Ako sa dostať na ekonómiu do Čiech?
Makroekonómia, mikroekonómia, podniková ekonomika, riadenie výroby, marketing a manažment, poisťovníctvo, cenné papiere alebo podvojné účtovníctvo? Už ste si vybrali, čo budete študovať? Poradíme, ako sa pripraviť na prijímačky na ekonómiu.
Výber vysokej školy v Čechách
Či už túžite po manažérskej pozícii, alebo práci účtovníka, štúdium ekonómie vám môže zabezpečiť perspektívnu budúcnosť. Navyše získate teoretické vedomosti v oblasti akcií alebo poisťovníctva.
Vďaka štúdiu ekonómie si osvojíte vedomosti v oblasti hospodárenia svojich aj zverených peňazí. Ďalšie pozitíva: štúdium ekonómie môžete absolvovať na jednej z prestížnych univerzít ako je Karlova alebo Masarykova univerzita.
Tradičným cieľom uchádzačov o štúdium ekonómie je však Vysoká škola ekonomická v Prahe, ktorá patrí k najuznávanejším školám v Európe a ktorá aj výnimočným študentom ponúka špeciálne programy ako je Honors Academia. Pritom výber nebudete mať vôbec jednoduchý.
Štúdium ekonómie na jednotlivých školách je veľmi vyrovnané. Všetky školy svojich študentov pripravujú k praktickému použitiu získaných znalostí a zručností vo verejnom a komerčnom sektore. Preto rozhodujúce zrejme pre vás budú samotné prijímacie skúšky.
Prihláška na ekonómiu
Prihlášku zašlite do konca februára na adresu školy. Administračný poplatok za jednu prihlášku vyjde zhruba na 500 českých korún, jej výšku určuje sama škola.
Preto sa odporúča detailne preštudovať podmienky prijatia, niektoré školy prijímajú len elektronickú prihlášku. Študovať ekonómiu môžete na Karlovej univerzite v Prahe, Vysokej škole ekonomickej v Prahe, Masarykovej univerzite v Brne, Vysokej škole banskej – Technickej univerzite v Ostrave, na Mendelovej poľnohospodárskej a lesníckej univerzite v Brne aj na Univerzite Palackého v Olomouci.
Príprava na prijímacie skúšky
Čo vás bude čakať na prijímacích skúškach? Obvykle nejaký test všeobecných znalostí, avšak môže vás stretnúť aj matematika, Národné porovnávacie skúšky a možno aj skúšky z jedného jazyka. Aj keď na školách poväčšine na prijímacom procese cudzí jazyk nebudete potrebovať, v štúdiu rozhodne.
Angličtina sa dnes považuje za základ a samozrejmosť, ďalšie svetové jazyky sú výhoda.
Našťastie na toto školy dnes pamätajú, a tak napríklad môžete študovať navyše aj arabčinu, japončinu a pod. Počas svojej prípravy si kúpte testy, ktoré nájdete v kníhkupectve.
Niektoré sa špecializujú priamo na ekonómiu. Táto investícia sa oplatí. A aké sú vaše šance na prijatie? Zvyčajne viac ako polovičné. Dôkladné samoštúdium vám výrazne zvyšuje šance.
Nedostal / a som sa na ekonómiu. Čo teraz?
Hovorí sa, že úspech či neúspech na prijímacích skúškach sa už pozná podľa obálky listu, ktorý vám škola poslala. Ak ste prijatí, zvyčajne v obálke nájdete jeden papier s vyjadrením, list je preto tenký. Ak nie ste prijatí, list je tučný – v obálke totiž nájdete veľa letákov na rôzne kurzy a pomaturitné štúdium. Ak vám dorazí tá tučná, neklesajte na mysli.
Šancu študovať stále máte. Skontrolujte si výsledky a pozrite sa, či sa v zadaní testu neobjavili nejaké sporné otázky. Testy konzultujte so svojimi kantormi zo strednej. Ak nájdete nejaké nedostatky, máte možnosť zaslať odvolanie kvôli neprijatiu na štúdium. Do obálky pripojte svoj motivačný list, prečo chcete školu študovať a čím by ste mohli školu obohatiť. Poukážte aj na svoje úspechy zo strednej školy – súťaže, publikačná činnosť a pod.
Ďalšou alterantívou je štúdium na súkromnej škole, ak to rozpočet vašej rodiny dovoľuje. Štúdium nie je lacné avšak v prípade ekonómie veľmi porovnateľné s verejnými školami.