NávodyZdravie a krása

Ako vyrobiť a využiť žihľavovú masť?

Návod krok za krokom ako vyrobiť žihľavovú masť

ako vyrobiť a využiť žihľavovú masťŽihľava je bylina, ktorá sa využíva v tradičnej medicíne už stáročia. Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré sú prospešné pre zdravie. Jedným z najznámejších spôsobov, ako využiť žihľavu, je výroba žihľavovej masti. Táto mast sa používa na liečbu rôznych kožných problémov, ako sú napríklad vyrážky, ekzémy, psoriáza a akné.

Pre výrobu žihľavovej masti potrebujete iba niekoľko základných surovín, ktoré sú dostupné v každej lekárni alebo obchode s potravinami. Základom masti je nesolená bravčová masť, ktorú zohrejete a pridáte do nej najemno nakrájané žihľavové listy. Potom necháte zmes variť na pare, kým sa nevytvorí krémová konzistencia.

Okrem toho, že žihľavová masť pomáha pri kožných problémoch, má aj ďalšie využitie. Žihľava sa napríklad používa na výrobu sirupov, medu, tinktúr a octu. V minulosti sa z nej dokonca vyrábalo aj vlákno na tkanie plátna. Využitie žihľavy je teda naozaj široké a výroba žihľavovej masti je iba jedným z mnohých spôsobov, ako ju využiť pre zdravie a pohodu.

Výroba Žihľavovej Masti

Suroviny a Nástroje

Pred začatím výroby žihľavovej masti je dôležité zabezpečiť si potrebné suroviny a nástroje.

Suroviny, ktoré budete potrebovať:

  • 100 g čerstvých žihľavových listov
  • 200 ml olivového oleja
  • 25 g včelieho vosku
  • 5 kvapiek éterického oleja z levandule (voliteľné)

Nástroje, ktoré budete potrebovať:

  • hrniec
  • miska
  • sito alebo plátno
  • mixér
  • sklenené poháre na skladovanie

Postup

  1. Najprv si pripravte čerstvé žihľavové listy a opláchnite ich pod tečúcou vodou. Potom ich nakrájajte na menšie kúsky.
  2. V hrnci zohrejte olivový olej a pridajte nakrájané žihľavové listy. Nechajte ich variť na miernom ohni 30 minút.
  3. Po 30 minútach odstavte hrniec z ohňa a nechajte obsah vychladnúť.
  4. Keď je obsah dostatočne vychladnutý, použite mixér na jemné rozmixovanie žihľavových listov v oleji.
  5. Vráťte obsah do hrnca a pridajte včelí vosk. Nechajte vosk rozpustiť v oleji.
  6. Ak chcete pridať príjemnú vôňu, pridajte pár kvapiek éterického oleja z levandule.
  7. Všetko premiešajte a nechajte zmes vychladnúť. Potom ju sceďte cez sito alebo plátno.
  8. Hotovú žihľavovú masť nalejte do sklenených pohárov a uzavrite ich. Skladujte ich na suchom a tmavom mieste.

Takto vyrobená žihľavová masť môže byť použitá na rôzne kožné problémy, ako sú akné, psoriáza, ekzém alebo vyrážky. Má protizápalové a upokojujúce účinky na pokožku. Je dôležité si uvedomiť, že žihľavová masť nie je náhradou za liečbu predpísanú lekárom.

Použitie Žihľavovej Masti

Žihľavová masť je prírodný liek, ktorý sa používa na liečbu rôznych kožných problémov. Táto mast je jednoduchá na prípravu a môže byť účinná pri liečbe akné, ekzému, odrenín, modrín, zápalov a alergií.

Pre Zdravie

žihľavová masťŽihľavová masť má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú pri liečbe kožných problémov. Táto masť môže byť použitá na liečbu akné, ekzému a iných kožných problémov. Žihľavová masť môže tiež pomôcť pri liečbe bolesti kĺbov a svalov.

Pri liečbe kožných problémov by sa malo postihnuté miesto očistiť a potom naniesť tenká vrstva žihľavovej masti dvakrát denne. Pri liečbe bolesti kĺbov a svalov by sa malo postihnuté miesto masírovať žihľavovou masťou až do úplného vstrebania.

Pre Krásu

domáci žihľavový sirupŽihľavová masť môže tiež pomôcť pri zlepšovaní vzhľadu pokožky. Táto mast môže pomôcť pri liečbe odrenín, modrín, zápalov a alergií. Žihľavová masť môže tiež pomôcť pri liečbe kŕčových žíl.

Pri liečbe odrenín, modrín, zápalov a alergií by sa malo postihnuté miesto očistiť a potom naniesť tenká vrstva žihľavovej masti dvakrát denne. Pri liečbe kŕčových žíl by sa žihľavová masť mala nanášať na postihnuté miesta a masírovať kruhovými pohybmi smerom nahor k srdcu.

