Zvieratá

Ako správne prikrmovať vtáky v kŕmidle?

kŕmidlo a ako prikrmovať vtáky v zimeKŕmenie vtáčikov v zime je jednou z častých radostí detí a aj dospelých. Niektorá potrava ale vtákom skôr ubližuje ako prospieva. A nesmieme zabúdať ani na vtáky prezimujúce na hladinách riek a rybníkov. Naozaj je pre nich najvhodnejšou potravou suchý rožok? Naučíme vás ako správne prikrmovať vtáky v zime. Čím vtáky v zime prikrmovať, kedy a koľko?

Čo potrebujete ak chcete prikrmovať vtáky v zime

  • najrôznejšie semená
  • obilie
  • orechy
  • loj

Prikrmovanie na kŕmidle

kŕmidlo pre vtákyPotrava v kŕmidle by mala byť pestrá. Má to hneď dva dobré dôvody: po prvé, ponúknete našim opereným kamarátom širšiu škálu výživných látok a za druhé prilákate na kŕmidlo oveľa viac druhov vtákov.

Čím prikrmovať vtáky?

Semená (akákoľvek, aj mak), drvené jadrá orechov, ovsené vločky, maličké kúsky mäsa (surového), nastrúhaná mrkva a prírodné maste alebo loj.

Prikrmovať môžete občas aj jablkami (tie sú lepšie napichnuté na plote alebo povešané pod kŕmidlom), obilie a najrôznejšie nasušené plody (jarabiny, trnky, imelovník, atď.).

Čo do kŕmidla nepatrí?

Predovšetkým pečivo (akékoľvek, je jedno či čerstvé alebo usušené), cestoviny, korenené a slané kuchynské zvyšky a akokoľvek plesnivá, nahnitá alebo inak znehodnotená potrava.

Vhodné kŕmidlo a kde ho umiestniť

zavesené krmivoKŕmidlo musí byť predovšetkým dostatočne veľké, aby sa do neho zmestili aj väčšie druhy vtákov. Musí mať presahujúcu striešku, aby potrava vnútri nevlhla a ohrádku, aby semená nepadali na zem.

Vtáky si ich síce vedia nájsť aj v snehu, tu sú ale ľahkou korisťou pre mačky. Najvhodnejším materiálom pre kŕmidla je bezkonkurenčne drevo, pretože vtákom po ňom nekĺznu ich pazúry.

Kŕmidlo umiestnite minimálne 1,5 m nad zem a 2 m od najbližšieho stromu, inak sa do neho môže veľmi ľahko dostať mačka.

Čím kŕmiť v zime vodné vtáky

Ak chcete prikrmovať kačice na rieke suchým rožkom, nerobte to. Ubližujete im. Pečivo ich síce zasýti, ale nedodá im potrebné vitamíny a minerály.

Navyše po ňom priberajú a plný žalúdok ich nenúti hľadať si inú potravu. Trpia potom podvýživou.

Zamyslite sa: ako by ste asi vyzerali vy, keby ste celú zimu jedli len rožky? A príliš im nepomôžete ani keď nahradíte biele pečivo celozrnným.

Čím kŕmiť kačice a ostatné vtáky v zime?

Úplne najjednoduchšie je zájsť do najbližšieho obchodu s chovateľskými potrebami a kúpiť granulovanú zmes pre vrubozubé vtáky.

Celkom dobre poslúžia aj celé obilné zrná alebo ovsené vločky.

Tip ako správne prikrmovať vtáky v kŕmidle

Na záhradu si môžete zaobstarať aj čisto prírodné „kŕmidlá.“ Stačí niekam do rohu zasadiť napríklad kríky vtáčieho zobu alebo imelovník.

Vtáky si na nich svoju potravu nájdu a navyše si vnútri môžu postaviť hniezda.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button