Nezaradené

Aké sú typy čokolády? V každej nie je len kakao

typy čokoládyKto by nemal rád čokoládu. Lenže stále vo viac čokoládach sú skôr náhradky než pravé kakao. Ako rozoznávať rôzne typy čokolády? Určite to poznáte: horká, mliečna, biela, ochutená, pralinka či čokoládové fondue. Obchodníci ale ponúkajú čoraz viac čokoládových náhradiek. Ako sa v tom máme vyznať?

Horká čokoláda

Horká čokoláda obsahuje kakaovú hmotu, kakaové maslo a cukor. Aby sa dalo hovoriť o čokoláde, musí tento typ čokolády obsahovať minimálne 35 percent kakaovej sušiny a 18 percent kakaového masla. Navyše kvalitná čokoláda obsahuje nad 50 percent sušiny.

Mliečna čokoláda

biela čokoládaMliečna čokoláda obsahuje to isté ako horká plus kondenzované mlieko. Musí obsahovať najmenej 14 percent mliečnej sušiny a 25 percent kakaovej sušiny.

Biela čokoláda

Biela čokoláda nie je klasickým typom čokolády. Ako je to možné? Neobsahuje kakao. Naopak v nej nájdeme minimálne 20 percent kakaového masla a 14 percent mliečnej sušiny.

Ochutená čokoláda

Ochutená čokoláda s prísadami je Jork, mliečna alebo biela s prísadami doplnená o iné chute. Napríklad o kávu, jogurt, banán, škoricu a pod.

Pralinka

Pralinka je čokoládový bonbón. Často je s náplňou, a to čokoládovou, nugátovou, karamelovou, marcipánovú alebo ovocnú.

Aby bolo možné hovoriť o čokoláde, musí v nej byť minimálne 25 percent čokolády vztiahnuté na celkovú hmotnosť cukríka.

Čokoládové fondue

A nakoniec v obchodoch nájdeme čokoládové fondue. čokoládové fondue patrí medzi typy čokolády, ktoré sú horké presnejšie sa jedná o rozpustený s cukor s mliekom či smotanou.

Zahrieva sa nad sviečkou a namáča do rôznych druhov ovocia. Obvykle jahody, ananás alebo jablká.

Čokoládové náhrady

Stále častejšie sa stretávame s čokoládovými náhradami. Tie obsahujú kakaový prášok, rastlinný tuk a cukor.

Pretože neobsahujú kakaovú sušinu, nie sú plnohodnotnou čokoládou. Podiel kakaového prášku v nich  je 5 až 10 percent obsahu. Niekedy sa dokonca používa karobový prášok.

Karob je plod stromu svätojánskeho chleba. Neobsahuje kofeín a má sladkastú chuť. Oproti kakau obsahuje menej tuku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button