ZáhradaKuchyňa

5 rád, ako uchovávať cesnak

ako uchovávať cesnakHrianku bez cesnaku si vie predstaviť len málokto. Najlepšie je cesnak čerstvý, ale nie vždy máme dobrý výber. Veľakrát sa v obchode stretneme s nevzhľadným, často chorobami napadnutým cesnakom, ktorého vôňa je veľmi slabá. Máte zásoby domáceho cesnaku zo záhradky a radi by ste si ich uchovali v čo najlepšej kvalite do ďalšej úrody? Pozrite sa na pár zaručených rád, ako uchovávať cesnak!

Posilňujte imunitu s cesnakom!

Cesnak sa pre liečebné účinky pestoval už veľmi dávno, keď ho starovekí Egypťania odporúčali na liečbu mnohých ťažkostí.

Dneska ho väčšina z nás konzumuje predovšetkým kvôli svojej chuti a vôni. Nemali by sme ale predsa len podceňovať silu cesnaku!

Aké zázračné účinky pripisuje cesnaku moderná veda? Pozrite sa, ako cesnak prospieva nášmu zdraviu!

Dobrý cesnak na uskladnenie!

Ak plánujete kúpiť väčšie množstvo cesnaku a uskladniť si ho na dlhšiu dobu, odborníci odporúčajú kúpiť cesnak jarný (odroda Makkoi, Japo, Mirka).

Ozimný cesnak je síce o niečo ostrejší, ale aj vysušený a dobre skladovaný sa kazí rýchlejšie a tiež je často náchylnejšie k rastu pri dlhšom skladovaní.

Pestujete cesnak doma? A viete, aké má mať podmienky pre pestovanie alebo ako sa o neho počas vegetácie staraťS pestovaním vám poradí tento článok!

Skôr ako začnete so spracovaním cesnaku!

pozitívne účinky domáceho cesnaku na zdravieK tomu, aby mohol byť domáci cesnak riadne uskladnený, je potrebné, aby bol čo najlepšie vysušený.

Musíte ho teda presunúť na suché, tienisté a vzdušné miesto. Môže to byť napríklad krytá veranda alebo dobre vetraná garáž.

Cesnak však nikdy nedávajte na priame slnečné svetlo, tam by sa zhoršila jeho kvalita a predovšetkým chuť cesnaku.

sušenie cesnakuPoložte cesnak najlepšie jeden vedľa druhého, aby mal dobrú cirkuláciu vzduchu a nikdy z cesnaku neodstraňujte pred usušením nečistoty, vňať, listy, šupky! Cesnak môžete aj zviazať do venca alebo zapliesť do vrkoča.

Asi po mesiaci je cesnak dostatočne vysušený. Teraz je vhodná doba na to skrátiť korene aj suché listy, odstrániť nečistoty, môžete olúpať pár vrstiev obalu, ale nie veľa.

Takto upravený cesnak je čistý a pripravený na uskladnenie!

Podmienky skladovania cesnaku

  • Sucho – pre skladovanie cesnaku je nesmierne dôležité, ideálne nádoby sú prútené koše, silónové pančuchové nohavice, papierové vrecia zavesené pri strope, aby sa zabezpečilo prúdenie vzduchu
  • Teplota a vlhkosť – ideálna je teplota v rozmedzí 13° až 18°C a vlhkosť okolo 60%.
  • Tmavé prostredie

5 tipov na uskladnenie censaku!

1. Viazanie cesnaku

Voľne zviažte do copu alebo vložte aj s kostrnkami do vázy ako kvetináču. Prečo nie? V chladnej chodbe budete mať nielen zaujímavú dekoráciu, ale aj cesnak priamo po ruke!

2. Sušenie cesnaku

uchovávanie nastŕuhaného cesnaku vo flašiPatrí medzi najčastejšie možnosti uchovania cesnaku. Cesnak jednoducho nakrájate na plátky a usušíte pomaly v sušičke ovocia a zeleniny, alebo ho rozprestrite na sito a necháte niekoľko dní preschnúť.

Po usušení možno plátky nadrviť, nastrúhať alebo rozmixovať a uchovávať ako cesnakový prášok.

Sušený cesnakový prášok môžete použiť do polievok, na mäso, na zemiaky, skrátka takmer všade tam, kde by ste použili cesnak čerstvý.

3. Zamrazenie cesnaku

Je hojne využívané predovšetkým preto, že si cesnak vďaka mrazeniu zachová svoju šťavnatosť.

Možno ho zamraziť niekoľkými spôsobmi. Môžete strúčiky olúpať, v mrazáku rozložiť na tácku a potom poskladať zmrznuté strúčiky do mikroténového vrecka. Alebo strúčiky cesnaku sa dajú natlačiť do téglikov, alebo sáčkov a jednotlivé vrstvy prekladať potravinárskou fóliou.

Môžete si vždy zlomiť len toľko, koľko je potrebné a cesnak bude hneď pripravený na priamu spotrebu.

4. Naložený cesnak v oleji

Môže byť pre gurmána veľkým pôžitkom. A pritom je tento spôsob uskladnenia tak jednoduchý.

Olúpané strúčiky vkladáme do pohára a nakoniec zalejeme olivovým olejom. Uchovávajte pre istotu v chladničke.

5. Namačkajte cesnak do soli! 

A to v pomere 1kg cesnaku ¼ -1/2 kg soli.

Nech už cesnak spracujete akokoľvek, odporúča sa konzumovať maximálne dva strúčiky cesnaku denne. Odrádza vás nepríjemný zápach dychu po cesnaku? Rozhryzte vetvičku petržlenu alebo zrnko kávy a nikto nespozná, že ste jedli cesnak! Vaše telo ale zázračné účinku cesnaku rozhodne pocíti!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button