Prečo variť v parnom hrnci, prečo si kupovať ďalšie „haraburdy“ do domácnosti? Pre štíhlu líniu, pre skvelú chuť pripraveného jedla alebo pre zdravie. Variť v parnom hrnci je pomerne rýchle, čisté a nenáročné. Jedlo v ňom sa varí skutočne len v pare, takže je vhodné pre ľudí, ktorí nemôžu alebo nechcú konzumovať tuk. Pokrmy z parného hrnca majú bezkonkurečnú chuť, ktorú ocenia skutoční labužníci.
Čo je potrebné, keď chceme variť v parnom hrnci?
- parný hrniec
- elektrický prúd
- voda
- Kuchynské náčinie
- potraviny
Čo skutočne znamená „variť v parnom hrnci“?
Varenie v parnom hrnci má snáď len samé pozitíva. Predovšetkým je to veľmi šetrný spôsob prípravy, kedy sa v maximálnej možnej miere uchovajú nutričné vlastnosti spracovávaných potravín.
Príprava jedla bez tuku nepotrebuje komentár. V hrnci je možné naraz variť mäso, zeleninu aj prílohy.
Varenie je nesmierne čisté, časovo ohraničené, nič nemožno pripáliť, prevariť. Ideálny spôsob varenia pre ženy, ktoré majú napríklad domácu prácu a „tanec“ okolo sporáka je pre nich strata času. A navyše – jedlo z parného hrnca je skutočne lahodné, chuťovo vyvážené, jemné …
Najprv parný hrniec rozložíme. Varné misky kladieme od najmenšej k najväčšej (pri skladaní naopak). Vznikne komín.
Príklad ako variť v parnom hrnci
Niekoľko hodín pred varením sme si pripravili mäso, ktoré budeme v „parníku“ pripravovať. Ideálne je vykostené kuracie, morčacie, chudé bravčové, rybie alebo mleté mäso.
Pol kila mletého mäsa (v tomto prípade) premiešame so sekanou cibuľou, zelerovú vňaťou, strúčikom cesnaku, šťavou z polovice citróna, decilitrom vody, pol čajovej lyžičky himalájskej soli a tromi lyžicami ovsených vločiek.
Premiesime a necháme v chlade pár hodín odležať.
Zemiaky umyjeme kefkou , pozdĺžne nakrájame, vložíme do spodného poschodia (pretože potrebujú najdlhší čas na prípravu), posypeme zelerovou vňaťou.
Nie je potrebné ich lúpať. Jednak je šupka veľmi jemná, jednak sa v čo najvyššej miere uchovajú „zemiakový“ vitamín C a draslík. Ale samozrejme olúpané zemiaky sa varia úplne rovnako. Zemiaky pred varením nesolíme.
Do druhého poschodia vložíme mäso. Mäso pre prípravu v parnom hrnci by malo byť radšej bez kostí. Nijako ho nemastíme, ale môžeme na jednotlivé kúsky položiť zelené korenie. Prospeje mu, keď je na pár hodín vopred naložené. Ak pripravujeme diétne jedlo, používame len prírodné korenie (teda žiadne zmesi, ktoré obsahujú chemické dochucovadlá a konzervanty).
Posledné poschodie zaplníme zeleninou. Potraviny v hrnci sa varia v pare, ktorá stúpa zo spodu, teda smerom nahor chladne. Preto hrniec plníme podľa potrebného času na prípravu.
Hrniec prikryjeme vrchnákom. Do nalievajúceho miesta prilejeme čistú vodu (podľa typu hrnca, množstvo je uvedené v návode na použitie). Hrniec pripojíme do siete. Väčšinou sa hlasovým signálom „prihlási do služby“. Na displeji nastavíme potrebný čas. Pre začiatok napríklad 20 minút, potom môžeme pridať. Prečítajte si aj články ako vyčistiť hrniec a ako vyčistiť gril.
Začneme kuchtiť…
Tlačidlom štart uvedieme hrniec do chodu. A môžeme ísť pokojne za inou prácou. Para prestupuje potravinami zo spodu, ale z potravín steká dole. A v tom tkvie tajomstvo lahodnej chuti pokrmov varených v „parníku“. Chutná šťava zo zeleniny s perforovaným dnom steká na mäso.
Z mäsa zase chutné a korením voňajúce šťavy tečú na zemiaky. Korenie pridané k surovinám prevonia všetky poschodia. V spodnom zásobníku sa nám navyše ešte zhromažďuje mäso-zeleninový koncetrát vhodný do polievky alebo na omáčku.
Zatiaľ čo sa za mierneho „odfukovania“ jedlo samo a čisto varí, môžeme si pripraviť dresing na dochutenie zeleniny. Dobrý jogurt (bez škrobu a pridaných aditív) ochutíme posekanými bylinkami (trebuľku, estragón, pažítka, petržlenová vňať, Aloisie, bazalka …), cesnakom, prípadne štipkou korenia alebo karí. Mierne osolíme. Môžeme prikvapnúť trochu dobrého olivového oleja.
Keď sa chod hrnca zastaví, skontrolujeme tvrdosť zemiakov a prípadne pridáme ešte päť desať minút (záleží na množstve). Obed je kompletne uvarený, keď sú hotové zemiaky. Mäso v druhej priehradke bude dokonale mäkké.
A takto môžete variť v parnom hrnci…
Jedlo je úplne zdravo uvarené, bez použitia gramu pridaného tuku. Má skvelú konzistenciu a dokonalú chuť. – Jemnú, kompaktnú, delikátnu. Umyť riad po varení je veľmi jednoduché, pretože len opláchneme taniere, pariace misky a vyčistíme zásobník na vodu.