Recepty

Ako urobiť hruškovú bábovku?

Recept na dokonalú hruškovú bábovku

Ako upiecť hruškovú bábovkuHrušková bábovka je jednou z najobľúbenejších dezertov na Slovensku. Tento sladký koláč s hruškami a vanilkou je lahodným zážitkom pre každého, kto ho ochutná. Pre mnohých je však príprava bábovky záhadou. V tomto článku sa dozviete, ako urobiť dokonalú hruškovú bábovku.

Recept na hruškovú bábovku sa líši v závislosti od preferencií a skúseností každého kuchára. Všeobecne platí, že kvalitné suroviny a správna technika sú kľúčom k dokonalému výsledku. Hrušky by mali byť zrelé, ale nie prehnité, a cesto by malo byť dostatočne nadýchané a vláčne.

V tomto článku nájdete overený recept na hruškovú bábovku, ktorý vám pomôže dosiahnuť vynikajúci výsledok.

Základné Ingrediencie

Hlavné Ingrediencie

Pri príprave hruškových báboviek sú hlavnými ingredienciami múka, cukor, vajcia a hrušky. Múka slúži ako základná surovina, ktorá zabezpečuje správnu konzistenciu a štruktúru bábovky. Cukor pridáva sladkosť a zároveň pomáha udržať bábovku vlhkú. Vajcia sú dôležité pre viazanie cesta a zabezpečujú, aby bábovka bola pevná a mäkká. Hrušky sú zdrojom ovocnej chuti a pridávajú do bábovky vlhkosť.

Okrem týchto základných ingrediencií môžu byť do bábovky pridané aj ďalšie suroviny, ktoré ovplyvňujú chuť a vôňu bábovky.

Doplnkové Ingrediencie

Medzi doplnkové ingrediencie patrí olej, ktorý slúži ako zdroj tuku a pridáva do bábovky vlhkosť a mäkkosť.

Polohruba múka sa používa pre lepšiu štruktúru bábovky. Mlieko sa pridáva pre vlhkosť a jemnosť bábovky. Maslo pridáva do bábovky chuť a mäkkosť. Štipka soli zlepšuje chuť bábovky a pomáha vyvážiť sladkosť. Kokos a oleje sú používané pre ich aromatické vlastnosti a pridávajú bábovke exotickú chuť.

Žlútok sa používa ako zdroj bielkovín a pomáha viazať cesto. Citrón a vanilkový cukor pridávajú do bábovky príjemnú vôňu a chuť. Prášok do pečiva sa používa pre lepšie nadýchanie bábovky.

Pri príprave hruškových báboviek je dôležité dodržiavať správne pomery ingrediencií, aby bola bábovka dokonalá.

Príprava Hruškové Bábovky

Príprava Ingrediencií

Pred začatím prípravy hruškové bábovky je potrebné mať pripravené všetky potrebné ingrediencie. Na výrobu tejto bábovky budete potrebovať:

 • 200 g hladkej múky
 • 150 g kryštálového cukru
 • 3 vajcia
 • 1 prášok do pečiva
 • 1 vanilkový cukor
 • 1/2 hrnčeka oleja
 • 1/2 hrnčeka mlieka
 • 2 hrušky

Pečenie

 1. Najprv si pripravte formu na bábovku. Vymažte ju tukom a vysypte hrubou múkou. Týmto zabránite lepeniu bábovky na steny formy a zabezpečíte jej ľahké vyklopenie.
 2. Hrušky ošúpte a nakrájajte na menšie kúsky. Vhodné sú kúsky veľkosti asi 1 cm.
 3. V mise zmiešajte kryštálový cukor, vanilkový cukor a vajcia. Všetko dobre premiešajte, až kým nevznikne hladká hmota.
 4. Potom pridajte polovicu hrnčeka oleja a polovicu hrnčeka mlieka. Všetko dobre premiešajte.
 5. Do tejto zmesi pridajte 200 g hladkej múky a 1 prášok do pečiva. Dobre premiešajte, aby sa všetky suroviny spojili.
 6. Nakoniec pridajte nakrájané kúsky hrušiek. Opäť dôkladne premiešajte.
 7. Zmes nalejte do pripravenej formy a dajte piecť do rúry vyhriatej na 180 °C. Bábovku pečte asi 45 minút.
 8. Ako overiť, či je bábovka hotová? Klasickou špajľovou metódou. Do bábovky pichnite špajľu a ak špajľa po vytiahnutí zostane suchá, bábovka je hotová.

Tento recept na hruškovú bábovku je vhodný pre všetky kuchyne a pre všetkých, ktorí majú radi sladké pečenie. S týmto jednoduchým návodom na prípravu hruškového koláča sa vám určite podarí upiecť chutnú bábovku.

Variácie Na Hruškovú Bábovku

Alternatívne Ingrediencie

hrušková bábovkaPri príprave hruškovej bábovky môžete experimentovať s rôznymi ingredienciami a vytvoriť nové chuťové kombinácie.

Namiesto hrušiek môžete použiť napríklad banány, ktoré dodajú bábovke sladkú chuť a vláčnu konzistenciu. Tvarohová bábovka je zase skvelou voľbou pre tých, ktorí preferujú menej sladké dezerty a radi si vychutnajú jemnú tvarohovú chuť.

Ak chcete bábovke pridať zaujímavý vizuálny prvok, môžete vyskúšať dvojfarebnú bábovku alebo mramorovú bábovku. Pri dvojfarebnej bábovke sa použijú dve druhy cesta s rôznou farbou a vytvorí sa tak zaujímavý farebný efekt. Mramorová bábovka zase kombinuje svetlé a tmavé cesto do jedného dezertu.

