Recepty

Najľahší recept, ako vyrobiť domáci jogurt

recept na domáci jogurtVybrať v obchode naozaj kvalitný jogurt je ťažké, preto si skúste vyrobiť svoj vlastný. Nie je na tom nič zložité a navyše budete mať istotu o tom, čo obsahuje a ako je starý. Prinášame vám jednoduchý recept na výrobu domáceho jogurtu, na ktorý nebudete potrebovať ani jogurtovač. A ako na to?

Čo na domáci jogurt potrebujete?

Na výrobu domáceho jogurtu budete potrebovať 1 liter polotučného mlieka. Môže byť z obchodu, ale lepšie je priamo od farmára. Ďalej potrebujete 4 polievkové lyžice bieleho jogurtu so živými jogurtovými kultúrami – napr. Sedliacky jogurt, Hollandia alebo nejaký iný kvalitnejší biely jogurt.

Ďalej si pripravte dva zaváracie poháre s objemom 0,5 l alebo zodpovedajúce množstvo menších pohárov s viečkami. Poháre aj viečka musia byť úplne čisté, najlepšie sterilizované.

Tiež si pripravte hrniec, kovovú metličku, naberačku a misu alebo hrniec, ktorý bude väčší ako ten na mlieko.

Postup výroby jogurtu

Akonáhle máte všetko nachystané, môžete sa pustiť do práce.

zdravé mlieko

  • Mlieko nalejte do hrnca a pozvoľna ho zahrievajte asi na 80 °C.
  • Pripravte si do druhej (väčšej) nádoby studenú vodu a vložte do nej hrniec s mliekom. Tým ho rýchlo schladíte na 40 °C. Teplotu je vhodné kontrolovať teplomerom.
  • Ako náhle má mlieko 40 °C, pridajte k nemu jogurt a riadne ho rozmiešajte. V jogurte nesmú zostať žiadne hrudky.
  • Pripraveným jogurtom naplňte prichystané poháre a zatvorte ich.
  • Teraz ich zabaľte do deky a dajte ich pod perinu alebo na nejaké teplé miesto. Je nutné, aby ďalších 4-6 hodín si udržali poháre rovnakú teplotu, tj. 40 °C. Je možné ich tiež dať napríklad do vyhriatej rúry.
  • Po 6 hodinách je jogurt hotový.
  • Vybaľte ho z deky, otvorte pohárik a nechajte ho vychladnúť. Potom ho odložte do chladničky, kde by mal vydržať 1-2 týždne.

Dôležité body, ktoré treba dodržať pri výrobe jogurtu

aký jogurt si vybraťPri výrobe jogurtu je najdôležitejšie starostlivo dodržiavať teplotu 40 °C. Pri nižšej teplote by jogurtové kultúry nezačali pracovať (nemnožili by sa), pri vyššej by bol jogurt príliš kyslý.

Dôležitá je tiež čistota pohárov a použitého riadu, aby nedošlo ku kontaminácii jogurtu.

Namiesto kupovaného jogurtu môžete použiť svoj domáci jogurt alebo sušenú jogurtovú kultúru.

Niekto mlieko neohrieva na 80 ° C, ale len na 40 °C a hneď primiešava k mlieku jogurt.

Ak budete chcieť nabudúce hustejší jogurt, mlieko v prvej fáze zohrejte k miernemu varu a za stáleho miešania ho asi 5 minút povarte. Z mlieka sa tak odparí voda a jogurt bude hustejší.

Výroba jogurtu v jogurtovači

Jogurtovač slúži pri výrobe jogurtu práve k udržaniu správnej teploty po dobu zrenia jogurtu. Postup výroby je ale rovnaký, len namiesto zabalenia do deky vložíte poháre do jogurtovača.

Ako vidíte, nie je na výrobe domáceho jogurtu nič zložité. A ak ho raz ochutnáte, nebudete chcieť už nikdy viac ten kupovaný. Tak prajem nech vám chutí.

Prečítajte si aj článok: Ako vyrobiť domácu majonézu?

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button