Recepty

Ako urobiť domáci paradajkový pretlak?

recept na domáci paradajkový pretlakRecept na domáci paradajkový pretlak. Paradajkový pretlak môžete kúpiť aj v každom vidieckom obchodíku s potravinami, no nie je to domáce. Nie je nad to, keď na prípravu „paradajkových jedál“ môžete použiť domáci paradajkový pretlak. Domáci paradajkový pretlak je oslobodený od všetkých „éčok“, dobre viete, aké paradajky ste použili, poznáte presne jeho vek. Ako urobiť domáci paradajkový pretlak? Prečítajte si recept, ktorý dnes prinášame.

Čo budete potrebovať na domáci paradajkový pretlak:

  • paradajky
  • kuchynské vybavenie,
  • sporák

Prečo si robiť domáci paradajkový pretlak?

Domáci paradajkový pretlak sa oplatí robiť, keď máte dosť paradajok. Môžete byť sami pestovateľmi, alebo majú veľkú úrodou vaši príbuzní či známi.

Ďalšou možnosťou je, že cena paradajok v sezóne spadne tak nízko, že neodoláte ponuke trhu. Pretože sa nízka cena niekedy viaže na nákup celej debničky a je potrebné paradajky rýchlo a účelne spracovať, je výroba domáceho paradajkového pretlaku jedným z riešení.

Ako by mal domáci pretlak z paradajok vyzerať

Domáci paradajkový pretlak je hustý pretlak z dobre zrelých, väčšinou už mäkkých paradajok.

Zahustenie sa dosiahne obyčajnou kondenzáciou – nepridávajú sa žiadne zahusťovadlá.

Domáci paradajkový pretlak je jedno druhový – nepridáva sa do neho žiadna iná zeleninu (na rozdiel od kečupov, chutney, a podobne).

Dochucovanie

paradajkyDomáci paradajkový pretlak nijako nekoreňte, a to preto, aby jeho ďalšie použitie bolo univerzálne a aby mal domáci paradajkový pretlak iba chuť paradajok.

Potom ho môžete použiť napríklad na prípravu miešaných nápojov, rovnako ako pri príprave slaných jedál, ktoré dochutíte podľa jednotlivých receptov (paradajková omáčka, paradajková polievka, domáca pizza, a podobne).

Postup prípravy domáceho paradajkového pretlaku krok za krokom

Príprava paradajok

Paradajky preberte, zlé (plesnivé a nahnité) vyhoďte. Plesnivé ani zhnité paradajky nepoužívajte k ničomu, ani na pretlak. Umyte ich a opláchnite pod tečúcou vodou.

Na paradajkách môže byť zemina, prach a ďalej tam môžu byť zvyšky postrekových látok, ktoré používajú aj amatérski pestovatelia, preto je nutné umyť ich naozaj starostlivo.

Varenie a dusenie

Paradajky nakrájajte na menšie kúsky. Dajte do kastróla. Podlejte asi decilitrom vody – ako paradajky pustia vlastnú šťavu, mohli by sa pripaľovať.

Pod pokrievkou paradajky duste, až sú celkom rozvarené. Občas zamiešajte od dna, ale opatrne, aby vám vrelá šťava nestriekala na ruky. Pri dusení môžete mať sporák zapnutý na vyšší stupeň.

Pasírovanie paradajok

Kastról s udusenými paradajkami odstavte a nechajte trochu vychladnúť (aby sa vám potom lepšie pracovalo).

Cez husté sito paradajky prepasírujte. Tým oddelíte jadra, šupky a príliš tuhé časti plodov. Na pasírovanie je vhodné ostré kovové (nerezové) sito.

K pasírovaniu paradajok používajte varechu alebo vhodnú „pracovnú“ lyžicu.

Varenie pretlaku

Prepasírovanú paradajkovú hmotu dajte znova do širokého kastróla, znovu uveďte do varu, zmiernite plameň a nechajte bez pokrievky odparovať.

Občas zamiešajte. Ak máte čistý kastról alebo nádobu s teflónovým alebo titánovým povrchom, pripálenie príliš nehrozí. Zelenina sa najviac pripaľuje, keď v nej je cukor alebo iné prísady, čo pri výrobe domáceho paradajkového pretlaku nepoužívajte.

Dávkovanie paradajkového pretlaku do fliaš

domácai paradajkový pretlakDostatočne hustý domáci paradajkový pretlak nalejte pomocou lievika do dobre sterilizovaných zaváracích pohárov. Je dobré zvoliť rôzne veľkosti, aby sme neskôr vždy otvorili len jeden pohár – väčší na omáčku, trojdecové na polievku, dvojdecové na potieranie cesta na slaný koláč – a podobne.

Ak by ste domáci paradajkový pretlak z už otvoreného pohára hneď nespotrebovali, začal by sa kaziť, a to aj chladničke (nie sú v ňom konzervanty).

Ako sterilizovať a skladovať

Domáci paradajkový pretlak na záver sterilizujte, a to asi pol hodiny pri teplote 80 stupňov Celzia. Vychladnuté poháre opatrite štítkom s názvom produktu a s dátumom výroby (aby sa vám neplietol s kečupom alebo nejakým džemom).

Poháre s domácim paradajkovým pretlakom skladujte v tmavej a chladnej miestnosti (najlepšie pivnica). Kontrolujte ich stav a spotrebujte ich najneskôr do roka.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button