Ako liečiťZdravie a krása

Ako predchádzať civilizačným chorobám?

infarkt - civilizačná chorobaCivilizačné choroby sú daňou za vyspelosť. Vplyvom nezdravého životného štýlu sa dnes ľudstvo potýka s civilizačnými chorobami – chorobami, ktoré sa pred niekoľkými desiatkami rokov takmer nevyskytovali, a ich frekvencia rastie takmer raketovou rýchlosťou. Čo ale do civilizačných chorôb zaraďujeme a čo nie,  ako sa dá civilizačným chorobám predchádzať?

Prejavy chorôb

Každá civilizačná choroba má rozdielne prejavy, ale rovnaké príčiny. Civilizačné choroby zapríčiňuje nezdravý životný štýl, ktorý zahŕňa stres, nedostatok pohybu, znečistené ovzdušie alebo nekvalitné potraviny plné živočíšnych tukov, ktorých konzumujeme nadbytok.

civilizačná choroba - anorexiaMedzi závažné a časté ochorenia tak v dnešnej dobe patria napríklad poruchy príjmu potravy, ako je bulímia alebo anorexia, ktoré sa v generácií našich babičiek prakticky nevyskytovali.

K civilizačným chorobám zaradujeme napríklad obezitu, syndróm vyhorenia, choroby srdca a ciev, cukrovku alebo rakovinu.

Často sú s dnešnou dobou spájané duševné choroby, ako sú depresie, fóbie, schizofrénia, úzkosť alebo únavový syndróm.

Vznik civilizačných chorôb

Na vzniku civilizačných chorôb sa podieľa aj rad neovplyvniteľných faktorov, ako je napríklad genetický základ alebo pohlavie.

Väčšie riziko infarktu myokardu majú napríklad muži a cukrovka je čiastočne dedičná. Väčšinou sa ale dá civilizačným chorobám do istej miery predchádzať.

Prevencia pred civilizačnými chorobami

Vhodne zvolenou vyváženou stravou a pravidelným pohybom sa dá obmedziť riziko vzniku infarktu, obezity alebo nádorov zažívacieho traktu a iným civilizačným chorobám.

behanie a recept proti civilizačným chorobámZdravý životný štýl má pozitívny vplyv aj na psychiku človeka a mnoho ľudí používa intenzívny pohyb, akým je napríklad beh ako účinné odbúravanie stresu. Mali by sme sa o svoje telo skrátka starať.

V dnešnej dobe ľudia trávia veľa času a míňajú veľa peňazí úpravou zovňajšku, často ale zabúdajú na správny odpočinok a väčšinou pre seba niečo urobia, až keď dostanú varovanie v podobe zdravotných problémov.

Skúste si teda nájsť čas na pravidelnú relaxáciu, posedenie s priateľmi alebo na svoj obľúbený koníček, možno sa tak vyhnete nepríjemnej zdravotnej komplikácií.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button