Rôzne Typy Bábovky

Okrem klasických receptov na hruškovú bábovku existuje aj množstvo ďalších variantov, ktoré môžu byť rovnako chutné. Hrnčeková bábovka je rýchly a jednoduchý recept, ktorý využíva hrnček ako merač ingrediencií. Babičkina dvojfarebná bábovka je tradičný recept, ktorý používa dve druhy cesta a vytvára tak zaujímavý farebný efekt.

Pre tých, ktorí majú radi dezerty s tvarohom, je skvelou voľbou bábovka s tvarohom. Táto verzia bábovky je jemná a krémová vďaka pridaniu tvarohu do cesta. Hrnčekový koláč s tvarohom je ďalšou možnosťou pre tvarohových fanúšikov.

Pri príprave hruškovej bábovky sa môžu použiť aj rôzne druhy orechov, ako napríklad mandle alebo vlašské orechy. Kakao dodá bábovke intenzívnu čokoládovú chuť, zatiaľ čo hrozienka pridajú sladkú chuť a textúru.

Variácia Ingrediencie
Banánová bábovka Banány, múka, cukor, vajcia, maslo, prášok do pečiva
Tvarohová bábovka Tvaroh, múka, cukor, vajcia, maslo, prášok do pečiva
Mramorová bábovka Múka, cukor, vajcia, maslo, prášok do pečiva, kakao
Dvojfarebná bábovka Múka, cukor, vajcia, maslo, prášok do pečiva, potravinárska farba
Hrnčeková bábovka Múka, cukor, vajcia, mlieko, olej, prášok do pečiva
Babičkina dvojfarebná bábovka Múka, cukor, vajcia, maslo, prášok do pečiva, potravinárska farba
Hrnčekový koláč s tvarohom Tvaroh, múka, cukor, vajcia, mlieko,

Tipy A Triky

Pri pečení hruškového bábovky môže prísť aj na drobné detaily, ktoré môžu ovplyvniť výsledok. Preto prinášame niekoľko rád, ktoré pomôžu pri príprave chutnej bábovky.

Rady Pre Pečenie

 • Pri príprave cesta je dôležité, aby všetky suroviny boli na izbovej teplote, najmä maslo a vajcia. Ak sú tieto suroviny príliš studené, môže to ovplyvniť kvalitu cesta a bábovka sa môže stať tvrdou a suchou.
 • Pred pečením je dôležité dobre vymastiť formu a vysypať ju múkou. Tým sa zabráni prilepeniu bábovky k forme a zaručí sa, že bábovka sa neskôr ľahko vyklopí.
 • Ak sa pri pečení bábovky na povrchu vytvorí hrubá kôrka, môže sa ju ľahko odstrániť pomocou noža alebo strúhadla. Tým sa zabezpečí, že bábovka bude mať rovnomerný povrch a lepšie sa ozdobí.

Návrhy Na Servírovanie

 • Hruškovú bábovku môžete servírovať s čerstvými alebo konzervovanými hruškami. Ak chcete, môžete ich pred servírovaním posypať korením ako je škorica alebo zázvor.
 • Bábovku môžete tiež ozdobiť šľahanou smotanou alebo čokoládou. Ak chcete, môžete použiť rôzne druhy čokolády, aby ste dosiahli rôzne chute a farby.
 • Hrušková bábovka sa skvele hodí aj k šálke kávy alebo čaju. Ak chcete, môžete ju podávať aj s ovocnými sirupmi alebo džúsom.

Pri príprave hruškového bábovky platí, že každý detail sa počíta. S týmito radami a nápadmi na servírovanie sa vám však určite podarí pripraviť dokonalú bábovku, ktorá poteší nielen vás, ale aj vašich hostí.

Zhrnutie a záver

Hrušková bábovka je tradičný koláč, ktorý si zamilujú deti aj dospelí. Je to kysnutý múčnik, ktorý sa pripravuje z jednoduchých surovín. Všetky potrebné ingrediencie, ako múka, vajcia, cukor, mlieko a hrušky, nájdete v každej kuchyni.

Pri pečení hruškovej bábovky je dôležité použiť správnu formu. Najlepšie sú formy s výškou 10-12 cm, ktoré majú priemer 22-24 cm. Pred použitím formu dobre vymastite a vysypte múkou.

Existuje mnoho receptov na hruškovú bábovku, no jeden z najjednoduchších a najobľúbenejších je nasledovný: Do jednej misky zmiešajte múku a prášok do pečiva. V druhej mise vyšľahajte žĺtky s cukrom, vanilkovým cukrom a olejom.

Postupne do hmoty prilievajte mlieko a prisypávajte aj polohrubú múku. Medzitým si z oddelených bielkov starostlivo vyšľahajte tuhý sneh. Vzniknutý sneh opatrne vmiešajte do hmoty. Nakoniec pridajte nakrájané hrušky a všetko dobre premiešajte. Túto zmes nalejte do pripravenej formy a pečte v rúre na 180 stupňov asi 40-45 minút.

Hrušková bábovka je skvelým dezertom, ktorý si môžete dopriať kávou alebo čajom. Ak chcete svoj koláč ozvláštniť, môžete ho dozdobiť práškovým cukrom alebo venčekmi z ovocia. Recept na hruškovú bábovku je jednoduchý a rýchly, a preto ho môžu pripraviť aj začiatočníci v kuchyni.

Vyskúšajte aj tieto výborne recepty na bábovku:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button