Ako využiť májové bylinky na detoxikáciu organizmu?
Máj začína a s ním príroda ponúka aj májové bylinky pre detoxikáciu organizmu. Bylinky prečistia krv, zbavia telo usadených jedov, vzpružia vnútorné orgány. Cesnak medvedí, kozonoha hostcová, púpava a žihľava patria v máji do hrnca. Sirôtku roľnú, veroniku a blyskáč jarný ponúka príroda na usušenie. Ponúkame tipy ako zbierať využívať posilňujúce májové bylinky – v šálke čaju aj na tanieri. Ako bonus pridávame recept na veľmi chutnú, zdravú a posilňujúcu polievku so „zeleninou z božej záhradky“.
Čo potrebujete, ak idete zbierať májové bylinky na detoxikáciu organizmu:
- atlas rastlín
Púpava lekárska
Najnápadnejšiu „reklamu“ na májové bylinky má spočiatku mája púpava lekárska, v herbároch označovaná Taraxacum officinale. Aj keď si najviac všímate ich kvety, zo zdravotného hľadiska by vás mala zaujímať celá rastlina.
Púpava patrí medzi májové bylinky, ktoré podporujú látkovú výmenu (metabolizmus), detoxikujú, posilňujú pečeň, obličky, čistia pleť, odvodňujú, zlepšujú tvorbu žlče, zlepšujú zdravotný stav pri cukrovke.
Z kvetov sa pripravuje sirup, med a víno. Mladé listy sú využívané za surova ako šalát – buď samotne, alebo v zmesi s inou šalátovú zeleninou (hlávkový, ľadový, poľníček, paradajky).
Nerozvinuté puky pridávame do polievok alebo zeleninových pokrmov – chuťovo sa podobajú ružičkovému kelu, alebo ich nakladáme do soli a octu ako náhradu kapár. Listy a korene tiež sušíme a pridávame do bylinných zmesí, z ktorých, v prípade potreby, varíme močopudný alebo žlčotvorný odvar.
Kozonoha hostcová
Kozonoha hostcová je začiatkom mája presne v tom štádiu rastu, kedy je vhodná pre kuchynské využitie. Kozonoha, ktorá je z rodu mrkvovitých a chutí podobne ako jej príbuzné (koreňová zelenina). Pre vynikajúce nutričné vlastnosti je kozonoha považovaná za potravinu budúcnosti.
Využívajú sa listy, a to buď čerstvé do polievok, zeleninových pokrmov, fašírok alebo sa zvykne nasušiť a rozdrviť.
Potom sa používa ako polievkové korenie (v zmesi s ďalšími vňaťami nasušenými v čase, keď ich máme dostatok).
Sušená kozonoha sa používa aj ako medikament – má močopudné a protizápalové účinky, podporuje látkovú výmenu. Býva súčasťou pôstnych – čistiacich čajových zmesí.
Žihľava dvojdomá
Žihľava dvojdomá je ďalší zásobárňou telu prospievajúcich látok, a to ako vnútorne, tak aj zvonka. Žihľava má tiež pozitívny vplyv na látkovú výmenu (obličky, pečeň, žlčník).
Uvádza sa, že čistí krv, znižuje krvný tlak, znižuje hladinu cukru, napomáha krvotvorbe a detoxikuje.
Možno ju užívať aj pri chorobách ako prechladnutie. Odvar zo žihľavy prospieva pokožke hlavy a vlasom. Žihľavu sa suší aj používa ako kuchynská zelenina.
Medvedí cesnak
Počiatok mája je tiež najvhodnejší čas k zberu cesnaku medvedieho. Táto hájová bylina je v niektorých lokalitách hojná, ale inde neznáma. Zbierajú sa listy, a to ešte skôr, než cesnak vykvitne. Listy medvedieho cesnaku sú silným prírodným antibiotikom.
Podľa odbornej literatúry medvedí cesnak, mimo iné zdravotné prínosy, pomáha organizmu pri napadnutí baktériami (streptokoky, stafylokoky, kandidóza), pomáha pri angínach, dýchacích ťažkostiach, kvasinkových infekciách, oparoch.
S listami medvedieho cesnaku pracujeme podobne ako s pažítkou (dokonca podobne aj chutí) alebo s jarnou vňaťovou cibuľkou. Konzumuje sa čerstvý, na sušenie sa, žiaľ ako iné spomínané májové bylinky, nehodí. Niekedy sa odporúča nasekaný medvedí cesnak zmraziť, podobne ako niekto mrazí pažítku.
