Zdravie a krása

Ako využiť limetky pre zdravie?

zdravé limetkyLimetky sú zelené citrusové plody, ktoré dnes pozná už snáď každý. Limetky vďaka obsahu mnohých cenných látok poslúžia aj vášmu zdraviu. Nemusia nutne prestavovať iba jednu s prísad do mojita. V nasledujúcom článku nájdete rady a tipy, ako limetky využiť pre zdravie, a to ako zvnútra, tak aj zvonka.

Čím je limetka taká výnimočná?

Limetka je druh tropického ovocia, ktoré sa vzhľadovo aj chuťovo veľmi podobá citrónu. Limetka však o niečo menej kyslá.

V limetkách nájdete vitamín C (aj keď je to menej ako v citróne), ďalej vitamíny skupiny B, draslík, vápnik, fosfor a tiež pektín, čo je látka, ktorá sa používa na zahustenie džemov, a pod.

Limetka má tiež vplyv na znižovanie hladiny cukru v krvi a pôsobí proti vzniku rakoviny.

Zdravé účinky limetky

Limetky majú, okrem vyššie uvedeného, nasledujúce liečivé účinky:

  • zvyšujú zásaditosť organizmu
  • zlepšujú imunitu a pôsobia tak ako prevencia proti chrípke a nachladnutiu, prípadne pomáhajú s liečbou týchto ochorení
  • pomáhajú liečiť diabetes a najrôznejšie zápaly v tele,ako využiť limetky pre zdravie
  • zlepšujú metabolizmus, čím vám vo veľkej miere uľahčujú chudnutie
  • bránia vzniku rakoviny, bojujú proti rakovine a zastavujú proces ďalšieho tvorenia rakovinových buniek
  • zlepšujú krvný obeh, znižujú krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi, čím bránia vzniku krvných zrazenín a kardiovaskulárnych ochorení
  • v neposlednom rade, limetková šťava slúži ako vonkajšia dezinfekcia, napríklad je vhodná aj na hmyzie štípance

Ako limetku užívať vnútorne

Môžete užívať limetkovú šťavu, pridať si kúsky limetky do čistej neperlivej vody či do smoothie. Limetka sa však dá využiť aj pri varení a pečení, a pri príprave šalátových zálievok.

Vonkajšie účinky limetky

limetka účinkyZvonka má limetka skvelé účinky na pleť. Pôsobí proti akné, čistí póry, zosvetľuje pigmentové škvrny, zanecháva pleť rozjasnenú, mladistvú, a skvele ju vyčistí.

Je veľmi vhodná pre mastnú pleť.

Limetkovú šťavu zmiešajte so svojou obľúbenou bylinkovou pleťovou vodou a tento prípravok používajte pravidelne.

Limetková šťava aplikovaná na vlasy dokáže veľmi pomôcť v boji proti lupinám, bráni vypadávaniu vlasov a dodáva vlasom krásu a lesk.

Ako využiť esenciálny olej z limetky?

Esenciálny olej z limetky vás povzbudí, osvieži, pomôže proti únave a zlej nálade, má protivírusové účinky. Taktiež uľavuje pri kašli a nachladnutí (najmä vo forme inhalácie – postačí 3-5 kvapiek).

Ak esenciálny olej limetka zmiešate s telovým olejom, môžete ho použiť na boľavé kĺby alebo proti celulitíde (asi 10-25 kvapiek na 50 ml rastlinného oleja).

Tipy ako využiť limetku

Limetková šťava vám tiež môže pomôcť prestať s fajčením. Kedykoľvek pocítite chuť na cigaretu, stačí nakvapkať do úst trochu zriedenej limetkovej šťavy.

Každé ráno sa odporúča vypiť pohár teplej vody s limetkovou šťavou.

Varovanie

Po vonkajšom použití limetkovej šťavy alebo éterického oleja limetka, sa z dôvodu fototoxicity nevystavujte priamym slnečným lúčom podobu 12 hodín, ani nenavštevujte solárium.

Ak užívate nejaké lieky (najmä lieky na riedenie krvi, a pod.), poraďte sa o vhodnosti konzumácie limetiek so svojím ošetrujúcim lekárom.

Tento článok a jednotlivé jeho body majú len informatívny charakter a nenahrádzajú odbornú lekársku starostlivosť!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button