Recepty

Ako upiecť slivkový koláč s makom?

slivkový koláč s makom Recept na slivkový koláč s makom. Skoro neznámy recept na znamenitý koláč so slivkami a s makom. Málo známym prvkom je cukrová repa v makovej náplni. Ako upiecť slivkový koláč s makom a cukrovou repou? Povedieme vás takmer zabudnutým receptom na tento výborný slivkový koláč s makom, krok za krokom.

Čo budete potrebovať na slivkový koláč s makom:

  • slivky
  • cukrová repa
  • suroviny na kysnuté cesto a posýpku
  • kuchynské vybavenie s rúrou na pečenie

Cukrová repa

Cukrová repa sa do makovej náplne pridávala najmä vo východných Čechách – v nižších polohách, kde sa hojne pestovala. V októbri a v novembri – v čase zberu – nebol problém cukrovú repu získať bez toho, aby sa človek dopúšťal poľného prepychu.

Cesty na trasách repného poľa – cukrovare bývali repkou posiate, najmä v zákrutách. Ísť za autom s nákladom repy nebolo bezpečné. Takže zobrať repu spadnutú z vozidla bolo len mierne „odškodné“.

Nájsť dnes cukrovú repu je skoro kumšt. Ale keď sa nám podarí nejakú repku zohnať, maková náplň je dobrý spôsob ako s ňou naložiť.

Príprava slivkového koláča s makom krok za krokom

Príprava cesta

recept na slivkový koláč s makomNa základ koláča so slivkami a s makom si pripravte menej sladké a kysnuté cesto.

Do pol kilogramu preosiatej polohrubej múky rozmiešajte lyžičku soli, 50 gramov práškového cukru, trochu strúhanej citrónovej kôry a štipku muškátového kvetu (alebo niekoľkokrát ostrúhať oriešok).

Vo štvrť litra vlažného mlieka s troškou cukru nechajte vzísť 20 gramov (pol balíčka) kvasníc.

Vlejte do múky, pridajte deciliter rozpusteného tuku (stačí aj len olej), jedno celé vajíčko a vypracujte hladké, mäkké, ale nelepivé cesto. Prikryte utierkou a nechajte asi hodinu kysnúť.

Príprava sliviek na náplň

Pripravte si náplň. Opláchnite, nechajte odkvapkať a vylúpte asi kilogram sliviek.

Červivé a nahnité plody vyhoďte.

Príprave repy na náplň

Z cukrovej repy odstráňte povrch a umyte ju. Odrežte zelenú vrchnú časť a škrabkou na zeleninu cukrovku dôkladne olúpte.

Vyrežte aj všetky priehlbiny, kde by mohla byť hlina. Odvážte rovnaké množstvo, koľko máte mletého maku – v našom prípade 200 gramov.

Príprava makovej náplne

Repu nastrúhajte na jemnom strúhadle, poduste na lyžici masla. Potom prisypte 200 gramov (balík) mletého maku, prilejte štvrť litra vody, priveďte k varu, varte a postupne prilievajte ešte hrnček mlieka.

Stále miešajte, aby sa hmota nepripálila. Keď mak nadobudne objem a tekutina sa odparila, odstavte z ohňa, pridajte trochu citrónovej kôry, ochutnajte. Ak sa vám náplň zdá málo sladká, prislaďte lyžicou cukru. Náplň nechajte vychladnúť.

Príprava koláča na pečenie

Vykysnuté cesto rovnomerne roztiahnite na vymastený veľký plech. Aby sa vám nelepilo na ruky, potrite si ich olejom. Na cesto navrstvite makovú náplň s repou.

Na makovú náplň poukladajte vykôstkované slivky – husto, jednu vedľa druhej. Zapnite rúru a nechajte ju vyhriať na maximálnu teplotu.

Príprava posýpky

slivkový koláčZo 100 gramov polohrubej múky, 50 gramov cukru, lyžičky škorice a 50 gramov masla vypracujte sypkú posýpku.

Posýpku robte menej sladkú ako obvykle, pretože maková náplň je dostatočne sladká.

Posýpkou husto zasypte celý slivkový koláč s makom.

Pečenie slivkového koláča s makom

Teplotu v rúre znížte na 200 stupňov Celzia. Do strednej polohy vložte plech s koláčom a pečte tak dlho, až sú okraje zlato hnedé. To je znamenie, že bude cesto dobre upečené po celej ploche koláča. Ak rúra pečie rovnomerne, mali by odrobinky nadobudnúť zlatistú farbu.

Slivkový koláč s makom máte hotový

Slivkový koláč nechajte mierne vychladnúť, aby sa pri krájaní nerozpadal. Pretože je pomerne sýty, podávajte ho teplý aj ako sladké hlavné jedlo alebo ho nechajte úplne vychladnúť na plechu a režte ho na užšie prúžky (aby sa dobre odhrýzal).

Ďalšie odporúčané recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button