Návody

Ako spoznať dobré víno?

dobré vínoVinárstvo a teda aj dobré víno má v Čechách a na Morave dlhoročnú tradíciu. Ponuka obchodov je stále bohatšia aj vďaka dovozu vína zo zahraničia. V mestách rastie počet vinoték a v supermarketoch je výber vín tak pestrý, že si laik ani nemôže vybrať. Dôležité je voliť kvalitné vína a teda vedieť, ako sa dajú spoznať. Vďaka našim zmyslom možno rozpoznať kvalitu vína vcelku ľahko. Každé víno má totiž tri základné vlastnosti a to je vzhľad, vôňa a chuť.

Na dobré víno je nutné urobiť veľa opatrení

Je potrebné vedieť, že kvalitu vína ovplyvňuje množstvo faktorov. Negatívne môže pôsobiť nesprávne ošetrenie kríkov, spracovanie nedozretého hrozna, nedodržanie hygieny v prevádzkach a nakoniec aj neodborné zaobchádzanie s fľašovým vínom.

naliať si s dobrým vínomV posledných rokoch sa kvalita vín zlepšuje predovšetkým vďaka riadenému kvaseniu a s chybnými vínami sa stretnete veľmi zriedka.

Pri nákupe si napriek tomu dávajte pozor. Pri prvom pohľade musí byť víno číre bez zákalu.

Otočte fľašu sprudka hore dnom, aby sa prípadný sediment rozvíril.

To je zlé znamenie, okrem archívnych vín, kde je sediment často prirodzenou súčasťou dozrievania.

Farba kvalitného vína

Už samotná farba vína dokáže napovedať, ako bude víno chutiť a k akému pokrmu sa bude najlepšie hodiť. Červené vína, ktoré obsahujú viac trieslovín vďaka dlhej macerácii vylisovaného modrého hrozna, navodzujú vážnejšiu atmosféru a sú odporúčané hlavne k mäsitým pokrmom, napríklad ku steakom či k bravčovému mäsu.

Ružové vína sa tiež vyrábajú z modrého hrozna. Iba rmut, teda pomleté hrozno, sa maceruje kratšiu dobu, a do vína preto neprejde toľko trieslovín a farbív zo šupiek hrozna ako u červených vín. Vďaka tomu majú vína, ktorá tiež označujeme ako rosé, osviežujúcu chuť a skvele dopĺňajú zeleninové šaláty a pokrmy z rýb.

spoznať dobré vínoBiele vína sa zase pre svoju ľahkosť a kyselinku skvele hodí napríklad k šalátom, bielemu mäsu, morským plodom alebo k syrom. A ako sa taká biele vína rodí?

Väčšina z vás by najskôr dala ruku do ohňa za tvrdenie, že biele vína vznikajú aj z bieleho hrozna, a rozhodne by sa nemýlila. Avšak malá zrada tu predsa len je. Biele vína sa totiž vyrábajú tiež z hrozna modrých.

Etiketa a dobré víno majú toho spoločného veľa

Čítajte etikety, z ktorých zistíte množstvo kyselín, zvyškového cukru, alkoholu a ich vzájomného pomeru. Nízke množstvo kyselín pôsobí mdlú chuť vína. Naopak príliš vysoký obsah kyselín a nízky obsah zvyškového cukru pôsobí hrubú chuť. Nízky obsah alkoholu spolu s nízkym obsahom cukru je známkou nízkej kvality vína.

pohár dobrého vínaNiektorí výrobcovia neoprávnene označujú svoje vína prívlastkami (výber z hrozna a pod.), čo nízky obsah alkoholu a cukru túto možnosť úplne vylučuje.

Po otvorení fľaše a naliatí vína môže dôjsť k perlivosti vína, ktoré môže byť len u šumivých vín. U tichých vín ide o nežiaduci jav a víno je teda nekvalitné.

Vôňa vína pri prevaľovaní po stenách pohára musí byť príjemná, plná ovocných tónov. Nesmú sa objaviť octové, acetónové alebo sírne zápachy a už vôbec nie zápach plesne či myšiny.

Ak sa vám páčil článok o tom ako spoznať dobré víno, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button