Zdravie a krása

Ako na detoxikáciu organizmu?

detoxikácia organizmuV zime sa väčšina ľudí nestravuje úplne zdravo. Jeme viac tučných a ťažkých jedál, sem tam nejakú tú sladkosť a potom je nám zrazu stále ťažko, cítime sa unavení a bez nálady. To je vhodný čas na detoxikáciu organizmu. Cieľom detoxikácie je očistiť telo od toxických látok, ktoré sa v našom organizme postupne usádzajú – sú to napríklad cholesterol alebo voľné radikály. Tým, že telo zbavíme týchto látok, odľahčíme našej pečeni, obličkám aj črevám. Ako na detoxikáciu organizmu

Budeme sa cítiť lepšie ako fyzicky, tak aj psychicky. Detox pomáha naštartovať chudnutie a pomáha odstrániť prípadné zažívacie ťažkosti. Zlepšiť sa môžu aj vaše alergie.

Prečo a ako detoxikovať organizmus?

Detox je väčšinou spájaný s jarou a očistou organizmu po zime, ale detoxikovať môžeme v ktorúkoľvek ročnú dobu.

Väčšina ľudí si tiež myslí, že detoxikačné kúry znamenajú rôzne niekoľkodňové diéty alebo úplný pôst. Tak to ale vôbec nemusí byť. Existujú samozrejme kúry v podobe dvojdňového pôstu alebo rôzne týždenné diéty, kedy sa konzumuje len ovocie alebo zelenina.

Tieto krátkodobé detox diety rozhodne nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy, deti, chorých ľudí alebo osoby vo veľkom strese.

Dlhodobá detoxikačná dieta

pitný režimMne osobne sú oveľa sympatickejšie dlhodobé detoxikačné kúry.

A ako taká dlhodobá detoxikačná kúra vyzerá? Ide v podstate o dôsledné dodržiavanie zdravého jedálnička.

Obmedzte všetko jedlo, po ktorom je vám ťažko. Vyraďte zo svojho jedálnička mastné a vyprážané jedlá, údeniny, sladkosti, pšeničné cestoviny a pečivo. Nepite alkohol, kávu a nefajčite. Jedzte veľa čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré dodajú vášmu telu potrebné vitamíny.

Detoxikačná dieta a dôležitý pitný režim

Pri detoxikácii je veľmi dôležitý zvýšený príjem tekutín, ktoré pomáhajú vyplaviť toxíny z tela. Pite denne aspoň 2,5-3 litre pramenitej vody. Môžete zaradiť tiež zelený čaj, ktorý obsahuje prospešné antioxidanty.

Na internete kúpite rôzne detoxikačné čaje. Asi najpoužívanejší je ten s pestrecom mariánskym, ktorý pôsobí blahodarne na pečeň.

Pri detoxikačnej kúre je vhodný dostatok pohybu, ktorý rozprúdi vaše telo a tým pomôže odplavovať toxíny z tela von. Nezabudnite ani na poriadny odpočinok a dostatok spánku.

Detoxikácia organizmu je dobrým štartom pre zdravý životný štýl. A čo tomu hovoríte vy? Skúsite tiež detoxikovať svoj organizmus?

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button