Nezaradené

Ako v prírode nazbierať bylinky na veľkonočnú plnku?

velkonocna plnkaVeľká noc sú sviatky, pri ktorých radi podliehame starým zvykom. V slovenských podmienkach je tradičné urobiť si veľkonočnú plnku s jarnými bylinkami. Nedávajú sa len pre chuť a veselú farbu, ale pre zdravé účinky. Je v nich „magická“ životodarná sila. Ale ktoré bylinky to sú a kde ich vziať? Poradia vám nasledujúce riadky.

Čo je potrebné na veľkonočnú plnku:

  • Atlas bylín (ak nepoznáme rastliny)
  • Papierové alebo látkové vrecko
  • Rukavice
  • Prípadne staršie nožnice

Základ veľkonočnej plnky

velkonocne bylinkyReceptov na veľkonočnú plnku je mnoho. Až na výnimočné prípady je síce vo všetkých nadšene vyzdvihovaná mimoriadna úloha jarných byliniek, ale keď príde na lámanie chleba, sú uvedené len žihľavy a zádušník, ktoré doplnia tu a tam petržlen a pažítka, o ktorých sa tak nejako predpokladá, že nimi nie je čo pokaziť.

Zvyšok zahŕňa všeobecná množina „ďalšie jarné bylinky“. Ale ktoré to sú? A kde ich zohnať?

Prečo by sme mali pridávať bylinky

Naši predkovia neboli hlúpi. Dobre vedeli, že telo oslabené zimnými mesiacmi bez čerstvej potravy potrebuje niečo životodarného, ​​zeleného, ​​plného sily. Tú moc majú mladé rastliny. Najprv sa rozhliadli po záhradke. Tam toho ešte veľa nie je, možno iba kučeravá petržlenová vňať.

Ostatné bylinky zimu neprečkali. Vymrzla aj pažítka, a nová ešte nevyrástla, ale v komore vyrážali mladé zelené výhonky minuloročnej cibule. Pre ostatné sa muselo von.

Čo nazbierať v prírode

Na trávniku nájdeme sedmokrásky. Skôr než kvety nás zaujímajú prízemné ružice mladých čerstvých lístkov. Na suchej stráni vyrážajú fialky, je jedno aký druh.

Neberieme kvety (na Veľkú noc sú zriedka), ale srdcovité lístočky. Pozdĺž ciest sa už objavujú štíhle „kopije“ skorocelu – aj tie do plnky zbierame. Korenistú chuť dodá pár vetvičiek rebríčka – naozaj vyzerá ako rebríček.

velka nocŽihľavy sú klasikou do jarnej plnky, ale málo ľudí vie, že je možné zbierať aj jej „hluchú“ sesternicu.

A ďalšou nevyhnutnosťou do veľkonočnej plnky je zádušník (všetky druhy), ešte nekvitne, ale príjemne chutiace lístky už vyrazili. Nájdeme ho na suchých lúkach.

A kam oko dovidí, rastie kozonoha, pikantná, korenistá a veľmi zdravá burina. Chutí ako koreňová zelenina, s ktorými je príbuzná.

V niektorých oblastiach rastie chmeľ otáčavý. Jeho mladé výhonky sa tiež do plnky hodia. A keby už rástol cesnak medvedí, je tiež výborný (ale ten je skôr neskôr).

V menšom množstve môžeme pridať mladé byle s lístkami veroniky lekárskej. Má jemne horkastú, ale pikantne korenistú chuť. Vhodné sú tiež jahodové listy, ale len mladé lístočky.

Kupovanie byliniek na veľkonočnú plnku

Bylinky, ktoré sa zjari predávajú v hypermarketoch alebo v kvetinárstve, nie sú všetky vhodné do tradičnej veľkonočnej plnky. Tradičná jarná kuchyňa ich nepoužívala, pretože buď ešte nerástli, alebo k nám boli importované z iných oblastí.

Chute bazalky si užijeme v čase paradajok, slamiha dodá príchuť karí, ligurček vonia ako maggi, oregano posunie pokrm svojou vôňou na Balkán, tymian je príliš aromatický, hodí sa do iných jedál. S týmito bylinkami počkáme, až na ne bude čas a tie jarné stratia svoju „magickú“ silu.

Koľko byliniek budete na veľkonočnú plnku potrebovať

Byliniek zbierame „od každej trochu“. Na veľkonočnú plnku zo šiestich rožkov a šiestich vajec ich potrebujeme asi pollitrový hrnček. Bylinky dáme do sita, preperieme a potom sparíme vriacou vodou.

Ostrým nožom nasekáme, zvlášť jemne sekáme byle. Zamiešame do plnky a upečieme. Veľkonočnú plnku podávame s nejakou dobrou pečienkou, a alebo len tak.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button