Ako pestovať šafran?
Šafran (Crocus) je krásne kvitnúca trvalka, ale tiež bylina, ktorej vysušené piestiky používame v orientálnej kuchyni. Vyšľachtený krókus k nám dorazil až z Malej Ázie. A aj keď je korenie vzácne a drahé, odrôd krókusu dnes existuje celkom dosť. Pestovať šafran si môžete nielen s rôzne veľkými kvetmi, ale aj s rôzne farebnými rastlinami. Najznámejšie krókusy sú tie so žltými kvetmi, lila kvety, fialové krókusy, modré krókusy, ružové krókusy, purpurové krókusy a biele krókusy. Veľmi zaujímavý je potom kultivar krókusu, ktorý má pruhované kvety. Tiež sa vám páčia krókusy a radi by ste sa pustili do ich pestovania? Pokúsime sa vám poradiť, ako dosiahnuť, aby sa u vás krókusom darilo.
Čo je potrebné, keď chceme pestovať šafran?
- dobré stanovište
- adekvátne pôdu
- cibuľky krókusov
- rýľ
- kompost
- vodu
- liadok
Pestovanie krókusov nie je možno úplne jednoduché, ale pri dodržiavaní niekoľkých pravidiel to je reálne. Krókus je cibuľovina, ktorá po odkvitnutí končí plodom s kapsulou. Semená z kapsuly potom roznášajú mravce a krókus týmto spôsobom zdivie.
Chcete vypestovať vlastné šafrany? Potrebujete si najprv kúpiť v obchode s semenami cibule šafranu. Pri nákupe cibuliek si všímajte toho, ako cibuľky vyzerajú. Cibuľa šafranu by nemala mať škvrny a nemala by byť poškodená.
Cibuľky šafranu môžete sadiť do kvetináčov (v zime sú totiž krókusy predávané aj ako črepníkové kvety), na trávu, pod stromami, na okraj záhonov alebo aj na skalku. K tomu, aby sa vám krókusy ujali, potrebujete správnu pozíciu a vhodnú pôdu. Pôda by mala byť ľahšie humózna, dobre prekyprená.
Krókusy sú síce citlivé na premokrenie, ale nesvedčí im ani príliš vyschnutá zemina. Vzhľadom k tomu, že krókusy sú trvalky, saďte ich na také miesta, ktoré nie sú na jar a na jeseň premokrené.
Kde môžeme pestovať šafran, resp. krókusy?
Stanovište krokusov vyberajte nielen podľa pôdy, ale tiež podľa svitu slnka. Máme dva typy krókusov – jarné a jesenné, a preto sa výber stanovíšť líšia. Jesenným krókusom vyhovuje skôr slnečné stanovište, avšak jarné krókusy majú rady polotieň.
Oba typy krókusov však potrebujú minimálne 4 hodiny (ideálne 6 hodín) denného svetla. Dobre si preto rozmyslite aký chcete pestovať šafran alebo krókus.
Ako krókusy vsádzať? Ak sadíte krókusy do kvetináčov, je potrebné, aby na ich dne bol do výšky dvoch palcov štrk alebo hrubý piesok, na ktorý dáte vhodnú zeminu až po okraj kvetináča. Cibuľky krókusov sa vsádzajú do kvetináča rovnako ako do pôdy, teda do hĺbky 8-12 centimetrov.
Keby ste cibuľky krókusov sadili hlbšie, hrozí, že by hľuzy obhrýzli myši alebo hraboše. Pestovať šafran môžete tam, kde nie je veľký počet týchto hlodavcov, pretože hľuzy krókusov doslova milujú. Krókusy sa vsádzajú do skupín po troch či piatich rastlinkách. Rozostupy medzi nimi voľte jeden až dva palce.
Jarné krókusy vysádzajte v septembri a jesenné v júli. Jarné krókusy potom môžu kvitnúť už tesne po odkvitnutí snežienok (teda vo februári) až do konca apríla.
Jesenné krókusy kvitnú od druhej polovice septembra až do prvých mrazíkov. Tieto krókusy sú viac odolné a zvládnu teplotu i pod 5 stupňov Celzia.
Keď krókusy začnú kvitnúť, znižujte zálievku, aby im nerástli príliš lístky. V lete sa krókusy nezalievajú vôbec. Krókusy prihnojujte kompostom. Liadok amónny sa do pôdy pridáva len tam, kde je zemina chudobná. Po odkvitnutí krókusov (keď zvädnú a zožltnú i lístky) môžete krókusy okopať.
Tipy ako pestovať šafran a teda aj krókusy
Okopávaním posuniete hľuzu vyššie, čím ich podporíte ku kvitnutiu v budúcej sezóne. Lístky môžete aj olamovať, ale iba vtedy, keď krókusy kvitnú.
Raz za 3-4 roky sa odporúča krókus vykopať. Robí sa to v čase, keď krókusy odkvitnú a zatiahnu sa (jún). Po vykopaní ich očistite a dajte usušiť. Takéto krókusy potom použite pre jesennú výsadbu. Pred ich opätovnom vysadením však najprv krókusy opätovne skontrolujte, či cibuľky nie sú poškodené alebo nemajú nejaké škvrny.