Zdravie a krása

Aké potraviny sú zdrojom vitamínu B

vajíčka a vitamín BViete, že keď sa povie vitamín B, že nejde len o jeden vitamín, ale že ich existuje celý rad? Poďme sa pozrieť na čo sú nám tieto vitamíny prospešné a aké potraviny sú zdrojom vitamínu B.

Vitamín B

Skupina vitamínov B sa nazýva B-komplex a zahŕňa rad vitamínov. Sú to napríklad vitamín B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B6 (pyridoxín), B9 (kyselina listová) alebo B12 (kobalamín).

Vitamíny z B-komplexu podporujú správny chod nášho tela, ovplyvňujú fungovanie metabolizmu a pomáhajú s trávením. Vitamíny B sú rozpustné vo vode. Naše telo si tieto vitamíny nevie vyrobiť a nevie ich skladovať, preto ich musíme nášmu telu dodávať v potravinách.

Ak prijmete veľké množstvo vitamínu B, telo ho vylúči močom, takže nehrozí predávkovanie.

Funkcie niektorých vitamínov B

vitamín BKaždý z vitamínov má svoj vplyv na inú časť alebo funkciu tela.

-vitamín B1 (tiamín) pomáha telu vyrovnať sa so zvýšenou záťažou nervového systému a pomáha pri únave

-vitamín B2 (riboflavín) ovplyvňuje metabolizmus cukrov, tukov a aminokyselín

-vitamín B3 (niacín) pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a svoju úlohu má pri uvoľňovaní energie z potravy

-vitamín B5 (kyselina pantoténová) zlepšuje pamäť, pomáha pri hojení rán, prospieva vlasom, pokožke a nechtom, pomáha pri alergiách

-vitamín B6 (pyridoxín) umožňuje premieňať energiu z proteínov a cukrov, zvyšuje imunitu, podporuje dýchanie buniek, prácu nervov, svalov a žalúdka

-vitamín B9 (kyselina listová) sa podieľa na vzniku nukleových kyselín v organizme a preto je dôležitý jej dostatočný príjem hlavne v tehotenstve, kedy podporuje správny vývoj plodu

-vitamín B12 (kobalamín) je dôležitý pri procese vytvárania krvi

Nedostatok vitamínu B

K príznakom nedostatku vitamínu B patria afty, popraskané kútiky úst, ekzémy, vypadávanie vlasov, únava, nespavosť a zlá nálada. Pri nedostatku vitamínu B12 dochádza k chudokrvnosti alebo zhoršovaniu pamäti.

Zvýšený prísun vitamínov B by mali mať ľudia so zvýšenou psychickou a fyzickou záťažou. Dostatočný príjem si zaistíte pestrou stravou.

Aké potraviny obsahujú vitamíny B?

Hlavnými zdrojmi vitamínov B sú mäso, pečeň, obličky, ryby, mlieko, orechy, strukoviny, celozrnné obilniny, proso, vajcia a pivovarské kvasnice. Tieto potraviny obsahujú väčšinu vitamínov zo skupiny B-komplexu.

Nemalé množstvo vitamínov B obsahuje zelenina a niektoré druhy ovocia. Ide predovšetkým o listovú zeleninu. Z ovocia sú to slivky, avokádo, datle. Vitamíny B6 a B9 sú obsiahnuté aj v špenáte, brokolici, ružičkovom keli a v kapuste.

vytamín B v zelenineNiektoré z vitamínov B nie sú odolné voči vysokej teplote, preto je lepšie zeleninu konzumovať v surovom stave.

Ak nie je vaša strava dostatočne pestrá, môžete siahnuť aj po liekových formách vitamínu B. V lekárni kúpite vitamíny B-komplex. Tehotným ženám sa odporúča k pestrej strave užívať navyše aj kyselinu listovú, ktorú tiež kúpite v lekárni.

Takže aj pre vitamín B platí, keď budete dbať na pestrý a vyvážený jedálniček, nemusíte sa báť, že budete mať vitamínu nedostatok.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button