Ako si merať krvný tlak?
Srdce udržuje v obehu neustále asi 6 litrov krvi. K tomu je nutné toto množstvo krvi a určitý tlak, ktorým je krv hnaná tepnami, najmä kapilárami. Je to z toho dôvodu, aby bol organizmus dobre zásobený kyslíkom a nehromadili sa v tele škodliviny. A pretože vysoký a naopak aj nízky tlak človeku škodí, je potrebné ho pravidelne merať, najmä u osôb, ktoré sú k týmto dispozíciám náchylné. Prečítajte si článok ako si správne merať krvný tlak.
Dve metódy ako si merať krvný tlak
Existujú dve základné metódy ako merať krvný tlak, ktoré sú veľmi odlišné. Názov to už sám napovedá – metóda krvavá a nekrvavá. Prvá z nich sa používa len výnimočne.
Do tepny sa zavedie kanyla a pripojí sa tlakomer – manometer. Práve tak presná je nekrvavá metóda merania tlaku.
Meranie s manžetou a fonendoskopom (stetoskopom) – tlak systolický
Priložte gumovú manžetu na hornú časť ramena a napumpujte ju tak silno, aby stlačila tepnu. Žiadny tep vo fonendoskopu nebude počuť ani hmatom cítiť, pretože za prepážkou žiadna krv nepreteká.
Teraz pritlačíme fonendoskop do ramennej jamky a pomaly vypúšťame vzduch z gumovej manžety.
Hneď ako je pulz opäť ľahko počuť, odpočítajte hodnotu na tlakomere – výsledok je systolický tlak. Hodnota systolická má byť medzi 120 a 149 mm Hg.
Ako zistíme diastolický tlak
Ventilom ďalej uniká z manžety vzduch. Šum pretekajúcej krvi je najskôr hlasný, potom sa stišuje, zostáva rovnaký až konečne zmizne. V tomto okamihu odčítame na tonometra diastolickú hodnotu. Tá je prirodzene oveľa nižšia ako systolická.
Diastolický tlak udáva, aký vysoký je krvný tlak medzi dvoma srdcovými údermi.
Zároveň je to informácia o stave krvného zásobenia, pred ďalším úderom srdca.
Optimálna hodnota diastolického tlaku sa pohybuje medzi 55 a 90 mm ortuťového stĺpca.
S vekom rastie aj tlak
Krvný tlak počas života stále viac stúpa. Príčinou je znížená elasticita ciev a zvýšením tlaku sa ju snaží organizmus kompenzovať.
Elektronické meracie prístroje na tlak
Tieto prístroje si kupujeme na domáce meranie krvného tlaku. Prístroje pracujú automaticky a miesto fonendoskopu majú zabudovaný mikrofón, ktorý zachytáva a vyhodnocuje šum krvi v tepnách.
Pri kúpe prístroja na meranie krvného tlaku by ste si mali všimnúť to, či je prístroj ciachovaný. Inak môžete odčítať úplne zavádzajúce hodnoty.