ReceptyKuchyňa

Ako vykostiť kura – pracovný postup a recepty

Ako vykostiť kura sám domaAk sa naučíme vykostiť kura, výrazne tým vzrastie využiteľnosť kuracieho mäsa, a to čo do kvality a aj kvantity. Vykostené kurča môžeme spracovať doslova do poslednej nitky mäsa. Vykostiť kura vyžaduje skôr odvahu, keď sa pustíme do práce, zistíme, že to príliš zložité nie je. Ponúkame pracovný postup a ako bonus recept na možnú kuchynskú úpravu vykosteného kurčaťa.

Čo je potrebné ak chcete vykostiť kura:

  • kura alebo kuracie stehná
  • ostrý malý nôž

Prečo vykostiť kura

Ako vykostiť kura - pracovný postup a receptyK vykosteniu kuraťa sa uchyľujeme buď z dôvodu kulinárskych (zaujímavých jedál), alebo aj z ekonomických dôvodu.

Niekedy kúpime napríklad kuracie stehno, ktorého gramáž by zodpovedala aspoň trom porciám mäsa. Prečo sa prejedať? Alebo druhý prípad: celé kúpené kuriatko je malé, ale nás bude pri stole viac ako štyria stravníci.

Ako pre všetkých spravodlivo podeliť mäso? Riešením je vykostenie kurčaťa.

Na vykostenie kuraťa je najlepší je malý a ostrý nôž

Aby sme mohli vykostiť kura, nesmie byť zamrznuté. Najjednoduchšia práca je s čerstvým kuraťom – chladeným. Keď máme kura mrazené, musíme ho nechať povoliť, aby bolo tvárne. Prípadné drobné kryštáliky ľadu v mäse nevadia, ale kostra musí byť pohyblivá.

Základnou pomôckou pre vykosťovanie kurčaťa je malý špicatý a veľmi ostrý nôž. Osvedčili sa aj nože s keramickým povrchom (kým sú ostré). S veľkým nožom sa zle pracuje a tupým sa je najľahšie porezať.

Kde začať s vykosťovaním?

Osvedčilo sa začať vykosťovať (celé kurča alebo aj len nohu) od kosti stehna. Okolo kosti dookola orežeme kožu a šľachy a po vnútornej strane stehna mäso rozrežeme.

Tým sme obnažili kosť, stehenné mäso (takzvaná palička) sa samé uvoľní, až ku kĺbu bude čisté. Prstami ho oddelíme zo všetkých strán.

Nôž držíme ako ceruzku

Veľmi krátkymi ťahmi odrezávame mäso okolo kĺbu, až ho celý obnažíme. Rozrežeme spodnú časť stehna (stále po vnútornej strane).

V tejto časti mäso lipne trochu pevnejšie, takže krátkymi ťahmi obrezávame kosť. Dostaneme sa do časti, kde je stehno napojené na trup.

V prípade celého kurčaťa

Rozrežeme kožu na prsnej kosti. Prstami čiastočne vylúpneme mäso na prsiach (bez toho aby sme ho vytrhli). Pomáhame si nožíkom, ktorého krátke rezy vedieme na plocho tesne pri kosti. Po vnútornej strane kurčaťa rozrežeme kožu na krídlach. Posledný článok krídla odrežeme.

Kosť z mäsa doslova vyzlečieme. To isté urobíme na druhej strane hydinového tela. Na záver opatrne, aby sme ju neprerezali, oddelíme kožu od kosti na chrbte. A máme čistý plát mäsa. Vykostiť kura vôbec nie je také náročné, ako sa na prvý pohľad zdá.

Slepačí vývar

Kosti, ktoré sme vybrali, použijeme ako dobrý základ kuracej polievky. Kosti, prípadne i odrezky šliach, kože, biskupa a kúsky tuku vložíme do studenej vody sa lyžicou soli a pomalým varom necháme asi hodinu „ťahať“. Potom precedíme, ak je vývar príliš tučný, vyberieme tuk plochou naberačkou.

Zvyšky čistého mäsa okolo kostí oberieme a vrátime do vývaru. Dochutíme bylinkami a podávame ako čistý vývar (napríklad len s vajcom). Alebo pridáme nastrúhanú koreňovú zeleninu, prípadne aj trochu inej zeleniny a zavaríme cestovinami. Alebo pripravíme do polievky niečo iné (napríklad celestýnske rezance).

Mäsové závitky

vieme ako sami vykostiť kuraPlát mäsa a kože rozložíme (kožou dole) na pracovnú dosku. Zrovnáme do pokiaľ možno pravidelného tvaru. Mäso rovnomerne rozložíme po plátu kože. Posolíme, okoreníme a stočíme do rolády, ktorú zaistíme ihlami alebo niťou. Alebo plát mäsa potrieme plnkou. Stočíme, zviažeme alebo spichneme.

Presunieme do pekáča, navrch poukladáme lístky masla a upečieme, aby koža na povrchu bola zlatá. Jednoduchší variant: závitok zabalíme do fólie na pečenie (napríklad do alobalu) a upečieme v nej.

Nič sa nedeje ak neuspejete pri vykosťovaní hneď

Ak sa nám na prvý krát nepodarilo zložiť z kostry celý plát, mäso sme porezali alebo nás stretol iný neúspech, zbavíme mäso všetkej kože (pridáme do vývaru, čím ho obohatíme o ďalší kolagén) a kúsky mäsa môžeme obaliť ako malé rezne (bude ich veľa) .

Tipy ako vykostiť kura

Náš tip: Plát mäsa osolíme, potrieme silným cesnakom, posypeme sekanými mandľami a na masle upečieme do zlatista.

V prípade nezdaru

Mäso nakrájame na menšie kúsky a vložíme do hlbšej misy a trochu osolíme. Nasypeme dve lyžice polohrubej múky a pretrepeme. Rozklepneme dve vajcia a premiešame s mäsom. Nakoniec do misy nasypeme dve hrste podrvených kukuričných lupienkov a znovu premiešame.

Rozpálime veľkú panvicu s olejom. Nasypeme všetko mäso a plochou vareškou rýchlo oddeľujeme kúsky od seba. Za pár minút sme pripravili vynikajúce kuracie kúsky, pre ktoré nám deti a mládež „odtrhnú ruky“.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button