Ako liečiťZdravie a krása

Ako pomáha kajenské korenie liečiť?

kajenské korenie Viete, že kajenské korenie nie je korenie? Môžeme ho v podstate zaradiť medzi chilli papričky, pretože obsahuje vo veľkom množstve pálivú esenciu. Výraz kajenské je zľudovený názov pre papriky odrody Cayenne. Slovenský názov korenie vznikol nepresným prekladom do angličtiny. Pepper totiž znamená ako korenie tak aj paprika. Kajenské korenie môže nahradiť bežne používanú pálivú papriku alebo korenie

Čo obsahuje kajenské korenie

Nájdeme v ňom kapsaicín – pálivú esenciu. Vďaka kapsaicínu je kajenské korenie tak ostré, je to antioxidant, a je zodpovedný za rad liečivých vlastností.

Ďalej obsahuje vitamíny radu B a vitamíny C, A, v nemalom množstve sa v ňom nachádzajú aj minerálne látky, ako napríklad vápnik, draslík. Jeho súčasťou je aj karotén a mastné kyseliny.

Ako teda pomáha kajenské korenie liečiť

Kajenské korenie je mimoriadne účinná a všestranne využiteľná liečivá rastlina, ktorá je v skutočnosti odrodou výnimočne štipľavej chilli papričky.

Pochádza zo Strednej Ameriky, domorodí Indiáni ju dlhé tisícročia pestovali a využívali pri liečbe rôznych ochorení a na zmiernenie zdravotných ťažkostí.

Kajenské korenie chráni srdce a čistí krv

Toto korenie čistí a riedi krv a chráni cievy, čím zrýchľuje metabolizmus a krvný obeh. Pravidelná konzumácia tohto korenia vo veľkej miere prispieva k zníženiu výskytu kardiovaskulárnych ochorení, proti vzniku krvných zrazenín a znižuje riziko srdcového infarktu alebo mozgovej mŕtvice.

Pozitívne pôsobí na srdce, pretože pomáha udržiavať normálny krvný tlak. Vyrovnáva hladinu LDL cholesterolu a triglyceridov.

chilli papričkyJeho pomocou je možné spomaliť, či dokonca pozastaviť proces vytvárania aterosklerotických plakov, a tak môže byť korenie účinné aj pri liečbe kôrnatenia ciev.

Jeho ďalším prínosom je, že upokojuje nervovú sústavu, zlepšuje činnosť mozgu a môže spomaliť priebeh stareckej demencie.

Trávenie, žalúdok

Pôsobí pozitívne pri tráviacich ťažkostiach. Stimuluje sekréciu tráviacich štiav a podporuje trávenie. Stimuluje látkovú výmenu a podnecuje pohyby čriev, čím prispieva k odstráneniu, a prevencii nadúvania a zápchy, či iných tráviacich problémov.

Ak ho budete konzumovať počas jedla, môžete tak predísť nepríjemnej plynatosti. Je rovnako účinné pri pálení záhy, vracaní a hnačkových stavoch.

Jeho užívaním sa zvyšuje vaša energetická hladina, je dobrým pomocníkom pri prekonaní únavy a vyčerpanosti. Pri vonkajšom použití sa využíva aj proti poruchám trávenia, stačí ak si ním natrieme pokožku v oblasti brucha.

Chrípka, prechladnutie, kašeľ

Toto korenie dokonca pôsobí aj proti chrípke a nachladnutiu, pretože pomáha rozpúšťať a uvoľňovať hlien, to je dobré pre dutiny, priedušky a pľúca a zlepšuje dýchanie. Mierni bolesti v krku, tlmí dráždivý kašeľ.

Detoxikácia organizmu s kajanským korením

Kajenské korenie podporuje detoxikáciu tým, že zlepšuje funkciu lymfatického a tráviaceho systému, pretožee ohrieva telo a spôsobuje potenie, a tým zjednodušuje prirodzený proces detoxikácie.

Kajanské korenie je dobrý priateľ v boji s kilami

kajenské korenie k zdraviuToto čarovné korenie prispieva k chudnutiu, pretože povzbudzuje spaľovanie cukrov a tukov.

Ak si dáte ráno kajenské korenie na raňajky, znížite si chuť k jedlu a tým aj kalorický príjem po celý deň.

Ďalšie zdraviu prospešné účinky kajanského korenia

  • Má silné antibakteriálne a antimykotické účinky a posilňuje imunitný systém
  • Zmierňuje alergie
  • Odstraňuje bolesti kĺbov a migrény
  • Mmožno údajne použiť aj priamo ako prvá pomoc na povrchu tela pri krvácajúcim zranenia
  • Štúdie preukázali, že kajenské korenie pôsobí preventívne proti vzniku rakoviny pľúc u fajčiarov a proti vzniku rakoviny pečene
  • Pôsobí ako antioxidant, chráni tkanivá pred oxidačným poškodením

Tipy

Uvarte si čaj z kajenského korenia. Najlepším riešením je, ako ho vypijeme rozpustený v pohári horúcej vody.

Môžeme pridať med, citrón, alebo ho môžeme primiešať dokonca aj do paradajkovej či pomarančovej šťavy.

Prečítajte si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button