Zdravie a krásaAko liečiť

Ako využiť hlivu ustricovú pre optimálne zdravie?

tinktura z hlivy ustricovejHlivu ustricovú môžete použiť nielen na prípravu falošnej držkovej polievky. Hodí sa aj na prípravu iných pokrmov a navyše má mnoho liečivých účinkov. Hliva ustricová vám teda pomôcť zlepšiť váš zdravotný stav. Pýtate sa aké liečivé účinky to sú a ako hlivu ustricovú užívať pre zdravie? V tomto článku vám prinášame pár tipov a rád, vrátane receptu na tinktúru z hlivy ustricovej.

Ako dobre poznáte hlivu ustricovú?

Hliva ustricová je zdravá a veľmi chutná huba, ktorá rastie v trsoch na dreve a pňoch listnatých stromov od októbra do decembra.

Vypestovať si ju však je možné aj doma. Dá sa zohnať buď sadba alebo tzv. „hlivová záhradka“, s ktorou je pestovanie hlivy naozaj hračka. V neposlednom rade je čerstvá hliva, samozrejme, dostupná aj v obchodoch. Prečítajte si aj článok ako vypestovať hlivu ustricovú doma.

Benefity hlivy ustricovej

hliva ustricovaHliva ustricová obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B, zinok, železo, selén, fosfor, meď a mnoho ďalších, pre telo, cenných látok.

Je tiež bohatým zdrojom beta glukánov, ktoré, okrem iného, zvyšujú imunitu, majú antibakteriálne a protiplesňové účinky, regenerujú tkanivá a kĺby, pomáhajú proti ochoreniam pečene a slúžia ako prevencia rakoviny.

V hlive nájdeme tiež hubovú vlákninu, ktorá pomáha detoxikovať telo a uľahčuje trávenie.

Pravidelná konzumácia hlivy ustricovej prispieva k zníženiu hladiny cholesterolu a cukru v krvi, a tiež krvného tlaku, zlepšuje metabolizmus, pomáha liečiť hemoroidy, kŕčové žily, popáleniny a dokonca niektoré druhy ekzémov, a v neposlednom rade pôsobí ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení.

Užívanie hlivy ustricovej

Hlivu ustricovú môžete užívať vo forme tabliet, kapsúl, sušeného prášku, tinktúry alebo ju pridať čerstvú do najrôznejších pokrmov, ako napríklad do už spomínanej polievky, do omáčok, guláša, fašírok, do zapečených jedál, rizota, atď.

Odporúčaná denná dávka je asi 3 – 9 gramov sušenej huby alebo 30 – 90 gramov čerstvej hlivy.

Ako si vyrobiť domácu hlivovú tinktúru

ako vyuzit hlivu ustricovu pre zdravie

Tri lyžice čerstvej hlivy pokrájajte na malé kúsky, nasypte ich do uzatvárateľného pohára a zalejte 3 decilitrami 60% liehu.

Hlivu nechajte lúhovať na teplom a tienistom mieste po dobu 14 dní. Každý deň pohár pretrepte.

Potom tekutinu preceďte a prelejte do čistej fľaše.

Tinktúru skladujte v chladničke a užívame 3x denne 15 – 30 kvapiek.

Tip

Hlivu ustricovú užívajte aspoň 3 mesiace.

Upozornenie

Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza odbornú lekársku starostlivosť!

Odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button