžeme jej paru inhalovať.

Zvonka sa odvar používa pri kožných problémoch a reumatických bolestiach. Oplach vlasov odvarom z materinej dúšky zamedzuje tvorbe lupín. Sušená materina dúška sa hodí do potpourri (zmes sušených voňavých liečivých bylín) alebo do vankúšikov pre lepšie spanie.

Túžobník brestový

Túžobník brestový je takisto pilier domácej lekárničky, čo sa týka zberu liečivých bylín. Obsahuje prírodnú formu kyseliny acetylsalicové, ktorá sa synteticky vyrába pod názvom aspirín. Má rovnaké aj účinky: tlmí bolesť a znižuje horúčku.

Ale má aj ďalšie vlastnosti, ktoré aspirín nemá: priaznivo pôsobí na žlčník a predovšetkým na žalúdok. Upokojuje a tíši jeho bolesti, a čo je dôležité – preukázateľne pomáha od pálenia záhy spôsobeného refluxívnou chorobou pažeráka.

Nechtík lekársky

Nechtík nájdeme najskôr na záhone, ale pretože to je rastlina veľmi „životaschopná“ a mnohokrát rastie aj voľne v blízkosti záhrad.

Nechtík patrí medzi rastlinné antibiotiká a je používaný aj v oficiálnom lekárstve.

Nálev z nechtíka pijeme pri zažívacích ťažkostiach, črevných chrípkach, zápalových a vredových ochoreniach, pri chorobách z prechladnutia. Býva radený medzi antioxidanty.

Zvonka sa nechtíkom liečia kožné neduhy, plesne, vredy predkolenia, choroby v tvári vrátane akné. Podporuje tvorbu nových tkanív. Nechtík nemá vedľajšie účinky a patrí medzi liečivé byliny, ktoré možno užívať aj dlhodobo. Môžeme zbierať celé kvety, sušíme na vzdušnom mieste.

Harmanček pravý

Harmanček patrí medzi liečivé byliny, ktoré nájdeme najčastejšie na okrajoch polí a pozdĺž lúčnych ciest. Harmanček by nemal chýbať v žiadnej domácnosti, najmä ak sú v nej deti alebo naopak seniori so zdravotnými problémami.

Odvar z harmančeka sa pripravuje pri tráviacich ťažkostiach, bolestiach a kŕčoch v bruchu, pri bolestivom nadúvaní, hnačkách, ale aj pri dlhodobej zápche. Taktiež účinkuje pri chorobách z prechladnutia, angínach.

Ako kloktadlo sa používa pri zápaloch v ústach, aftách, po zubnom zásahu, čapoch na mandliach. Blahodarné sú hojivé účinky pri vonkajšom použití na zapálené rany, hojace sa jazvy, pri mokvavých kožných prejavoch, hemoroidoch. Zbierame celé kvetné puky.

Nevädza modrá

V minulosti burina v obilí, v časoch „intenzívneho“ socialistického poľnohospodárstva takmer vyhynula, ale dnes je opäť hojná.

Keď sa „zadarí“, môžeme vidieť aj celé modré pásy nevädze na okrajoch obilných lánov. Poľnohospodár sa na nás určite nebude hnevať, keď mu od nejakých kvetov nevädze pomôžeme.

Nevädza sa používa v ľudovom liečiteľstve ako močopudný prostriedok (choroby močových ciest), na podporu trávenia (žlčotvorné).

Odvarom naši predkovia liečili zápaly spojiviek a únavu očí. Nevädza sa ale predovšetkým hodí do bylinných zmesí na denné pitie. Jej modrá farba sa do nálevu nevylúhuje.

Mak vlčí

Podobne ako nevädza, v obilnom poli nechcený hosť. Nájdeme ho aj na rumoviskách či pozdĺž okrajov ciest. Niekedy v takom množstve, až neveríme vlastným očiam. Okvetné plátky maku vlčieho majú upokojujúce účinky.

Ďalej obsahujú slizovité látky, ktoré priaznivo pôsobia pri kašli a zápaloch dýchacích ciest. Vlčí mak sa zvyčajne pridáva do liečivých zmesí s podbeľom, slezom a feniklom pre tíšenie kašľa.

Kloktaním odvaru z vlčieho maku sa liečia zápaly v ústnej dutine. Vlčí mak nie je na denné alebo nejaké „preventívne“ popíjanie, používa sa len pri ťažkostiach.

Ruža šípová a ruže zvráskavená

ruža šípováTú druhú poznáme z parkových a mestských výsadieb, je to ruža, ktorá má po odkvitnutí veľké guľaté plody. Oba druhy majú rovnaké účinky. Okvetné lístky zbierame pred odkvetom.

Ružové lupienky pôsobia priaznivo, už keď ich doma vysypeme. Ich vôňa priaznivo pôsobí na psychiku, jedná sa o aromaterapiu, skutočne prírodnú.

Zo sušených lístkov si môžeme pripraviť vlastné potpourri. Z čerstvých varíme sirup, džem, želé alebo likér. Pretože ružové produkty „chutia tak ako voňajú“, teda intenzívne, doprajeme si ich len občas.

Sušené ružové lístky dodajú farbu, vôňu a chuť čajovým zmesiam. Ruža patrí medzi liečivé byliny, ktorí nemajú žiadne vedľajšie účinky.

Rebríček obyčajný

Rebríček obyčajný rastie na lúkach, pozdĺž ciest aj na rumoviskách. Zbierame vrcholky vňate začiatkom rozkvetu. K zberu potrebujeme nôž alebo nožnice. Sušíme zavesený v malých kytičkách na vzdušnom suchom mieste.

Rebríček sa používa pri zažívacích ťažkostiach, tíši kašeľ (aj alergického pôvodu), pôsobí močopudne a dezinfekčne, znižuje krvný tlak, podporuje tvorbu žlče, tíši menštruačné bolesti.

Zvonka sa používa pri kožných problémoch, hemoroidoch a na zle sa hojace rany. Rebríček patrí medzi liečivé byliny, ktoré sa nesmú používať dlhodobo.

Varovanie

Ľudia s chronickými chorobami a tehotné ženy by mali svoje rozhodnutie užívať liečivé byliny vždy konzultovať so svojím lekárom, a to každú jednotlivú bylinu.

Popisy rastlín a ich účinkov sú len informatívne. Po výbere byliny odporúčame rozšíriť si informácie v podrobnejšom špecializovanom herbári.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button