AkoaPreco.com > Kuchyňa > Ako uskladniť huby?

Ako uskladniť huby?

ako uskladniť hubyÚlovky v hubárskej sezóne robia svojim zberateľom len radosť. Mnohí však riešia otázku, čo s hubami, ktoré zostanú? Väčšinou ich je viac než dosť. Ako huby spracovať a uskladniť tak, aby ste z nich mali aj v zime radosť a mohli si vychutnať ich chuť, vám poradia nasledujúce riadky. Ako uskladniť huby?

Sušenie húb


Patrí k najčastejším formám spracúvania húb. Huby nakrájame na plátky asi 4 mm hrubé. Huby vyskladajte na papier (nie na noviny) a dajte ich na radiátor alebo na iný zdroj tepla.

sušenie a skladovnaie usušených húbVeľmi dobrým a rýchlejším spôsobom sušenia húb je sušička na ovocie, pomocou ktorej počas 12 hodín huby krásne usušíte. Z vlastnej skúsenosti kúpu sušičky vrelo odporúčam. Zaberie oveľa menej miesta ako plechy rozmiestnené všade možne pri kúrení a jej obstarávacia cena nie je vysoká. Kvalitnú sušičku zaobstaráte do 35 €.

Huby by ste však mali sušiť niekde v oddelenej miestnosti, kde môžete vetrať. Pokiaľ necháte sušičku v kuchyni, počítajte s tým, že v celom byte budete mať hubový zápach.

Usušené huby skladujte v dózach, kde nedôjde k prístupu vlhka a hmyzu.


Sterilizácia húb

Huby očistite a nakrájajte na kocky. Osoľte, orascujte a duste vo vlastnej šťave. Duste, kým sa vám nepodarí vytvoriť jemnú kašu. Podusené huby naskladajte do zaváracích pohárov. Huby sterilizujte, cca 45 minút. Za dva dni sterilizáciu ešte raz zopakujte. Huby osoľte a orascujte podľa svojej chuti.

Hubová podravka

sterilizácia húbZ húb si môžete vytvoriť vynikajúce ochucovadlo. Huby usušte (môžete použiť aj zvyšky a odrezky húb), na mlecom strojčeku zvyšky pomeľte najemno. Vzniknutú zmes dokoreňte novým korením, , nadrvenou petržlenovou vňaťou. Môžete pridať aj ďalšie korenie podľa svojej chuti. Vzniknutú zmes uložte do pohárov, kde ju riadne uzavrite a tým uchránite pred vlhkom.

Octový nálev

Huby očistite a nakrájajte na kúsky. 8-10 minút ich prevarte v slanej vode, po vybratí ich schlaďte studenou vodou. Potom ich zase prevarte v slanom náleve – cca 5 minút a po vybratí opäť schlaďte v studenej vode.

Takto opracované huby vkladajte do pohárov a zalejte nálevom.

Na prípravu nálevu potrebujete:


  • na 100 ml vody 870 ml octu (najlepšie 8%)
  • 30 g soli
  • 2 bobkové listy
  • 10 zrniek čierneho a nového korenia

Huby po zaliatí nálevom môžete ešte sterilizovať, ale nie je to nutné.

Ak vám tieto návody ako uskladniť huby nestačia tak si ešte prečítajte aj náš článok: 12 tipov, ako zmraziť huby

Mohlo by vás zaujímať

ako využiť slzovku

Ako využiť slzovku v kuchyni?

Slzovka je ďalšia superpotravina, ktorá si postupne razí cestu do našich domácností. Presnejšie povedané, môžeme …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.