Záhrada

Ako pestovať Čiernookú Zuzanu?

Čiernookú ZuzanuNepoznáte Čiernookú Zuzanu? Nemusíte sa tohto názvu ani trochu báť. Jedná sa o rastlinu s krásnym kvetom, ktorý sa u nás ľudovo nazýva Čiernooká Zuzana. Má hneď niekoľko názvov, avšak oficiálne meno tejto krásnej rastlinky je Thunbergia alata. Označenie Čiernooká Zuzana bolo získané vďaka nápadnému tmavohnedému až čiernemu oku, ktoré tvorí stred kvetu, ktorý je najčastejšie jasne žltý alebo červený. Táto rastlina má pôvod vo východnej časti Afriky, kde rastie ako „večne-zelená“ popínavá rastlina.

Postup ako pestovať Čiernookú Zuzanu

V našich podmienkach môže byť Čiernooká Zuzana pestovaná iba ako letnička. Má úzke listy, ktoré pri dospelej rastline vytvoria kompaktnú plochu, na ktorej vynikne pôvab žiarivých kvetov.

Kvitnutie

Čiernooká ZuzanaRastlina kvitne od mája do októbra. Ak ju budete sadiť alebo pestovať v kvetináči niekde vonku, vykvitne vám pravdepodobne v júni.

Čiernooká Zuzana si vyžaduje pravidelné, ale za to jemné hnojenie, vďaka ktorému sa vám táto rastlinka odplatí bohatými a žiarivými kvetmi.

Vhodné miesto pre Čiernooku zuzanu

Výhonky rastliny môžu dosiahnuť až dva metre. Pre Čiernookú Zuzanu musíte však vybrať perfektné miesto na sadenie. Najlepšími stanovišťami sú teplé slnečné miesta, ktoré sú taktiež chránené pred vetrom. Pôda musí byť vlhká a dobre priepustná.

Sadenie

Čiernookú Zuzanu sa odporúča sadiť do kvetináčov alebo iných nádob, v ktorých ju budete môcť pohodlne zalievať pravidelnou dávkou vody.

ako pestovať Čiernookú ZuzanuAk zasadíte túto rastlinu do závesného kvetináča alebo inej nádoby, v ktorej sa nebude môcť popínať smerom nahor, jej odnože a stonky vytvoria krásny a atraktívny „vodopád“ s farebnými kvetmi.

Ďalším spôsobom, ako nechať Čiernookú Zuzanu vyniknúť je jej zasadenie v záhrade na nosných konštrukciách alebo na stene či pri plote.

V takom prípade jej musíte poskytnúť potrebnú oporu s čo najpevnejším povrchom vo forme rôznych tyčí či zábradlí, aby sa mohla okolo tejto opory pekne obopnúť.

Pár tipov na záver ako pestovať Čiernookú Zuzanu

Starostlivosť o túto zaujímavú rastlinku nie je nijak komplikovaná. Počas leta ju môžete nechať vonku v kvetináčoch alebo ju môžete zasadiť priamo do zeme vo vašej záhradke.

V zime ju radšej uchovávajte na chladnom ale za to na svetlom mieste. Na jeseň a na jar ju primerane skracujte, pretože rastie pomerne rýchlo.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button