Úvod / Záhrada / Ako zistiť pH pôdy?

Ako zistiť pH pôdy?

návod ako zistiť pH pôdy

Každý milovník rastlín by mal byť skvelým znalcom prírody. Vďaka ich pestovaniu musia totiž zistiť všetko o hmyze, počasí aj pôde. A práve pôdou sa dnes budeme zaoberať. Aká pôda je pre rastliny najlepšia? pH pôdy je jedným z najsledovanejších faktorov a preto sa na neho zameriame.

Čo je to vlastne pH pôdy


Je to číslo, ktoré v chémii vyjadruje, či vodný roztok reaguje kyslo alebo zásadito. Pokiaľ hovoríme o vodných roztokoch, neutrálnu hodnotu má v rade od nuly do štrnástich logicky číslo sedem. pH pôdy poznáme podľa pomeru vápnika, ktorý je v pôde zvyčajne v podobe uhličitanu vápenatého. Niektoré rastliny znesú ako pôdu kyslú, tak pôdu zásaditú, ale veľká väčšina si vyberá.

meranie ph v pôde

Najpresnejšie meranie je meranie elektronické. Zo vzoriek vyschnutej pôdy sa pripraví zmiešaním s destilovanou vodou suspenzia, ktorá sa nechá jeden deň odležať a potom sa v nej meria pH pomocou prístroja pH-metra.

Jednoduchšou možnosťou je použitie indikačných papierikov pre určenie pH. Možno ich získať v špecializovaných predajniach a udávajú hodnoty s odchýlkou maximálne 0,5 pH.

Ako použiť indikačný papierik pre určenie pH pôdy

indikačné papieriky na meranie pH hliny

Odoberiete reprezentatívnu vzorku pôdy zo záhrady, v skúmavke zmiešate s destilovanou vodou a necháte odležať. Potom do skúmavky vložíte testovací papierik.

Podľa vzniknutej farby na papieriku odčítate pH podľa tabuľky, ktorá je spravidla na škatuľke testovacích papierikov.

V zásade platí pravidlo, že do 4,4 pH  je pôda extrémne kyslá a naopak pôda prevyšujúcu 7,7 pH je extrémne alkalická. Pri neutrálnej pôde sa pH pohybuje medzi hodnotami 6,6 až 7,2.

Tip


Pre väčšinu slovenských záhradiek s ohľadom na pestované rastliny, je optimálna pôda neutrálna až mierne kyslá. Zásadité pôdy naopak môžu vyhovovať pri pestovaní aromatických byliniek.

Nech sa rozhodnete pôdu okysliť či ju urobiť zásaditejšou, pamätajte na to, že pri zle odhadnutom faktore pH pôdy môže byť rast rastlín brzdený.

Ako zistiť pH pôdy?
5 (99.38%) 32 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

fuksia v zime

Ako zazimovať fuksie?

Fuksie sú bez pochyby jedny z najčastejšie kvetín pestovaných v kvetináčoch. Tieto kvety dokážu urobiť skvelý …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *