AkoaPreco.com > Zvieratá > Ako správne prikrmovať vtáky v kŕmidle?

Ako správne prikrmovať vtáky v kŕmidle?

kŕmidlo a ako prikrmovať vtáky v zimeKŕmenie vtáčikov v zime je jednou z častých radostí detí a aj dospelých. Niektorá potrava ale vtákom skôr ubližuje ako prospieva. A nesmieme zabúdať ani na vtáky prezimujúce na hladinách riek a rybníkov. Naozaj je pre nich najvhodnejšou potravou suchý rožok? Naučíme vás ako správne prikrmovať vtáky v zime. Čím vtáky v zime prikrmovať, kedy a koľko?


Čo potrebujete ak chcete prikrmovať vtáky v zime

  • najrôznejšie semená
  • obilie
  • orechy
  • loj

Prikrmovanie na kŕmidle

kŕmidlo pre vtákyPotrava v kŕmidle by mala byť pestrá. Má to hneď dva dobré dôvody: po prvé, ponúknete našim opereným kamarátom širšiu škálu výživných látok a za druhé prilákate na kŕmidlo oveľa viac druhov vtákov.

Čím prikrmovať?

Semená (akákoľvek, aj mak), drvené jadrá orechov, ovsené vločky, maličké kúsky mäsa (surového), nastrúhaná mrkva a prírodné maste alebo loj. Prikrmovať môžete občas aj jablkami (tie sú lepšie napichnuté na plote alebo povešané pod kŕmidlom), obilie a najrôznejšie nasušené plody (jarabiny, trnky, imelovník, atď.).

Čo do kŕmidla nepatrí?

Predovšetkým pečivo (akékoľvek, je jedno či čerstvé alebo usušené), cestoviny, korenené a slané kuchynské zvyšky a akokoľvek plesnivá, nahnitá alebo inak znehodnotená potrava.


Vhodné kŕmidlo a kde ho umiestniť

Kŕmidlo musí byť predovšetkým dostatočne veľké, aby sa do neho zmestili aj väčšie druhy vtákov. Musí mať presahujúcu striešku, aby potrava vnútri nevlhla a ohrádku, aby semená nepadali na zem.

zavesené krmivoVtáky si ich síce vedia nájsť aj v snehu, tu sú ale ľahkou korisťou pre mačky. Najvhodnejším materiálom pre kŕmidla je bezkonkurenčne drevo, pretože vtákom po ňom nekĺznu ich pazúry.

Kŕmidlo umiestnite minimálne 1,5 m nad zem a 2 m od najbližšieho stromu, inak sa do neho môže veľmi ľahko dostať mačka.

Čím kŕmiť v zime vodné vtáky

Ak chcete prikrmovať kačice na rieke suchým rožkom, nerobte to. Ubližujete im. Pečivo ich síce zasýti, ale nedodá im potrebné vitamíny a minerály.

Navyše po ňom priberajú a plný žalúdok ich nenúti hľadať si inú potravu. Trpia potom podvýživou. Zamyslite sa: ako by ste asi vyzerali vy, keby ste celú zimu jedli len rožky? A príliš im nepomôžete ani keď nahradíte biele pečivo celozrnným.

Tak čím teda kačice a ostatné vtáky v zime kŕmiť?


Úplne najjednoduchšie je zájsť do najbližšieho obchodu s chovateľskými potrebami a kúpiť granulovanú zmes pre vrubozubé vtáky. Celkom dobre poslúžia aj celé obilné zrná alebo ovsené vločky.

Tipy

Na záhradu si môžete zaobstarať aj čisto prírodné “kŕmidlá.” Stačí niekam do rohu zasadiť napríklad kríky vtáčieho zobu alebo imelovník. Vtáky si na nich svoju potravu nájdu a navyše si vnútri môžu postaviť hniezda.


Mohlo by vás zaujímať

ako upiecť psie sušienky

Ako upiecť sušienky pre psov?

Prinášame vám recept ako upiecť sušienky pre psov. Každý, kto má doma psíka, má tiež …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.