Recepty

Ako urobiť dusenú mrkvu s hráškom?

Ako urobiť dusenú mrkvu s hráškomDusenú mrkvu s hráškom majú rady hlavne deti. Jemná sladkokyslá chuť im vyhovuje a guľaté hrášky v oranžovej mrkve sa im páčia. Dusenú mrkvu s hráškom si s chuťou dáme ako hlavný chod aj ako prílohu k mäsu. Ako urobiť dusenú mrkvu s hráškom?

Na dusenú mrkvu s hráškom budete potrebovať:

  • mrkva (aspoň dve na osobu)
  • hrášok
  • maslo, smotana, hladká múka
  • korenie
  • kuchynské vybavenie a zariadenie

Návod na prípravu dusenej mrkvy s hráškom

Mrkva s hráškomDusená mrkva s hráškom sa pripravuje z čerstvej mrkvy (môže to byť mladá aj neskorá mrkva), cibule a mladého hrášku.

Pretože sa dá čerstvý hrášok málokde kúpiť a keď, tak je jeho sezóna veľmi krátka, zvyčajne sa k mrkve pridáva hrášok sterilizovaný.

Hrášok dusenú mrkvu jednak chuťovo ozvláštni, ale tiež pokrmu dodá rastlinné bielkoviny.

Množstvo hrášku pridávame podľa vlastnej chuti, obvykle stačí jedna stredná plechovka na kilogram mrkvy.

Koľko mrkvy pridať

Mrkvu oškrabeme, aby sme ju zbavili povrchovej vrstvy. Na jednu porciu pre dospelého počítame aspoň dve väčšie mrkvy, ale väčšinou dusenej mrkvy s hráškom pripravíme trochu viac, aby si každý mohol pridať alebo vyšlo ešte na jedno menšie jedlo.

Dusená mrkva s hráskomOšúpeme, umyjeme a nakrájame dve cibule. Dáme ich speniť na dve lyžice masla alebo rastlinného masla, prípadne môžeme použiť aj olej. Maslo je ale najchutnejšie.

Na spenenú cibuľu nasypeme mrkvu nakrájanú na kolieska. Chvíľu zeleninu popražíme, potom mrkvu zľahka osolíme a zalejeme vodou, aby bola tak akurát potopená.

Prikryjeme pokrievkou a necháme dusiť do polomäkka.

K napoly podusenej mrkve nasypeme hrášok aj s nálevom, ktorý mrkvu ochutí. Premiešame, prevaríme a zahustíme zátrepkou z pol hrnčeka vody a dvoch lyžíc hladkej múky. Inou variantou zahustenia môže byť zátrepka z kyslej smotany.

Mrkvu ochutnáme a podľa vlastnej chuti dochutíme mletým čiernym korením, lyžicou octu alebo citrónovej šťavy, cukrom a soľou.

Variantu so smotanou môžeme niekedy pre zmenu ochutiť trochou karí korenia. Po dochutení prevaríme, ale už za stáleho miešania – pridaný cukor a múka by sa mohli pripáliť.

Dusenú mrkvu s hráškom môžete podávať

Dusenú mrkvu s hráškom podávame len s varenými zemiakmi. Alebo môžete pokrm doplniť volským okom alebo kúskom pečeného mäsa.

Dospelým môžeme k dusenej mrkve s hráškom pridať kúsok opečenej kvalitné údeniny, ale deťom pokiaľ je to možné údeniny nedávame (a ak stolujeme s nimi, radšej sa jej ich z výchovných dôvodov tiež vzdáme).

Ďalšie odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button