Recepty

Ako upiecť klasický bravčový bôčik?

pečený bôčikRecept na pečený klasický bravčový bôčik. Dobre upečený bravčový bok je pochúťkou skôr „pánskou“. V nami ponúkanej úprave bude chutiť aj zvyšku populácie. Na chvíľu prestaňte počítať kalórie a upečte si klasicky bravčový bôčik, ktorý sa bude „len rozpadať“ a na ktorom si pochutíte na dvakrát.

Čo budete potrebovať na klasický bravčový bôčik:

  • bravčový bok
  • soľ, rascu, cibuľa, cesnak
  • nádoba na pečenie s vekom
  • rúra na pečenie

Ako viete, že ide o kvalitný bôčik

Bôčik, čiže bravčový bok, sa nachádza na prednej bočnej časti prasacieho tela. Keď kúpite bôčik u mäsiara, ľahko na ňom anatómiu prasiatka spoznáme: bravčový bok (bôčik) je tvorený rebrami, chrupavkami, vrstvou mäsa prerastenou masťou a je pokrytý jemnou kožou.

Pri pečení – prepekaní bôčika – použite všetky časti mäsiarom odseknutého kúsku bôčika.

Ako najlepšie je piecť klasický bravčový bôčik

Bravčový bôčik sa často pečie vcelku, koža na povrchu sa iba nareže na štvorčeky. Mäso sa potom po upečení krája na plátky. A v tom je trochu háčik. Bravčový bôčik je predsa len tučný.

Pri nakrájaní porcií z celého pečeného bôčiku je mäso na reze neopečené a nachádzajú sa tam vrstvy sadla, a to deti aj mnohí dospelí nemajú radi, respektíve vôbec to nechcú jesť.

Porciovanie mäsa

Preto pred pečením bôčik nakrájajte na plátky. Kúsky mäsa potom budú opečené zo všetkých strán, budú mať zlatú farbu a tuk sa ľahšie vypečie. Mäso najskôr ostrým nožom odrežte od kostí (rebier) – nôž veďte tesne nad kosťou. Jednotlivé rebrá potom rozrežte. Potom rovnakým spôsobom odrežte kožu. Tento krok urobte predovšetkým ak budú bôčik jesť deti.

pečený bôčik prípravaKeď je koža tenká a varíte len pre dospelých, môžete kožu na bôčika ponechať. Narežte ju ale naprieč kúskom – akoby do hrebienka. Na dno pekáča položte kosti, kožu a naukladajte kúsky mäsa.

Kosti aj kože na dne pekáča budú mať možnosť dokonale sa upiecť a vytvoria vám dobrú a výdatnú šťavu na polievanie príloh.

Príprava mäsa

Mäso dobre osoľte a posypte rascou. Keď plánujete k bôčiku knedle s kapustou, netreba iné korenie (kapusta dodá pikantnosti).

Keď sa kapusta nebude k bôčiku variť, zasypte kúsky bôčika hrubo posekanou cibuľou (stačí na prúžky), prípadne ešte aj niekoľkými strúčikmi cesnaku. Iné korenie pre pečenie bôčika klasickým spôsobom nepotrebujete.

Príprava na pečenie

Podlejte vodou, aby bolo mäso z polovice zatopené, kastról zakryte pokrievkou a dajte do rúry. Najskôr pečte pri najvyššom stupni, asi po dvadsiatich minútach skontrolujte, obráťte (tým sa cibuľa dostane medzi kúsky mäsa), doplňte vodu, vráťte do rúry a teplotu znížte na 150 stupňov.

Potom pečte aspoň ďalšiu hodinu a pol. Mäso sa nesmie pripaľovať, čo by sa mohlo stať pri vysokej teplote.

Dopekanie

Na bôčik v rúre sa občas pozrite, ak je treba, dolejte vodu. Mäso bude spočiatku vyzerať len ako dusené. Kontrolujte jeho mäkkosť – kým nie je skutočne ako „perník“, pečte ďalej. Keď je bôčik dokonale mäkký, zložte pokrievku a teplotu zvýšte na 250 stupňov.

V tejto fáze sa začne z kúskov mäsa vypekať časť tuku. Keď sú kúsky mäsa zo všetkých strán zlaté, opatrne dolejte vrelú vodu (asi deci) a pekáčom jemne pohybujte, aby sa „odvarila“ napečená vrstva na jeho vnútrajšku.

Potom mäso zľahka premiešajte. Túto konečnú úpravu môžeme tiež robiť na horúcej platničke, aby sa šťava ešte trochu prevarila. Bôčik je prepečený.

Prílohy ku klasickému bravčovému bôčiku

Pri tejto úprave pečeného bôčika môžete pri servírovaní ľahko oddeliť chudé prúžky pre deti alebo pre tých, ktorí prerastené nemajú radi.

Podávajte s knedľou (zemiakovou, chlpatou, žemľovou) a s kapustou, s varenými zemiakmi a so špenátom či s dusenou mrkvou. Pečený bôčik s cibuľou a cesnakom ale rovnako výborne chutí s dusenou ryžu (môže byť aj natural).

Druhé kolo

pečený bôčik servírovanieKeď pečený bôčik všetok nezjete a vychladne, môžete vypečenou masťou namazať krajce chleba a poukladať kúsky zvyšného mäsa.

Alebo ešte lepšie: kosti z pečeného bôčika dobre oberte, odstráňte chrupavky a všetko – masť, mäso chudé aj tučné aj dopečenú mäkkú kožu – rozmixujte alebo dvakrát pomeľte na mäsovom mlynčeku (pri mixovaní je menej odpadu a vzniknutá pasta je jemnejšia).

Máte výbornú bôčikovú nátierku. Je veľmi kalorická, tak ju natierajte len v tenkej vrstve. Zdobte surovú cibuľou, jarnou cibuľkou alebo plátkami cesnaku. Kto má rád, môže si krajec dochutiť ostrou paprikou.

Tip

K pečenému bôčiku s ryžou natural náramne ladia rôzne pikantné chutney – slivková, marhuľová, alebo takzvaná „cibuľová marmeláda“.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button