AkoaPreco.com > Zdravie a krása > Aké potraviny sú zdrojom vitamínu B

Aké potraviny sú zdrojom vitamínu B

vajíčka a vitamín BViete, že keď sa povie vitamín B, že nejde len o jeden vitamín, ale že ich existuje celý rad? Poďme sa pozrieť na čo sú nám tieto vitamíny prospešné a aké potraviny sú zdrojom vitamínu B.

Vitamín B


Skupina vitamínov B sa nazýva B-komplex a zahŕňa rad vitamínov. Sú to napríklad vitamín B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B6 (pyridoxín), B9 (kyselina listová) alebo B12 (kobalamín).

Vitamíny z B-komplexu podporujú správny chod nášho tela, ovplyvňujú fungovanie metabolizmu a pomáhajú s trávením. Vitamíny B sú rozpustné vo vode. Naše telo si tieto vitamíny nevie vyrobiť a nevie ich skladovať, preto ich musíme nášmu telu dodávať v potravinách. Ak prijmete veľké množstvo vitamínu B, telo ho vylúči močom, takže nehrozí predávkovanie.


Funkcie niektorých vitamínov B

vitamín BKaždý z vitamínov má svoj vplyv na inú časť alebo funkciu tela.

-vitamín B1 (tiamín) pomáha telu vyrovnať sa so zvýšenou záťažou nervového systému a pomáha pri únave

-vitamín B2 (riboflavín) ovplyvňuje metabolizmus cukrov, tukov a aminokyselín

-vitamín B3 (niacín) pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a svoju úlohu má pri uvoľňovaní energie z potravy

-vitamín B5 (kyselina pantoténová) zlepšuje pamäť, pomáha pri hojení rán, prospieva vlasom, pokožke a nechtom, pomáha pri alergiách

-vitamín B6 (pyridoxín) umožňuje premieňať energiu z proteínov a cukrov, zvyšuje imunitu, podporuje dýchanie buniek, prácu nervov, svalov a žalúdka

-vitamín B9 (kyselina listová) sa podieľa na vzniku nukleových kyselín v organizme a preto je dôležitý jej dostatočný príjem hlavne v tehotenstve, kedy podporuje správny vývoj plodu

-vitamín B12 (kobalamín) je dôležitý pri procese vytvárania krvi

Nedostatok vitamínu B

K príznakom nedostatku vitamínu B patria afty, popraskané kútiky úst, ekzémy, vypadávanie vlasov, únava, nespavosť a zlá nálada. Pri nedostatku vitamínu B12 dochádza k chudokrvnosti alebo zhoršovaniu pamäti.

Zvýšený prísun vitamínov B by mali mať ľudia so zvýšenou psychickou a fyzickou záťažou. Dostatočný príjem si zaistíte pestrou stravou.

Aké potraviny obsahujú vitamíny B?


Hlavnými zdrojmi vitamínov B sú mäso, pečeň, obličky, ryby, mlieko, orechy, strukoviny, celozrnné obilniny, proso, vajcia a pivovarské kvasnice. Tieto potraviny obsahujú väčšinu vitamínov zo skupiny B-komplexu.

Nemalé množstvo vitamínov B obsahuje zelenina a niektoré druhy ovocia. Ide predovšetkým o listovú zeleninu. Z ovocia sú to slivky, avokádo, datle. Vitamíny B6 a B9 sú obsiahnuté aj v špenáte, brokolici, ružičkovom keli a v kapuste.

vytamín B v zelenineNiektoré z vitamínov B nie sú odolné voči vysokej teplote, preto je lepšie zeleninu konzumovať v surovom stave.

Ak nie je vaša strava dostatočne pestrá, môžete siahnuť aj po liekových formách vitamínu B. V lekárni kúpite vitamíny B-komplex. Tehotným ženám sa odporúča k pestrej strave užívať navyše aj kyselinu listovú, ktorú tiež kúpite v lekárni.

Takže aj pre vitamín B platí, keď budete dbať na pestrý a vyvážený jedálniček, nemusíte sa báť, že budete mať vitamínu nedostatok.

Mohlo by vás zaujímať

najlepší lekár je šport

Najlepší lekár? Šport

Šport je fenoménom dnešných dní, žiaľ zdá sa, že čoraz viac ľudí sa venuje jeho …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.