Ako založiť japonskú záhradu?
Na ďalekom východe majú tieto záhrady hlboký symbolický význam, u nás sa však budujú skôr pôvabné napodobeniny lahodiace oku návštevníkov a majiteľov. Prečítajte si článok ako založiť japonskú záhradu.
Japonská záhrada je skôr záhradou formálnou, vyberanou svojím štýlom, záhradou dôstojnou so svojimi špecifikami. Ideálne je vyhľadať si špeciálnu literatúru, venovať čas osobným návštevám iných v tomto štýle vytvorených záhrad a študovať v nich prvky, ktoré sú pre japonské záhrady typické.
Čo budete na japonskú záhradu potrebovať:
- plán záhrady
- vhodné rastliny
- kamene
- bambusové prvky
- orientálne plastiky
Vhodný pozemok na japonskú záhradu
Je dôležité posúdiť, či sa k vami zvolenému štýlu hodí práve váš pozemok.
Japonská záhrada je ideálna ako pre malé pozemky, tak pre tie veľké.
Je náročnejšia na údržbu, takže mnohí z nás v súčasnej dobe asi z dôvodu nedostatku voľného času, uvítajú skôr malú japonskú záhradu.
Základné prvky
Pre japonské záhrady sú dôležité tri základné prvky: kamene, voda a rastliny.
Každá záhrada by mala zdôrazňovať náš osobitý štýl a mať takzvane hlavu a pätu. Sama by nás mala inšpirovať k tomu, kam sa pozrieť, ktorým smerom záhradu prechádzať. Hlavná cesta záhrady by nemala viesť cez tzv. relaxačnú zónu. Tam má byť nikým a ničím nerušený pokoj k odpočinku.
Základné vzhľadové špecifiká
Japonské záhrady majú svoje vzhľadová špecifiká, a tak v nich nesmú chýbať rastliny ako sú napr. bambusy, javory japonské, paprade a trávy, azalky, sakury. Tie zvlášť nás ohromia jarnou záplavou kvetov.
Tiež nádherné farebné jesenné lístie stromových zákrskov a zvlášť potom javorov je veľmi pôsobivé. Existuje okolo 200 druhov japonského javora.
Tento javor by nemal v žiadnej japonskej záhrade chýbať. Je dekoratívny, pomaly rastúci, takže pôsobí skôr ako ker. Použijeme ho výhradne ako solitér, musí vyniknúť!
Vodná plocha na záhrade
Žiadnu japonskú záhradu si nemožno predstaviť bez vody, či už v podobe jazierka, bublajúceho potôčika alebo studne, vodopádu …
Ako symbol očistenia funguje v japonských záhradách kamenná fontána (náustok pre vtáky).
Je symbolom nielen fyzického, ale aj duševného očistenia.
Sošky a iné dekorácie
Pôvodné japonské záhrady bývajú doplnené rôznymi soškami Budhu, kamennými lampami alebo orientálnymi plastikami.
Ich hlavnou dominantou je altánok, krytý tzv. orientálny pavilón, kde je možné posedieť aj za dažďa a počúvať zvuky kvapiek dopadajúcich na rôzne tvarované povrchy a alebo veľké plochy listov.
Tipy na japonskú záhradu
Pre výsadbu do japonských záhrad sú vhodné: hosty, bonsaje, borovicové stromy, sakury, traviny rôznych farieb a rôzne šírky listov, bambusy, zimozelene, javory japonské, azalky a rododendrony, paprade, buxus a ďalšie rastliny často skôr okrasné listom než kvetom.
Upozornenie
Pokiaľ si nevieme rady, požiadame o odbornú pomoc záhradného architekta alebo aspoň profesionálneho záhradníka. Zvlášť s privedením vody do záhrady môžu nastať problémy, a je škoda, aby vás to odviedlo od vášho zámeru.