Ako si vybraťZáhrada

Ako vybrať záhradnú fontánu?

Ako vybrať záhdradnú fontánuZáhradu, ktorú obohatí aj malá vodná plocha, alebo miniatúrny vodopád, prípadne záhradná fontána, získa omnoho viac príťažlivosti a zaujímavosti. Dnešné možnosti na trhu sú veľmi bohaté. Vďaka modernej záhradnej technike a najmä pestrému výberu vodných čerpadiel si môžete ľahko zaobstarať záhradnú fontánu aj do svojej záhrady.

Vhodné materiály a prevedenie záhradnej fontány

Záhradná fontána sa vyrába z rôznych materiálov a je na vás, aby ste zvolili takú záhradnú fontánu z materiálu, ktorý bude zodpovedať nielen vašim predstavám, ale aj celkovému vzhľadu a charakteru záhrady. Ide aj o výber vhodného miesta, aby fontána vynikla a tvorila prirodzenú súčasť záhrady. Prevažne sa fontána vyrába z hornín, marmoru, prípadne s prísadou cementovej malty.

návod ako si vbrať záhradnú fontánuMateriály sa cenovo výrazne líšia. Zabudovanou súčasťou musí byť čerpadlo.

Okrem klasických elektrických čerpadiel  sú dnes na trhu aj čerpadlá solárne, čo jednak znamená úsporu elektrického prúdu, a jednak nemusíte k fontáne privádzať elektrické vedenie.

Samozrejme, že si môžete záhradnú fontánu objednať a nechať vybudovať špecializovanou firmou.

Avšak ak sa do diela pustíte sami, ušetríte nemalú peňažnú čiastku a budete mať dobrý pocit. 

Odborníka si môžete pozvať prípadne len na vodoinštalatérske práce, aby ste nenarobili viac škody ako úžitku.

Veľkosť záhradnej fontány

Záhradná fontánaVeľkosť fontány by mala vychádzať z veľkosti záhrady a domu, aby bola primeraná k danému priestoru a konkrétnemu miestu.

Výber vhodného miesta je najdôležitejšiou a prvoradou zásadou. Treba pozerať najmä na čo najjednoduchší prívod vody.

Stavba fontány na záhrade

Na vybranom mieste sa potom vyhĺbi do zeme jama o veľkosti cca 60 cm. Do nej sa umiestni čerpadlo tak, aby mohlo dodávať vodu do fontány.

Potom už môžete začať s budovaním samotnej záhradnej fontány. Odporúča sa, vytvoriť si na papieri hrubý náčrt vzhľadu a rozmerov fontány, ktorý vám bude slúžiť pri ďalšom postupe ako vodítko.

Usporiadanie kameňov na fontánu

Kaskádovitá fontánaĎalšou fázou je usporiadanie kameňov podľa náčrtu. Kamene usporiadame a pospájame cementom.

Po vytvrdnutí cementu môžete nainštalovať napríklad reflektory. Reflektory alebo solárne osvetlenie, vylepšia efekt záhradnej fontány za tmy.

Okrem klasickej fontány, ktorá využíva prírodných kameňov, si môžete vybudovať aj fontánu kaskádovitú s pomocou keramických nádob, po ktorých bude voda pretekať z jednej na druhú.

Ďalšou možnosťou je fontánu primurovať ku domu či ku kamennému múru.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button