Záhrada

Ako pestovať jesienku?

Ako na pestovanie jesienkyPrečítajte si návod ako správne pestovať jesienku. Jesienka je výnimočnou kvetinou, ktorá vie dokonale skrášliť vašu záhradu. Kvetina sa hodí nielen na záhradu, ale aj do kvetináčov. Pozor však, je prudko jedovatá! Pestovanie jesienky je nenáročné a jej kvety Vám urobia radosť každú jeseň.

Ak chcete pestovať jesienku tak budete potrebovať:

  • kvetináč
  • zeminu
  • cibuľky jesienky
  • vhodnú pôdu

Kvet jesienkyPre neskoré obdobie kvitnutia a nápadné kvety so šiestimi dlhými tyčinkami sa jesienky stávajú obľúbenou rastlinou v záhradách.

Sú vítaným spestrením jesenných záhonov, ale aj nádob na balkónoch.

Okrem typických ružovofialových kvetov boli vyšľachtené odrody tmavších fialových odtieňov, napríklad ‘Nancy Lindsay’, ale aj odroda ‘Album’ s bielymi kvetmi a ‘Alboplenum’ s plnými bielymi kvetmi.

Výsadba jesienky

Pestovanie jesienky je treba začať na konci leta a to zasadením cibuliek, ktoré vykvitnú na ďalšiu jeseň. Cibuľky jesienky saďte do 15 centimetrovej hĺbky vo vzdialenosti 10 centimetrov od seba.

Rastlinu vysádzajte skôr do polotieňa. Jesienku môžete vsádzať na záhon na záhrade, na lúku aj do kvetináčov. Jesienky vsádzajte ideálne v skupine. Zvoľte ťažké dobre priepustné pôdy bohaté na živiny.

Základná starostlivosť o jesienku

ako správne pestovať jesienkuRastlina vám po zasadení vyrastie až budúci rok, kedy sa na jar objavia tenké lístky.

Akonáhle začne jesienka kvitnúť, nepotrebuje pôdu ani vodu. Áno, vykvitne aj zo zasadenej hľuzy. Preto ju v tejto dobe nemusíte zalievať.

Listy neodstraňujte, kým samé nezožltnú. Mimo dobu kvitnutia jesienku zalievajte bežnou zálievkou.

Hnojiť nemusíte

Jesienky sa rozmnožujú samy semenami alebo delením trsov na začiatku leta.

Varovanie

Pozor, nepomýľte si šafrán s jesienkou. Jesienka je prudko jedovatá a môže spôsobiť aj smrť, kdežto šafrán je chránenou rastlinou, z ktorej sa vytvára kvalitné a vzácne korenie. Ako ich medzi sebou rozoznáte?

Kvety jesienky majú 6 tyčiniek, kdežto šafrán iba 3. Šafrán po odkvitnutí vytvára listy, ktoré prečkajú zimu. Na jesienke rašia listy až na jar.

Pestovať jesienku nie je príliš náročné, určite to vyskúšajte.

Ďalšie návody ako správne pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button