Ako vybrať krbové kachle s výmenníkom?
Krbové kachle s teplovodným výmenníkom sú súčasným trendom. Dajú sa pripojiť do existujúceho vykurovacieho okruhu a vyžadujú len drobné stavebné úpravy. Pri ich výbere je však potrebné vziať do úvahy viacero rozličných vecí. Tu je pár základných rád, ako správne vybrať krbové kachle s výmenníkom, a na čo sa zamerať.
Čo je potrebné pri výbere krbových kachlí:
- krbové kachle s výmenníkom
Prečo si vybrať krbové kachle s výmenníkom?
Keď sa povie krbové kachle, každý z nás si zrejme hneď vybaví romantickú atmosféru na pozadí sálajúcich plameňov a útulne vyhriatu miestnosť.
To je práve rozdiel medzi obyčajnými krbovými kachľami a krbovými kachľami s výmenníkom. Tepelný výmenník slúži na pripojenie kachlí k bežným radiátorom a dokáže vykúriť viac ako jednu miestnosť.
Do akých priestorov sa hodia krbové kachle s výmenníkom?
Kým bežné krbové kachle spoľahlivo vykúria len jednu miestnosť, zatiaľ čo zvyšok domu možno len ľahko otepliť cez otvorené dvere, krbové kachle s výmenníkom sa skvele hodia do členitých priestorov.
Využiť sa dajú aj na ohrev teplej vody a navyše je vykurovanie krbovými kachľami ekologické.
Aké parametre zohľadniť pri kúpe krbových kachlí?
Tak predovšetkým veľkosť vykurovaného priestoru a výkon krbových kachlí a výmenníka. Všeobecne platí, že 1 kW výkonu krbových kachlí ohreje 20 m3, v dobre izolovaných novostavbách aj 40 m3.
Výkon musí ku veľkosti vykurovanej plochy presne sedieť. Krbové kachle s predimenzovaným výkonom sa nikdy poriadne nezohrejú a dochádza u nich k nepríjemnému dymeniu a dechtovaniu.
Majú obmedzený prívod vzduchu a predný sklon sa rýchlo znečisťuje.
Naopak poddimenzovaný výkon núti majiteľa bytu k častému rozpaľovaniu kachlí na maximum, čo rovnako zvyčajne k dodaniu dostatočného tepla nestačí. Diely kachlí môžu praskať a krútiť sa a také poškodenie nebýva uznané ani pri reklamácii.
Materiály na vykurovanie
Pri výbere krbových kachlí vezmite do úvahy aj dostupnosť vykurovacích materiálov a vaše skladovacie možnosti.
Najčastejšie sa na vykurovanie používa uhlie. Je síce lacné, ale má malú výhrevnosť a jeho spaľovanie je neefektívne.
Navyše potrebujete k jeho skladovaniu pomerne veľké, ideálne pivničné priestory. Do úvahy treba tiež vziať prach vznikajúci pri zakúrení a tiež pri čistení kachlí.
Drevo
Palivové drevo je veľmi obľúbenou vykurovacou surovinou. Dlho horí a je pomerne lacné. Výhrevnosť sa líši podľa typu dreva. Tvrdé drevo vydrží horieť dlhšie, je však drahšie.
Pri zakúrení dochádza len k minimálnemu znečisteniu. Problémom je ale skladovanie.
Palivové drevo musí vysychať najmenej dva roky, než môže byť použité na vykurovanie. A jeho ďalšie skladovanie musí byť zabezpečené v suchých priestoroch.
Brikety
Drevené brikety majú podobné vlastnosti ako kusové drevo. Vyrábajú sa lisovaním drevného odpadu, kôry alebo energetických rastlín.
Pelety
Drevené pelety patria rovnako ako kusové drevo do kategórie biomasa. Hodia sa skôr do menších horákov. Ich výhodou je veľmi dobrá výhrevnosť, ľahká manipulácia aj nízke požiadavky na skladovanie.
Nepotrebujete totiž jeden veľký priestor, pelety môžete nadávkovať do vriec a uskladniť kdekoľvek, kde je práve miesto.
Pri kúrení nevzniká takmer žiadny neporiadok. Nevýhodou je trochu vyššia cena a tiež nároky na spaľovacie technológie. Stručne povedané, krbové kachle s výmenníkom na pelety sú drahé.