Všetky prírodné lieky by sa mali používať s opatrnosťou a v prípade akýchkoľvek nežiaducich účinkov by sa malo s liečbou prestať a vyhľadať lekára.

Výživové Látky v Žihľave

Žihľava obsahuje množstvo výživových látok, ktoré jej dávajú liečivé účinky. V tejto sekcii sa pozrieme na minerály a vitamíny, ktoré sa nachádzajú v žihľave.

Minerály

Žihľava obsahuje množstvo minerálov, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie organizmu. Tabuľka nižšie ukazuje množstvo niektorých minerálov, ktoré sa nachádzajú v 100 gramoch žihľavy:

Minerál Množstvo v 100 g
Horčík 81 mg
Vápnik 187 mg
Železo 2,9 mg

Horčík pomáha udržiavať zdravie kostí a zubov, podporuje správnu funkciu svalov a nervového systému a zlepšuje krvný obeh. Vápnik je dôležitý pre zdravie kostí a zubov, podporuje správne fungovanie svalov a nervového systému a zlepšuje krvný obeh. Železo pomáha pri tvorbe červených krviniek a zlepšuje krvný obeh.

Vitamíny

Žihľava obsahuje aj niektoré vitamíny, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie organizmu. Tabuľka nižšie ukazuje množstvo niektorých vitamínov, ktoré sa nachádzajú v 100 gramoch žihľavy:

Vitamín Množstvo v 100 g
Vitamín A 1 600 IU
Vitamín C 70 mg
Vitamín K 187 mcg

Vitamín A je dôležitý pre zdravie očí a kože a podporuje správne fungovanie imunitného systému. Vitamín C pomáha pri tvorbe kolagénu, ktorý je dôležitý pre zdravie kože, svalov a kostí, a podporuje správne fungovanie imunitného systému. Vitamín K pomáha pri tvorbe krvi a zlepšuje zrážanlivosť krvi.

Ďalšie Využitie Žihľavy

V Kuchyni

Žihľava nie je len liečivá rastlina, ale aj skvelá prísada do mnohých jedál. Môže byť použitá ako zelenina, korenina alebo bylinka. Listy žihľavy sú bohaté na vitamíny a minerály, ako napríklad vitamín C, draslík a vápnik.

Jedným z najobľúbenejších využití žihľavy v kuchyni je príprava žihľavovej polievky. Na prípravu tejto polievky sa používajú čerstvé alebo sušené listy žihľavy, ktoré sa varia v osolenej vode spolu s cibuľou, mrkvou a zemiakmi. Polievka sa potom zahustí smotanou a podáva sa s kyslou smotanou a pažítkou.

Okrem toho sa z žihľavy dá pripraviť aj vývar, ktorý sa používa ako základ do rôznych jedál. Žihľavový vývar sa pripravuje rovnako ako žihľavová polievka, avšak bez zemiakov a smotany.

Žihľava sa tiež dá použiť ako prísada do rôznych omáčok a šalátov. Listy žihľavy sa môžu nakrájať na tenké prúžky a pridať do šalátov, alebo sa môžu použiť ako náhrada za petržlenovú vňať.

V Záhrade

Žihľava je užitočnou rastlinou aj v záhrade. Môže byť použitá ako hnojivo, postrek alebo kompostová prísada.

Vďaka svojmu obsahu dusíka, žihľava pomáha zlepšiť kvalitu pôdy. Listy žihľavy sa môžu použiť ako hnojivo na rôzne plodiny, ako sú napríklad rajčiny, papriky alebo cukety.

Okrem toho sa z žihľavy dá pripraviť aj postrek, ktorý pomáha odháňať škodcov z rastlín. Na prípravu postreku sa používajú čerstvé alebo sušené listy žihľavy, ktoré sa varia v vode a nechajú sa vychladnúť. Potom sa postrek rozprašuje na rastliny.

Žihľava sa tiež dá použiť ako kompostová prísada. Listy žihľavy sa môžu nakrájať na menšie kúsky a pridať do kompostu spolu s inými organickými zvyškami. Žihľava pomáha zlepšiť kvalitu kompostu a zabezpečiť jeho rýchle rozkladanie.

Celú žihľavu môžete použiť aj ako prírodné hnojivo. Listy a korene žihľavy sa nakrájajú na menšie kúsky a rozložia sa na zemi v okolí rastlín. Žihľava pomáha zlepšiť kvalitu pôdy a zabezpečiť rýchly rast rastlín.

Poznámka: Pri použití žihľavy v záhrade sa odporúča používať iba neznečistené rastliny, ktoré neboli vystavené chemickým postrekom.

Ďalšie odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button