Najlepší je však čerstvý. Pridáva sa do teplých jedál na záverečné dochutenie, je možné ho dusiť s cibuľou, podobne ako špenát, alebo surový nasekaný medvedí cesnak pridávať do šalátov, nátierok alebo ním posypať mazané chleby. Cesnak z jeho stanovišťa nevyrývajte!
Blyskáč jarný
Na vlhších miestach a v hájoch, vo vyšších polohách, môžete ešte začiatkom mája zbierať blyskáč jarný. Blyskáč je známy, ale nie príliš vhodný ako medikament. Patrí tiež medzi byliny, ktorými na jar prečistíte organizmus.
Urýchľuje metabolizmus, zaháňa únavu, čistí krv. Zbierajú sa lístky z, pokiaľ možno, ešte nerozkvitnutých rastlín (na stanovišti blyskáča nájdeme rastliny v rôznych fázach vývoja).
Listy sa sušia a varí sa z nich očistný čaj. Čaj sa robí v pomere: lyžička drogy na štvrť litra vriacej vody. Čerstvé lístky sa nepožívajú!
Veronika lekárska / obyčajná
Veronika (lekárska alebo obyčajná) patrí medzi májové bylinky a je tradične využívaná na liečebné účely.
Pomáha pri chorobách pľúc, žalúdka, obličkových kameňoch. Veronika má antioxidačné, protizápalové a údajne aj cytostatickej účinky. V ľudovom liečiteľstve sa užíva aj pri bolestiach hlavy.
Čím je na jar prospešná: čistí krv a zlepšuje krvotvorbu. Zvonka sa odvar používa pri kožných neduhoch.
Fialka
Fialka roľná a fialka trojfarebná sa tiež používajú na detoxikáciu organizmu. Zlepšujú metabolizmus látok v tele (fialka je močopudná a potopudná a tak sú odpadové látky odvádzané z tela). Fialka zlepšuje prekrvenie vlásočníc, harmonizuje obehový systém, uľahčuje vykašliavanie. Odvar možno použiť aj zvonka na liečbu vyrážok a ekzémov. Zbierame a sušíme kvitnúcu vňať.
Bonus: recept na vynikajúcu polievku s jarnými bylinkami
Na prípravu budete potrebovať:
- 2 stredne veľké mrkvy
- kúsok zeleru
- dva zemiaky
- dve hrste šošovice
- dve hrste ovsených vločiek
- liter a pol žihľavy a kozonoha
- hrsť medvedieho cesnaku
- hydinový alebo údený vývar
- soľ
Postup ako urobiť polievku s jarnými bylinkami
Koreňovú zeleninu a zemiaky očistite, nakrájajte na kocky, pridajte dve hrste prebranej šošovice, zalejte litrom a pol vývaru (keď nemáte vývar, použite vodu) a dajte variť.
Žihľavu a kozonoha dôkladne prepláchnite a nasekajte na prúžky. Keď sú zelenina a zemiaky napoly mäkké, prisypte žihľavu a kozonoha a dve hrste ovsených vločiek.
Na záver pridajte hrsť (asi 4-5 listov) medvedieho cesnaku. Ak medvedí cesnak nemáte, tak použite dva strúčiky kuchynského cesnaku. Môžete pridať aj majoránku. Dochucujte len soľou!
Polievka je výdatná, veľmi chutná a zdravá. Má svoju vlastnú plnú chuť. Preto ju neničte žiadnym chemickými dochucovadlami (napr. polievková kocka, tekuté alebo sypké polievkové korenie). Je vhodná aj pre deti a chorých. Podávajte ju napríklad na večeru alebo k ľahkému obedu. Výborne k nej chutia čerstvé domáce dolky s makom.
Tipy ako využiť májové bylinky
V máji zbierame aj tieto májové bylinky: bazu čiernu (kvety), kozonoha (vňať), breza (listy), hloh (kvety), hluchavka (kvitnúca vňať), jahoda (listy), ďatelina lúčna (kvety), skorocel kopijovitý (listy), kapsička pastierska (vňať), alchemilka (kvitnúca vňať), žihľava dvojdomá (vňať pred kvitnutím), malina obyčajný (listy), pľúcnik lekársky (kvitnúca vňať), veronika obyčajná, ruža šípová (kvety), ríbezľa červená (listy), sedmokráska (kvet – čaj), púpava (listy), smrek (výhonky), šalvia lúčna (listy, kvety), vilka trojfarebná (kvitnúca vňať), zbehovec plazivý (byľ).
Varovanie
Ľudia s chronickými chorobami a tehotné či dojčiace ženy by mali svoj zámer užívať bylinky konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom, ktorý jediný pozná ich celkový zdravotný stav.
Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter!