Recepty

Ako pripraviť pečeného králika k sviatočnému obedu?

pečený králik na kapusteRecept na sviatočný obed z pečeného králika. „Zasa králika,“ povedal zo Škopkovic chlapec vo filmovej komédii Slunce seno … Lenže my na filmové hlášky nedáme: králik bol a je pochúťkou. Dokladom toho bude tradičný spôsob prípravy sviatočného (nedeľného) pečeného králika s chlpatými knedľami a s kapustou, alebo králičej polievky. Skúste to s nami.

Čo je na pečeného králika k sviatočnému obedu potrebné:

  • jeden celý čerstvý králik
  • 6 cibúľ
  • 150 g bravčovej masti
  • kilogram surových zemiakov
  • menšia hlávka bielej kapusty
  • 2 vajcia
  • asi 150 gramov hrubej múky
  • lyžica hladkej múky
  • strúhanka
  • soľ, celé a mleté ​​čierne korenie
  • bobkový list, nové korenie
  • celé horčičné semienko, cesnak
  • majorán, cukor, ocot

Chov králikov kedysi a dnes

Domáci chov králikov na mäso býval ešte pred tridsiatimi rokmi jeden zo spôsobov, ako pre rodinu zabezpečiť dostatok lacného a čerstvého mäsa – najmä na vidieku, kde bolo zásobenie obchodov mäsom takmer nulové (a v mestách skoro o nič lepšie). Gazdinky dokázali pripraviť králika na nespočetné množstvo spôsobov.

Dostatok mäsa na súčasnom trhu, a na druhú stranu zvýšené náklady na domáci chov králikov (a časová náročnosť) viedli k podstatnému vymiznutiu vidieckych králikární. A tak sa „domáci“ králik stal pomerne vzácnu lahôdkou.

Ako kúpiť zdravého králika

Keď kúpime (dostaneme) králika od správneho chovateľa, bude mať hlavu a vnútornosti (pečeň, obličky). Robí sa to tak okrem iného aj preto, aby chovateľ dokázal, že skutočne ide o zdravého králika (hlava je nezameniteľná a čistá pečeň svedčí o tom, že králik nemal napríklad kokcidiózu). Hlavu a vnútornosti králika nikdy nezmrazujte, ale spotrebujeme čerstvé.

Keby sme chceli časť králika zmraziť, vykostíme chrbát a zadné nohy. Zmrazený králik s kosťami má potom trochu „rybí“ chvostík.

Na sviatočný obed spotrebujeme buď celého králika, alebo len chrbát a zadné nohy (záleží na počte pripravovaných porcií). Z prednej časti môžeme prípadne pripraviť napríklad guláš alebo iné jedlo.

Králika rozporcujeme

Ostrým nožom oddelíme predné a zadné nohy, sekáčikom alebo ťažkým nožom a paličkou oddelíme hlavu a hrudník, chrbát presekneme na tri kusy. Na chrbte budú obličky. Kto ich má rád, môže ich ponechať a piecť s chrbtom. Kto ich rád nemá, odloží ich k pečeni.

Z hrudníka oddelíme brušné pláty. Hlavu, brušné pláty a hrudník dáme variť do studenej vody. Pretože varenie trvá tak hodinu a pol, je vhodné použiť tlakový hrniec, v ňom sa doba potrebná k dôkladnému zmäknutia skráti na pol hodiny.

Recept na domáceho pečeného králika

Porciovanie

Ako pripraviť pečeného králikaZadné stehná narežeme v kĺbe alebo úplne presekneme na dve časti. Kusy králika posolíme.

Na hrubšie kusy nasekáme štyri cibule (rozpečie sa, tak netreba krájať nadrobno).

Na dno pekáča nakrájame štvrť kocky slaniny (asi 65 gramov) a rozprestrieme polovicu cibule.

Vložíme kusy králika. Zasypeme druhou časťou králika a poukladáme plátky ďalšej štvrťky slaniny (65 g).

Pridáme korenie

Desať celých čiernych korení, päť guľôčok nového korenia, štyri celé bobkové listy a lyžičku celého horčičného semienka.

Zalejeme dvoma deci vody, priklopíme a dáme piecť do rúry vyhriatej na 200 stupňov.

Králika budeme piecť minimálne hodinu a pol, ale čo dvadsať minút ho budeme obracať alebo aspoň polievať výpekom. Stále budeme dolievať horúcu vodu, aby bol králik až do úplného zmäknutia stále spolovice ponorený vo výpeku.

Príprava kapusty

Medzitým si pripravíme sladkú kapustu

Na lyžici masti necháme zozlatnúť dve nadrobno nakrájané väčšie cibule. Hlávku kapusty rozštvrtíme, vykrojíme hlúb a kapustu nakrájame na úzke prúžky.

Nakrájanú kapustu vložíme na cibuľu, osolíme lyžičkou soli a zasypeme pol lyžičkou rasce. Premiešame a keď kapusta zavädne, podlejeme dvomi deci vody a na miernom ohni dusíme do mäkka.

Keď je kapusta mäkká

Zasypeme lyžicou hladkej múky, premiešame a necháme múku trochu „prichytiť“ ku dnu hrnca, ale slabo, aby sa vytvorila zlatá vrstva. Potom zalejeme asi deci vody a pripečenú múku rýchlo odškrabeme od dna, aby sa rozvarila v tekutine. Miešame.

Odparením alebo naopak pridaním vody skorigujeme hustotu, aby bola taká, ako sme zvyknutí. Potom vypneme platničku.

Dochutíme octom, cukrom a soľou (musíme ochutnávať). Od okamihu, keď dáme do kapusty cukor, hrozí jej pripálenie, preto dochucujeme už mimo priameho tepla.

Príprava knedličiek

Z králičej pečene pripravíme knedličky do polievky. Pečeň a prípadne ľadvinky, malú cibuľu a dva strúčiky cesnaku zomelieme na mäsovom mlynčeku.

Na záver pomelieme kúsok rožka alebo hrsť strúhanky, aby sme z mlynčeka dostali mäso.

Do rozomletej pečene pridáme celé vajce, mleté ​​čierne korenie, soľ, majoránku a toľko strúhanky, aby vzniklo mäkké, ale pevné cesto.

Keď je vývar hotový

Keď je mäso na polievku mäkké, precedíme vývar. Pridáme do neho nadrobno nakrájanú mrkvu, menší petržlen a kúsok zeleru, kúsok nadrobno nasekaného póru a prípadne kúsok karfiolu.

Keď je zelenina polomäkká, zavaríme pečeňové knedličky. Tie môžeme vykrajovať lyžicou ako halušky, prepasírovať cez sitko na pečeňovú ryžu alebo z pečeňovej hmoty vytvarovať guľaté knedle – ako je v rodine zvykom. Polievku na záver dochutíme soľou a petržlenovou vňaťou.

Pripravíme chlpaté knedle

Ošúpeme asi kilogram surových zemiakov. Nastrúhame ich strúhadlom s malými očkami. Vytlačíme a zlejeme pustenú vodu. Do zemiakov pridáme celé vajce. Miešame a po troškách pridávame hrubú múku, aby sa vytvorilo tuhšie cesto.

Do veľkého hrnca dáme variť vodu, osolíme lyžičkou soli a namočenou lyžicou vykrajujeme halušky – veľkosť asi na pol polievkovej lyžice. Keď vyplávajú na povrch (asi päť minút), jeden na skúšku vyberieme a zistíme, či sú zemiaky uvarené. Potom drôtenou naberačkou vyberieme, vkladáme do misy a trochu pomastíme, aby sa nezlepovali.

Keď je králik mäkký

pečený králikKeď mäso pečeného králika „odpadá“ od kosti, posypeme každú porciu trochou strúhanky, strúhanku opatrne pokvapkáme šťavou a už bez pokrievky necháme prudko zapiecť, aby sa vytvorila chrastička.

Strúhanka tiež trochu zahustí šťavu. Pokiaľ možno, vyberieme bobkový list, nové korenie a korenie, ale horčičné semienka ponecháme (varením zmäkli a sú pikantné).

Pečeného králika podávame s chlpatými knedľami a so sladkou kapustou. Deti si radi pochutnajú na predných nôžkach, významnému hosťovi predložíme zadné.

Tipy ako pripraviť pečeného králika

  • Mäso z pečeného králika – králičej hlavy (vrátane mozočku) bývalo považované za jemnú lahôdku a dávalo sa „do zobáčiku“ deťom.
  • Uvarené mäso obrané z hrudníka môžeme použiť do zeleninového šalátu.
  • Alebo mäso vrátane uvarených brušných plátov môžeme ďalší deň zomlieť a pripraviť z neho hašé, alebo je možné využiť ho do zapekaných pokrmov.

Ak ste zvolili pečeného králika ako prvú možnosť, začali ste dobre.
Prajem už len dobrú chuť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button