Recepty

Ako urobiť jablkové chutney?

Jablkové chutneyJablkové chutney je pochutina mnohých chutí a vôní: od ostrej pálčivosti zázvoru prechádza do pikantnej koreninosti a končí lahodnou chuťou použitých jabĺk. Jablkové chutney sa výborne hodí najmä k ryži a k ​​duseným mäsám. Ponúkaný recept na chutney z jabĺk je jednou z dobre využiteľným variantov kuchynskej úpravy.

Čo je na jablkové chutney potrebné:

  • jablká
  • ďalšia zelenina podľa návodu
  • korenie
  • ocot
  • cukor
  • soľ
  • kuchynské zariadenie a vybavenie

Aký a odkiaľ má chutney pôvod?

Potreby na jablkové chutneyChutney k nám prišlo z indických oblastí, kde je jeho domovina. Cez svoj exotický pôvod si našlo cestičku do slovenských domácností na sklonku socialistickej éry – mlsným jazýčkom nezabránila ani „železná opona“, aby si napriek absencii na oficiálnom trhu nezačali chutney pripravovať doma pre svoju spotrebu.

Čo to vlastne jablkové chutney je?

Jablkové chutney je veľmi výrazná pochutina, ktorej sa zje vždy len malé množstvo. Preto nie je na škodu  pripraviť jablkové chutney aj z malého množstva surovín.

Môžu si ho pripraviť aj tí, ktorí musia všetky základné suroviny kupovať: dva kilogramy jabĺk, 600 gramov cibule (to je asi päť stredne veľkých), ocot, soľ, cukor (lepší by bol trstinový, ale …), nové korenie, celé korenie, mletý zázvor, 600 gramov paradajok, pokiaľ možno nedozretých (asi štyri väčšie kusy) a paličku cesnaku.

Postup ako urobiť jablkové chutney

Jablká umyjeme, zbavíme poškodených častí, olúpeme a zbavíme jadrovníkov. Nakrájame ich na kocky. Keď použijeme jablká kyslejšej odrody, ľahko sa rozvaria. Ak máme jabĺčka sladké, zostanú v kúskoch.

Preto sladké jablká nakrájame na drobné kocky (kyslá tak 1,5, sladká 0,5 centimetra, ale to len pre ilustráciu, merať nemusíme).

Cibuľu olúpeme, umyjeme. A pretože chceme, aby v jablkovom chutney zostala cibuľa v kúskoch, nakrájame ju na mesiačiky. Na chutney používame bežnú bielu cibuľu. Iné – jemnejšie – druhy by  nenašli uplatnenie, pretože cibuľa beztak dostane chuť po ostatných prísadách. Cesnak ošúpeme a nasekáme na hrubé kúsky alebo na plátky.

Paradajky nasekáme na drobnejšie kusy. Do chutney sa môžu používať (a v niektorých receptoch sú i predpísané) nezrelé paradajky. Tým nie sú mienené úplne zelené a malé plody, ale také paradajky, ktorá len začínajú červenať. Pretože budú tvoriť najpevnejšiu zložku pokrmu, nasekáme ich skutočne nadrobno (najmä tú časť v okolí stopky).

Všetku zeleninu dáme do hrnca, zalejeme 1dl vody a pod pokrievkou dusíme.

Príprava korenia

Príprava jablkového chutneyPripravíme si korenia. Potrebujeme 2 gramy nového korenia a 4 gramy celého čierneho korenia (to je od každého zarovnaná polievková lyžica).

U korenia môžeme použiť zmes čierneho a bieleho, ale stačí len čierne. Korenie buď namelieme na veľmi hrubé kúsky (najhrubšej frakcie niektorých mlynčekov) alebo roztlčieme v mažiari, prípadne rozdrvíme v čistej utierke valčekom na cesto. Nasypeme k zelenine a jablkám.

Pokračujeme tým, že:

Pridáme 6 gramov mletého sušeného zázvoru (dve zarovnané polievkové lyžice), dve lyžice soli a 2dl octu.

Pretože chutney nebudeme mixovať a nevznikne už žiadny odpad, dusíme zeleninu od začiatku s korením, soľou a octom. Soľ a ocot nespôsobí pripálenie (na rozdiel od cukru). Ale aj tak zmes chvíľami odkryjeme a premiešame.

Varíme a ochutnávame

Varíme asi pol hodiny. Potom hrniec so zmesou odstavíme a pridáme asi 300 gramov cukru. Dobre rozmiešame a začneme ochutnávať.

V tejto fáze sa zrejme zvýši množstvo pridanej soli, cukru a octu, pretože horúce chutney musí mať plnú sladkokyslú chuť, ktorú vyvažuje soľ.

Optimálne korenené jablkové chutnej by malo byť v horúcom stave až „trochu moc“ sladkokyslé a ostré.

Ako jablkové chutney uskladniť?

Jablkové chutney naplníme do malých pohárov (ideálne sú nízke od paštét alebo malé od jogurtov) a sterilizujeme (20 minút, 75 až 80 stupňov Celzia).

Jablkové chutney sa musí aspoň dva mesiace odležať. Trochu „prehnaná“ chuť sa zjemní, koreniny a ingrediencie sa rozložia a pochutina bude tak, ako má byť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button