Tibetské kefírové huby dokážu premeniť obyčajné čerstvé mlieko na lahodný a liečivý kefír, a to len za 24 hodín. Hubový kefír je ideálny na posilnenie imunity nielen v zimných mesiacoch. Prečítajte si nasledujúci článok ako pestovať a využiť tibetskú kefírovú hubu.
Tibetská kefírová huba posilňuje vaše zdravie a zohnať ju nie je vôbec zložité
Tibetská kefírová huba sa dá zohnať tiež pod názvom chrchlík, kefírové zrná alebo Tibeťanka.
Obstaranie jednej kultúry sa väčšinou vojde do 4-5€ aj s prípadným poštovným. Stačí prejsť internetové bazáre. Dlhého cestovania sa netreba báť.
Kefírová huba prežije bez problémov niekoľko dní uzavretá v pohári vody alebo mlieka. Vzniknuté kefírové mlieko pomáha pri celej rade zdravotných ťažkostí.
Ako vyrobiť hubový kefír
Tibetská kefírová huba sa pestuje veľmi jednoducho a ani výroba domáceho kefíru vám nevezme veľa času. Navyše, ak ste milovníkmi kyslastej chuti a preferujete zdravý životný štýl, tento recept vám bude určite osožný.
Čo je potrebné ak chcete využiť kefírovú hubu na prípravu kefíru:
- 1 liter mlieka (najlepšie čerstvého)
- dávku hubiek
- veľmi dôležitý je nekovový riad (kov totiž ničí niektoré zdraviu prospešné látky, ktoré hubky obsahujú)
Postup prípravy domáceho kefíru krok po kroku
Hubky nasypte do umelohmotného sitka a preplachujte prúdom studenej vody tak dlho, pokým nebude odtekajúca voda úplne čistá. Ide o veľmi dôležitý krok, pretože zvyšky predchádzajúceho kefíru by mohli pokaziť novú várku.
Hubky nasypte do vhodnej nádoby a zalejte mliekom. Nádobu prekryte plátnom alebo čistou utierkou. Pokiaľ chcete mať kefír hotový za 24 hodín, nechajte nádobu pri izbovej teplote (pokiaľ možno nie priamo pri zdroji tepla – kúrenie a pod.).
V opačnom prípade dajte kefír do dvierok chladničky a počkajte 3-5 dní, kým mlieko zhustne.
Hotový kefír stačí už len precediť a je ihneď vhodný na konzumáciu alebo na varenie – výborne sa hodí na pečenie alebo do studenej kuchyne. V chladničke vydrží zakrytý asi 3 dni.
Ako skladovať a pestovať kefírovú hubu
Kefírové hubky znovu umyte a použite ich na vytvorenie ďalšej dávky.
Po piatich a viacerých cykloch sa môže stať, že sa časť mlieka v obvyklom čase nepremení na kefír, ale rovno na vodu. To znamená, že sa hubky už príliš rozmnožili. Stačí preto prepláchnuté hubky rozdeliť na dve polovice a môžete pokračovať vo výrobe kefíru.
Oddelené hubky môžete niekomu darovať alebo ich zmraziť (keby sa náhodu s tými prvými niečo stalo). O hubky sa nemusíte báť ani v prípade, že sa chystáte na dlhšiu dovolenku.
Dobre umyté stačí preliať vodou a uchovávať v strednej časti chladničky – vydržia tam bez problémov 14 dní. Ak plánujete dlhšiu cestu, hubky jednoducho zmrazte a po návrate pokračujte v pestovaní obvyklým spôsobom.
Tipy ako využiť domáci kefír
Vzniknuté kefírové mlieko pomáha pri celej rade zdravotných ťažkostí a posilňuje imunitu. Má blahodarný vplyv na zdravie srdca a ciev, pomáha regenerovať pečeň a v neposlednom rade tiež uľavuje pri problémoch so zažívaním a pri urologických problémoch. Kefír oceníte tiež vtedy, ak trpíte dlhodobou únavou alebo zimnou depresiou.
Varovanie
Ak sa na kefíre objaví pleseň, bez milosti ho vyhoďte aj s hubkami. Sliz na hubkách naopak stačí vymyť, nie je zdraviu škodlivý.