Záhrada

Ako a kedy sadiť cesnak?

cesnakAni vás už nebaví kupovať cesnak v obchodoch, pretože vo finále jeho chuť nestojí za nič? Vo svojom okolí nemáte žiadneho pestovateľa, ktorý by vám ho mohol dodávať? Tak sa pustite do pestovania cesnaku sami. Nie je to žiadna veda. Ako a kedy sadiť cesnak?

Kedy sadiť cesnak?

Najvhodnejšie obdobie pre sadbu nastáva v jesenných mesiacoch (september, október, niekedy i november), keď teplota pôdy klesne trvale pod 9 stupňov. Zber v tomto prípade pripadá pravdepodobne na jún, júl. Vegetačná doba u ozimného cesnaku je 260 až 270 dní, u jarných 110 až 120 dní.

Cesnak sadíme do rýh (alebo za pomoci sádzacieho kolíka), do riadkov 25 – 30 cm od seba vzdialených. A to na vzdialenosť 10 cm. Hĺbka výsadby by mala byť taká, aby nad vrcholkami strúčikov zostalo ešte 4 – 6 cm pôdy.

Ako sadiť cesnak – podmienky pre sadbu

sadenie cesnakuPred vlastným pestovaním cesnaku je dôležitý výber kvalitnej sadby. Podľa výsadby delíme odrody cesnaku na jesennú výsadbu a jarnú výsadbu.

Jesenná výsadba má vyšší výnos, ale kratšiu skladovateľnosť, jarné odrody sú navyše odolnejšie proti hubovým chorobám. Rozlišujeme cesnak paličák a nepaličák.

Cesnak vysádzajte na slnečné, suché a vzdušné stanovište. Pôda by mala byť prepracovaná, priepustná a s dostatkom živín.

Ďalej je dôležité vedieť, aké plodiny sa na zvolenom mieste pestovali v minulosti. Nevhodné predchádzajúce plodiny pre jesenný cesnak sú napríklad hrach, miešanky s hrachom, cibuľa, pór, zemiaky či paradajky (u jarných odrôd cesnaku nevadí).

Morenie cesnaku

Pred každou výsadbou je potrebné cesnak ošetriť proti hubovým chorobám a háďatkám. Jedná sa o tzv. morenie. V žiadnom prípade nesmiete používať poškodené, príliš malé alebo úplne plesnivé strúčiky. Moriť sa môžu iba zdravé a kvalitné strúčiky cesnaku.

kvitnutie cesnakuU každého pestovateľa alebo záhradkára sa dajú zohnať rôzne prípravky určené na morenie cesnaku, takže sa stačí poradiť s odborníkom, alebo vybrať prípravok, ktorý má niekto vo vašom okolí vyskúšaný. Odporúčaná dĺžka morenia je vždy uvedená na moriacom prípravku. Ak kupujete sadbu u odborníkov, býva cesnak predávaný už namorený.

S vodou na cesnak opatrne

Táto obľúbená pochutina by sa nemala príliš zalievať. Neznáša mokro a vlhko. Polieva sa iba v prípade dlhodobého sucha. Je potrebné pravidelne ručne plieť a na jar prihnojovať len dusíkom. Prípadne liadkom vápenatým 15,5%  v štyroch delených dávkach.

Zber cesnaku

Paličáky začíname zberať v čase, keď im zostáva posledných päť dužinatých listov (môžu byť aj nažltlé) a kvetné stvoly sa začnú narovnávať.

Nepaličák zberáme, akonáhle zistíte, že asi polovica vašich „rastliniek“ bude mať vňať položenú na zemi.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button