Ako liečiťZdravie a krása

Ako pestovať a využívať Tibi kryštály?

Tibi krištályTibi kryštály sú drobné riasy, ktoré dokážu príjemne skvasiť ľubovoľný sladký základ a dodať mu dôležité živiny a vitamíny. Môžete ich poznať tiež pod názvami vodný kefír, japonské morské kryštály alebo živé zrnká.

Čo je na potrebné ak chcete používať Tibi kryštály:

  • 1 menší hrnček Tibi kryštálov
  • 2,5 litra prevarenej alebo odstátej vody
  • asi 8 lyžíc cukru (ľubovoľného)
  • 2 lyžice sušeného ovocia
  • náčinie: 3 litrová fľaša, nekovové cedidlo, čistá utierka alebo vreckovka

Pôvod Tibi kryštálov

Pôvod Tibi kryštálov nie je dobre známy. Pochádzajú pravdepodobne z Kaukazu (rovnako ako ich blízka príbuzná kefírová huba), odkiaľ sa rozšírili do Číny a následne do celého sveta.

Vo vhodnom prostredí spôsobujú kvasenie, ktoré dodáva výslednému nápoju cenné látky podporujúce imunitu.

Ostatne priaznivé účinky kvasenia poznali už naši predkovia, ktorí si skvasenou zeleninou doplňovali vitamíny a minerály v inak výživovo chudobnom zimnom období.

Zdravotné účinky Tibi kryštálov

Nápoj z Tibi kryštálov by mali užívať ľudia, ktorí trpia niektorým z týchto ochorení. Látky z vodného kefíru pomáhajú zmierňovať príznaky a podporujú liečbu:

Ako pestovať Tibi kryštály

ako používať Tibi kryštályVodný kefír nepotrebuje príliš k životu. Stačí mu len prevarená alebo odstáta voda, cukor a prírodne sušené ovocie – tzn. ovocie, u ktorého neboli na konzerváciu použité siričitany alebo iné škodlivé éčka.

Do vychladnutej prevarenej alebo odstátej vody (kvôli možnej prítomnosti chlóru) nasypeme cukor a miešame tak dlho, kým sa nerozpustí. Pridáme sušené ovocie a Tibi kryštály.

Zamiešame a prekryjeme čistou textílou, ktorú najlepšie prichytíme gumičkou. Nádobu položíme na svetlé miesto.

Starostlivosť o Tibi kryštály

Pri bežnej izbovej teplote (20-22 ° C) trvá výroba nápoja asi 2-3 dni, pri letných horúčavách stačí kryštálom k práci aj 24 hodín. Hotový nápoj jednoducho zlejeme, k Tibi kryštálom pridáme ďalšiu vodu zmiešanú s cukrom a opäť ich necháme pracovať.

Jedenkrát týždenne kryštály prepláchneme v studenej vode a vložíme novú dávku sušeného ovocia (to staré vyhodíme). Snažíme sa vyhnúť používaniu kovových predmetov, pretože kov Tibi kryštály zabíja (ale krátke zamiešanie bežnou lyžicou v pohári nevadí).

Konečné kvasenie

nápoj z tibi kryštálov

Hotový nápoj môžeme ihneď vypiť alebo ho uložiť na 2-3 dni do chladničky do uzatvárateľnej nádoby.

Po 24 hodinách v chlade sa stane príjemne perlivým vďaka doznievajúcim kvasným procesom.

Hotový nápoj môžeme piť len tak, alebo ho zmiešať napríklad s džúsom alebo čajom.

Tipy

Pri výrobe vodného kefíru z Tibi kryštálov možeme rôzne experimentovať.

Obyčajnú vodu možno nahradiť zeleným alebo čiernym čajom a do nálevu pridať rôzne korenie (klinček, aníz a ďalšie). Výsledná chuť nápoja závisí aj na použitom cukru a ovocí.

Upozornenie

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter. Neručíme a nie sme zodpovedný za škody vzniknuté použitím informácií (čiastočných alebo úplných), ktoré sú uvedené v článku.

Podobné články

3 Comments

  1. na facebooku je skupina TIBI – vodny kefir, staci tam napisat a niekto, kto ich ma zrovna vela, ochotne posle 😉

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button