NávodyRecepty

Ako si vyrobiť domáce víno?

domáce vínoIn vino veritas – vo víne je pravda. Vyrobíme si domáce víno z dostupných surovín v našej domácnosti alebo po zbere v našej záhradke. Výroba ovocného vína je jednoduchá a bez chemických zásahov. Domáce víno vám bude chutiť presne tak, ako to máte najradšej.

Návod ako si vyrobiť domáce víno bez chémie

domáce ovocné vínoPripravíme si čerstvé, sladké vyzreté ovocie, bez mechanického poškodenia. Odstránime kúsky, ktoré sú zhnité, ovocie zbavíme nečistôt a umyjeme. Ovocie pripravíme k lisovaniu.

Vzniknutú ovocnú drť necháme odležať, najlepšie jednu noc vo vhodnej nádobe a v prostredí, kde sa teplota pohybuje okolo 20 ° C.

Ovocnú drť môžeme lisovať niekoľkokrát, vždy doplníme trochou vody.

Ako postupovať pri výrobe domáceho vína

Teraz vzniknutú šťavu odkalíme, čím sa zbavíme nečistôt a pevných čistí plodov. Ešte predtým zcedíme cez sito.

Necháme odstáť zhruba jeden deň, kaly sa nám usadia ku dnu. Šťavu prostredníctvom gumovej hadičky nasajeme z jednej nádoby do druhej.

Úprava kvality vína

Nasleduje úprava kvality vína, pomer kyselín a obsiahnutých cukrov. Platí pravidlo, že zo 100 dielov cukru sa vytvorí približne 6% obj. alkoholu. Znížením obsahu cukru sa vytvára menej alkoholu. Víno však nie je trvanlivé a slúži k rýchlej konzumácii. Preto musíme súčasne s pridaním vody pre zníženie kyselín pridať aj cukor. Prisladzujeme repným cukrom.

Použijeme disiričitan draselný, ktorý kúpime v obchode. Ten rozpustíme v menšom množstve šťavy a prelejeme do nádoby so zvyškom šťavy.

Kvasenie vína

kvasenie vínaNecháme kvasiť, použijeme kvasinky, dopĺňame živnú soľ pre kvasinky, ktorú kúpime v obchode. Kvasenie by malo prebiehať v nádobe s tenším hrdlom, šťavu nalejeme napr. do demižónu do troch štvrtín.

Kvasíme pri teplote 15 až 20 ° C. Najvhodnejším miestom je teplý priestor, kde nie je priame svetlo a kde je teplota stabilná.

Fázy kvasenia

Samotné kvasenie prebieha fázovite.

V prvej fáze, ktorá trvá 2 až 5 dní, sú viditeľné známky kvasenia unikajúcim oxidom uhličitým.

Druhá fáza je búrlivá, tá trvá až niekoľko dní až týždňov. Tejto šťave hovoríme burčiak.

V tretej fáze prebieha dokvasenie, kedy ku dnu klesajú kaly. To trvá opäť niekoľko týždňov.

Stáčanie domáceho vína

Stáčame víno dvakrát, aby sme sa zbavili kalov, ktoré sa dostali do vína pri prvom stáčaní. Domáce ovocné víno uchovávame vo fľašiach 5 až 10 mesiacov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button